Збережене мистецтво. Михайло Онацько “З Різдвом Христовим”

1020
Виставка однієї картини з фондової збірки, що нині запропонована музеєм своїм віртуальним відвідувачам у рамках проєкту “Збережене мистецтво”, приурочена до 81-го дня народження Михайла Олександровича Онацька.
Картини Михайла Олександровича Онацька є визначним явищем в українській національній культурі. Відомий у світі художник жанру наївного живопису, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений майстер народної творчості України лауреат премії імені Данила Щербаківського, літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки, премії імені Марії Приймаченко та міжнародної літературної премії Григорія Сковороди.
Народився художник у 1940 році на Полтавщині у мальовничому селі Орданівка поблизу Диканьки. Народні оповідання та пісні, незрівнянної краси природа Полтавської землі, традиції та звичаї українського села є джерелом натхнення майстра. Полотна Михайла Онацька вражають ясними насиченими барвами, оптимістичним колоритом, якимось непереборним життєлюбством.  Композиції творів митця по-дитячому безпосередні, зображення побутових сцен з української давнини ідеалістичні. Своєрідна модель українського світу, створена художником, складається з давніх архетипів і символів, етнічних ідеалів та естетичних уподобань народу. Михайло Онацько використовує образотворче мистецтво як спосіб фіксації, закарбування у пам’яті українського народного побуту і традицій минувшини.
У творчому доробку майстра прослідковуються декілька основних тем: обрядові сцени, народнопісенні образи, героїка козаччини, шевченківські та гоголівські персонажі.
Різдво – найулюбленіша тема Михайла Онацька.  Основа сюжетів і образів – спогади дитинства, коли маленьким хлопчиком колядував, щедрував, маланкував на рідному хуторі. До різдвяного циклу, який налічує понад сто полотен, належить і подарована художником Полтавському художньому музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка  2011 року картина «З Різдвом Христовим», яка є справжньою окрасою  колекції.
Михайло Онацько. З Різдвом Христовим. Оргалiт, олiя. 40х57
Михайло Онацько. З Різдвом Христовим. Оргалiт, олiя. 40х57
Перед нами жанрова композиція, яка розгортається на тлі сільського краєвиду. Твір виконаний у жанрі декоративного примітиву. Об’єкти композиції мають авторську стилізацію. Кольрова гама мажорна і складається загалом з жовто-рожевих та зелених локальних кольорів.
Автор розкриває тему Різдва в українському селі. Групи святково вбраних людей з різдвяними зірками йдуть вулицями села Центром композиції є закохана пара на першому плані твору. Таким чином автор показує, що Любов є основою життя. Великого значення художник надає деталям обрядодії, архітектури і одягу. У нього дбайливо побілені, причепурені хатки, сільська церква, які наче вбрались до свята і беруть участь у різдвяному дійстві. Занурючись в атмосферу зображеного,  глядач ніби опиняється посеред картини і в його уяві відбувається ціла різдвяна вистава.
Унікальна авторська стилізація дає нам змогу вважати твір Онацька зразком інситного мистецтва, яке було притаманно українському мистецтву у 18-19 та початку 20 століття.
Майстер наслідує наївну стилістику Шабатури, Фурмана, Ксьондза та інших інситних художників, осередок яких існував на Полтавщині у 20-40 рока минулого століття.
28 листопада 2021 року художник святкує свій 81-й день народження. Колектив музею щиро вітає Михайла Олександровича з побажаннями міцного здоров’я, невичерпної творчої енергії та натхненного поступу на високодуховній стезі збереження та розвитку національної культури.
Зазвичай на День народження презенти отримують іменинники, але Михайло Олександрович вирішив змінити традицію і 26 листопада зробив щедрий мистецький подарунок Полтавському художньому музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка  – передав до фондової збірки  43 свої картини, аби полтавці та гості міста мали можливість безпосередньо побачити його полотна, які яскраво засвідчують неповторність українського народного мистецтва, українських народних традицій.