Збережене мистецтво. Тетяна Яблонська “Ворог наближається”

618
Виставка однієї картини з фондової збірки у рамках проєкту “Збережене мистецтво”, що нині запропонована Полтавським художнім музеєм (галереєю мистецтв) імені Миколи Ярошенка своїм віртуальним відвідувачам, приурочена до Дня Скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні.
Горем і болем Друга світова війна увірвалась в кожну українську домівку, кривавою лінією пройшла через кожне серце, кожну долю. Воєнний час, сповнений труднощів, горя, поневірянь відображений у картині талановитої української художниці Тетяни Нилівни Яблонської (1917-2005) “Ворог наближається” (1944), яка експонувалася у 1945 році на 3-й республіканській художній виставці. Полотно стоїть окремо у доробку мисткині: більше ніколи вона не писала картин із розвиненим сюжетом та відверто драматичним змістом. У цьому творі відбився її особистий життєвий досвід: тяжка дорога в евакуацію, бомбардування, розгубленість, людські трагедії…Все, що вона побачила тоді,  було війною.

Сюжет присвячений трагічним подіям 1941 року. Головна тема полотна – відчуття війни. Про неї говорить кожна деталь: колона біженців, обличчя, суворе небо з лиховісними хмарами. Картина вся пройнята скорботою, гнівом і обуренням. Війна – всюди, вона спільний ворог і зло для кожного, навіть якщо до фронтової лінії ще далеко. Безмежна колона біженців тягнеться і розчиняється у сутінках. Глядач занурюються у тяжкі випробування, які випали на долю людей у перші дні війни. Полотно витримане в темному строгому колориті, який цілком відповідає ідейному задумові художниці. Авторка максимально наближає до глядача кілька фігур, таким чином перетворює його на мимовольного учасника руху цієї колони, в якій жінки і діти ведуть голодну худобу у пошуках порятунку від ворога. Уперше в цій картині Т. Яблонська використала прийом діагональної побудови композиції, який потім буде присутній у багатьох її полотнах. Картина «Ворог наближається» була високо оцінена не лише пересічними глядачами, а й критиками  та урядом.

Марина Попкова