Збережене мистецтво. Степан Джус “Берег моря”

544
Виставка однієї картини з фондової збірки у рамках проєкту “Збережене мистецтво”, що нині запропонована Полтавським художнім музеєм (галереєю мистецтв) імені Миколи Ярошенка своїм віртуальним відвідувачам, приурочена до 80-річчя від дня народження народного художника України Степана Петровича Джуса.
Народний художник України Степан Петрович Джус побачив світ під щасливою зіркою. Не зважаючи на складні часи, доля подарувала йому яскравий самобутній мистецький шлях. ВІн народився 19 (22) червня 1941 року на Вінничині у с. Кобильня. Перші кроки у навчанні художньому ремеслу він пройшов у заслуженого художника України О.Сидорова в Вінниці. 1958 року вступив до Кримського художнього училища ім. Н. С. Самокиша. По закінченні не зупиняється, крокує у навчання далі. З 1966 по 1971 рік – він студент відділення монументально-декоративного живопису Харківського художньо-промислового інституту. Навчається у професора Є.Єгорова, у викладачів Є.Бикова, Б.Колесникова.
Доленосним стає для Степана Петровича1971 рік: оселившись у м. Ялта, він вступає до Національної Спілки художників України. Наполегливо працює в галузі станкового живопису та декоративно-прикладного мистецтва. Брав участь у багатьох республіканських, Всеукраїнських та міжнародних виставках. Результат плідної праці – Перша премія на Всесоюзній виставці творів молодих художників 1976 року. У 1979 році – присвоєно почесне звання «Заслужений художник України». У 1995 році отримав звання народного художника України.
Живописний доробок майстра великий. Найбільшого професіоналізму він досягає у жанрових творах. С.П. Джус наполегливо шліфує і розвиває власний стиль.
Заворожують погляд поціновувачів його міські пейзажі Венеції, Праги, Києва, що по-особливому, полонять яскравими фарбами. Відвідувачі виставок і вернісажів у захопленні від тематичних килимів «Лицарям революції» (1975), «Троянди Криму» (1976), «На мирній землі» (1978) . Дивують майстерністю вітражі «Навчаємось, працюєм, відпочиваєм» (1973, у клубі Скадовського радгоспу). Захоплює гобелен «Кримська осінь» (1979 р.). Серед творів художника розписи, картини. Однією з найпотужніших тем майстра є «музика моря», яка «звучить» у його творах.
С.П.Джуса можна назвати співцем сучасного імпресіоністичного кримського пейзажу. Одним з кращих прикладів є твір « Берег моря» 2008р. (70х90), що зберігається у фондовій збірці ПХМГМ ім. Миколи Ярошенка.
Святкове сонячне світло передає нам радість зустрічі з морем. Вишуканим білим
мереживом морська піна огортає помаранчеві камені у бірюзових морських хвилях. Вони бентежать наш погляд, мерехтять, огортають блискучі камені морського берега. Розпечений сонцем передній план написаний світлими прозорими фарбами. Картина подарована автором ПХМГМ імені Миколи Ярошенка у 2008 році.
Творчість художника актуальна, цікава у контексті розкриття кримського пейзажу.
Майстерність Степана Петровича та його володіння технікою вражає. Твори завжди породжують теплі відчуття. Його візуальні образи перетворюються на архетипи.
Твори митця зберігаються в музеях і приватних колекціях України, РФ, Німеччини, Австрії, Угорщини, Японії, Канади, США.