Віктор Трохимець-Мілютін: “За покликом душі”

524
Фото В. Скобельський
Фото В. Скобельський

Виставка «За покликом душі» представляє значну частину  творчого доробку українського живописця і графіка Віктора Трохимця-Милютіна. Її ретроспективний характер  дозволяє прослідкувати творчість митця протягом понад шести десятиліть — з 1954 по 2015 рр.  Проте, запрошуючи поринути в минуле, виставка аж ніяк не налаштовує надовго в ньому затриматись,  спрямовуючи, разом з художником,   якому  властиві нестримний темперамент й повсякчасна готовність до нових звершень, динамічно рухатися вперед.

Віктор Олександрович Трохимець-Милютін добре знаний в Полтаві, як своїми творами, так і активною життєвою позицією. Він незмінний учасник нарізноматнітніших художніх виставок, акцій, проектів і заходів, підвести підсумок кількості яких сьогодні вкрай важко. Тільки в цій дійсно великій виставковій залі Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка персональна виставка В.О. Трохимця-Милютіна проходить вдруге.

Фото В.Черкас
Фото В.Черкас

Митець безмежно закоханий в Полтаву, є її великим патріотом,присвячуючи всю свою творчість рідному краю, рідній Україні, хоча  народився в далекому Липецьку, де в дорослому віці ніколи не бував. З 1937 року, він мешкає в Полтаві. Тут зростав, вчився, тут виявив хист до музики та образотворчого мистецтва. Коли настав час обирати життєвий шлях, після ряду внутрішнішніх вагань все ж віддав перевагу живопису, у 1951 році вступивши до Кримського художнього училища імені М.С. Самокиша. Це був період становлення кримської художньої школи, до якого майже в повному складі долучились викладачі сімферопольського навчального закладу, серед яких було багато молодих талановитих митців, таких як В. Д. Бернадський (1917-2011) і чимало вже відомих майстрів, як зокрема, славетний графік М.М. Щеглов (1885-1955), уроки якого Віктор Трохимець-Милютін пам’ятає й сьогодні.

До  періоду навчання в училищі належать представлені на виставці графічний портрет «Дідусь» та олійний «Натюрморт з рубанком» — старанні учнівські штудії, що  виявляють  перші успіхи майбутнього митця. Не завершивши повного курсу навчання, 1954 року Віктор Трохимець-Милютін повертається до Полтави, де активно включається в художнє життя, розпочинає виставкову діяльність, а згодом  замислюється і над продовженням освіти. У 1965 році він вступає на художньо-графічний факультет Курського педагогічного інституту, живопис в якому викладав  колишній  випускник Харківського художнього інституту,  майбутній народний художник Росії, Василь Єрофеєв, знайомство з яким у Віктора Трохимця-Милютіна зав’язалося ще в Полтаві.

Період 1960-х рр.  представляють на виставці  графічний пейзаж та олійний, сповнений теплого вологого весняного повітря етюд, виконаний мастихіном.

У 1970-х рр. пошуки та експерименти митця проходили в галузі надбань імпресіонізму та неоімпресіонізму й зокрема пуантилізму, що відбилось у таких творах, як «Мрії» (1975), «Перший сніг» (1975) та насамкінець привело до довершеного полотна – «Памятник Т.Г. Шевченку в Полтаві»(1989).

За своє творче життя Віктор Трохимець-Милютін випробовув себе в найрізноманітніших жанрах — це  були портрети й тематичні картини, діорами й музейні проекти,  полотна філософського спрямування. На виставці вони демонстровані такими творами,  як «1709 — Переможці» (1974), «Г.Г. Сковорода серед селян на Україні» (1994), «Emanatio” (1995) та інш. Проте митець був і залишається природженим пейзажистом. У ньому він живе, кохається, в ньому найбільше виявляється його талант і співоча душа. Виконаний олією чи пастеллю, на пленері чи в майстерні, його пейзаж однаково емоційний і високодуховний. Саме краєвиди становлять головну частину виставки, на якій загалом представлено 160 творів і яка отримала назву «За покликом душі». Назва абсолютно точно відповідає змісту виставки,   що вражає чарівною красою природи, відчути й відобразити яку без поруху душі точно неможливо.

18 січня Віктор Трохимець-Милютін відзначив свій 84-рік народження, до якого прийшов зі значними творчими здобутками, високо оціненими полтавцями — у грудні 2016 року його ім’я назване серед лауреатів престижної міської мистецької премії імені Миколи Ярошенка. Цій події й присвячена персональна виставка художника –  «За покликом душі».