Пам’яті Віктора Трохимця-Мілютіна

191
Віктор Олександрович Трохимець-Мілютін. Біля портрета…
18 січня виповнюється 90 років із дня народження талановитого майстра, члена Національної спілки художників України Віктора Олександровича Трохимця-Мілютіна (1933-2018). Він був добре відомою та шанованою полтавцями людиною. З містом пов’язаний життєвий та творчий шлях мистця. Живописець, графік, монументаліст, оформлювач музейних експозицій, активний та відкритий у житті, він був свідком багатьох подій в історії Полтави. Розповідав про свою родину, матір, дитячі відчуття жахливих часів окупації 1941-1943 років, повоєнний період відбудови. Завжди охоче брав участь у культурних та мистецьких подіях міста. Багаторічний учасник художніх виставок і проєктів, він мовою образотворчого мистецтва розповідав глядачеві власне розуміння  навколишнього світу. Працював у різних жанрах живопису та експериментував з техніками. Різноманітну творчість майстра об’єднували декілька загальних рис – ліричність сюжетів, тепла палітра кольорів, відчуття настрою самого автора під час роботи над картиною.
Немов підсумком, своєрідним творчим звітом Віктора Олександровича була його персональна ретроспективна виставка «За покликом душі» 2017 року у великій виставковій залі Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка. Художник презентував свій мистецький доробок за період понад півстоліття – з 1954 по 2015 рр. Щиро та відверто він дарував відвідувачам у кожному творі свій світ, роздуми, настрій, захоплення та, безумовно, високу майстерність їх виконання.
Полтавському художньому музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка належать чотири живописні та два графічні твори майстра, виконані пастеллю. Образ самого художника, уявлення про його особистість демонструють автопортрет і два портрета Віктора Олександровича з фондового зібрання, які були створені друзями, колегами по творчості.
В.О. Трохимець-Мілютін. Автопортрет
У 2016 році художник Трохимець-Мілютін отримав звання лауреата щорічної міської премії імені Миколи Ярошенка в номінації «Образотворче мистецтво. Живопис». На розгляд журі номінант представив автопортрет, який, за умовами конкурсу, був переданий на постійне зберігання до основного фонду Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка. Вибір художником саме цього живописного полотна, створеного у 1993 році, здається не випадковим. Автопортрет ніколи не буває просто портретом, він – намагання майстра передати бачення і розуміння себе. Вважається, що створений образ значно глибший і є своєрідною художньою автобіографією сповіддю. Перед автопортретом відбувається мовчазний діалог між глядачем і художником, і ця розмова може виявитися дуже цікавою…
Портрети Трохимця-Мілютіна авторства художників Валерія Мозока (1940-2008) і Володимира Мірошниченка (1964 р. н.) не є виконанням на замовлення. Привід до їх створення – особистий інтерес у розкритті образа друга, колеги, співрозмовника. Цей процес не є легким, не дарма портрет вважають одним з найскладніших жанрів мистецтва. Але людина з його неповторним зовнішнім і внутрішнім виглядом, була і залишається найбажанішим об’єктом зображення. Талант відомого полтавського художника Валерія Леонтійовича Мозока особливо виявився у мистецтві портрета. Створене ним камерне зображення друга та колеги привертає увагу глядача не лише неперевершеною майстерністю у виконанні, але і розумінням світогляду цієї людини. Автор досяг гармонійної цілісності образа поєднанням ретельно продуманої композиції, стриманої палітри кольорів, виразності художніх прийомів. Погляд портретованого, спокійний і водночас проникливий, запрошує до неквапливого спілкування.
В. Л. Мозок (1940-2008). ПортретВіктора Трохимця-Мілютіна
В. Л. Мозок (1940-2008). Портрет Віктора Трохимця-Мілютіна
Інший настрій викликає портрет Віктора Трохимця-Мілютіна, виконаний
лубенським художником Володимиром Мірошниченком. Автор презентував
цей твір на персональній виставці «Зупинись, миттєвосте! Ти – прекрасна!»,
яка відбулася у 2018 році у виставковому просторі Полтавського художнього
музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка. На її відкритті був
присутній і Віктор Олександрович, він бачив цей чудовий портрет,
виконаний пастеллю. По завершенню мистецького проекту Володимир
Мірошниченко за власним бажанням передав роботу до музейного зібрання.
В. Мирошниченко (1964 нар.). Портрет Віктора Олександровича Трохимця-Мілютіна
В. Мирошниченко (1964 нар.). Портрет Віктора Олександровича Трохимця-Мілютіна
У створеному образі велика повага до старшого друга, мудрого
співрозмовника та порадника. Портрет насичений емоційною виразністю,
тонким ліризмом, інтимністю моменту роздумів наодинці. Спокій і душевна
рівновага відчуваються у виразі обличчя та положенні схрещених рук моделі. Вибір автором художнього матеріалу – пастелі надав можливості досягти
чистих, звучних відтінків, м’якості зображення.
Гармонійна співзвучність творів майстра, його портретних образів залишать
у пам’яті яскраву, талановиту, неординарну, світлу людину – Художника
Віктора Олександровича Трохимця-Мілютіна.
Марина Салюк