23 вересня 2024 р. виповнилося 120 років від дня народження українського живописця родом з Полтавщини, Івана Григоровича Лося (1904-1985). Портретист, пейзажист, автор тематичної та історичної картини, він більшу частину свого життя провів у Києві, але серце його назавжди лишилось вірним рідній землі, знайомим з дитинства мальовничим краєвидам. Вони постійно зринали в пам’яті й, виграючи теплими барвами, немов кликали художника взятися за пензель.
Один із таких пейзажів Івана Лося зберігається тепер у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка. Цей твір, що має назву «На Ворсклі», захоплює величною урочистістю природи Полтавщини. Перед глядачем постає широка панорама заворсклянських далів зі звивистим річищем, піщаними берегами, буйною зеленню байраків, долин, лук та густою смугою лісу на обрії, що відкривається з високого пагорбу. Певно з тієї самої Соколиної гори, поблизу якої й розташувалося містечко Сокілка (тепер с. Правобережна Сокілка у Кобеляцькій міській громаді Полтавського р-ну, Полтавської обл.), в якому вперше побачив світ майбутній художник.
Іван Лось народився в далекому 1904 р. Зростав у козацькій родині, серед казкового привілля. Закінчив церковно-парафіяльну школу. Перші мистецькі студії також пройшов у рідному селі, у місцевого художника на прізвище Лень. У 1922 році вступив до Київського художнього інституту, де йому поталанило стати учнем Федора Кричевського. Після навчання, у 1928 – 1932 рр., Іван Лось працював керівником мультиплікаційного відділу Київської кіностудії, а також у театрі Київського військового округу. Був учасником Другої світової війни, мав бойові нагороди: орден Червоної Зірки та медаль «За бойові заслуги». Після війни став головним художником Художньо-скульптурного комбінату, обіймаючи цю посаду з 1948 до 1958 р. У 1955-1974 рр. митець був головою художньої ради Художнього фонду УРСР в Києві.
У своїй творчості Іван Лось, який працював, головним чином, в галузі станкової картини, віддавав перевагу українській тематиці. Особливий інтерес виявляв до створення історичної картини та втілення образу Кобзаря, серед числа таких творів: «Повстання селян на чолі з Кармалюком» (1968), «Богдан Хмельницький» (1968), «Тарас Шевченко читає свої твори у кріпацькій сім’ї в Україні» (1939), «Тарас Шевченко серед селян в Україні»(1949-1950), «Тарас Шевченко в Україні»(1961), «Друзі у неволі. Тарас Шевченко і Андрій Обеременко» (1962,1964). Ряд з них сьогодні зберігаються в Шевченківському національному заповіднику у Каневі, Національному музеї Тараса Шевченка та Національному музеї історії України у Києві.
Твори Івана Лося стали значним внеском до мистецької Шевченкіани, а ім’я самого художника увійшло до Шевченківського словника. Цікавим фактом творчої біографії митця в цьому сенсі є його зусилля щодо спорудження пам’ятника Тарасу Шевченку в рідному селі, відкритого 22 травня 1926 р. Задля цієї події молодий, 22-річний живописець, випробував свій хист в галузі скульптури, створивши погруддя Великого Кобзаря, що збереглося до нашого часу.
До творчої спадщини художника входять і інші, не менш відомі твори, зокрема, такі як «Портрет Івана Гонти» та «Портрет письменника Юрія Збанацького», «Суботів. Три криниці». Значну частку його доробку становить лірико-епічний, реалістичний пейзаж, засобом якого Іван Лось передавав всю свою безмежну любов до рідної землі, склавши, таким чином, справжню величальну оду красі України.
Пейзаж «На Ворсклі» із збірки музею, створений художником у 1949 році. До Полтавського художнього музею (галереї мистецтв ) імені Миколи Ярошенка він надійшов із фондів Дирекції художніх виставок України у 1950 р. Але ім’я та творчість українського живописця Івана Лося завжди знаходилась у полі зору земляків. Цьому сприяло те, що твори митця демонструвались на ювілейній художній виставці в Полтаві, присвяченій 800-річчю Полтави, були подаровані ним до музеїв полтавської середньої школи № 6 та м. Кобеляки, а в 1982 р. художник виконав портрет, уродженця с. Солошиного, що сусідить з с. Сокілки, підполковника у відставці Юрія Коваленка. Та найголовніше – талановитий живописець, Іван Лось все життя безупинно прославляв малу батьківщину своїми полотнами.