14 травня у музеї відбулись урочистості з нагоди 100-річчя від дня заснування установи. У великій виставковій залі зібралися сотні гостей: керівництво міста та представники депутатського корпусу, творча інтелігенція, молодь, полтавці-поціновувачі мистецтва, учасники Всеукраїнської конференції “Місія музею ХХІ століття”.
Гостей зустрічали вишукані панянки – вихованки студії “Століття краси” (керівник Ольга Агєєва).
У залі лунала музика у виконанні камерного оркестру імені Дмитра Ахшарумова Полтавської обласної філармонії (художній керівник Олександр Абрамов).
Під звуки популярних класичних мелодій гості оглядали персональну виставку Сергія Баранника, спілкувались, робили фото у тематичній фотозоні.
0 16-тій годині з вітальним словом до присутніх звернулись відомий шоумен Олег Година та директор музею, заслужений працівник культури Ольга Курчакова, яка, зокрема зазначила, що ось уже сто років нащадки великого Миколи Ярошенка завдяки його дружині Марії Павлівні мають унікальну можливість насолоджуватись творчістю видатного полтавця. “Я пишу те, що дає життя у цей час і повз чого я не можу пройти байдуже, а у майбутньому це залишиться в історії”. В історії залишився і сам Микола Олександрович, і його твори, і його дітище – Полтавський художній музей, зали якого наповнені шедеврами світового мистецтва ХVІІ-поч.ХХ ст. Тут створені усі умови для їх збереження та популяризації. Експозиція музею не є усталеною, а постійно поповнюється новими експонатами. Завдяки тісній співпраці з Національним науково-дослідним реставраційним центром відвідувачі кожного року знайомляться із відновленими шедеврами. Лише з нагоди ювілею музейна збірка поповнилась 119 експонатами. Полтава – місто в центрі України, яке вкотре підтверджує свій статус осередку збереження культурної, історичної, мистецької спадщини держави. Справжнім зберігачем, хранителем і транслятором культурної спадщини є Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка. У наукових і виставкових проектах заклад співпрацює з Національним художнім музеєм імені Богдана та Варвари Ханенків, Національним музеєм історії України, Національним музеєм українського народного декоративного мистецтва, Львівською національною галереєю мистецтв імені Бориса Возницького. Мистецьким Арсеналом та багатьма іншими. Колектив музею докладає усіх зусиль, аби зберігати та примножувати традиції музейництва, бути цікавим відвідувачам різного віку та професій, поглядів і віросповідання, громадян України та інших країн. Щороку кількість тих, хто приходить до музею, зростає. Ольга Курчакова подякувала усім, хто підтримує музей, хто став його добрим другом, усім, хто цікавиться культурним і мистецьким життям міста, висловила переконання, що усе найкраще – попереду!
Колектив музею, усіх присутніх, привітали з ювілеєм представники керівництва міста та депутатського корпусу Полтавської міської ради.
“Ми пишаємося тим, що саме в Полтаві, на Івановій горі, уперше прозвучала українська літературна мова. Тут жили і працювали видатні науковці, педагоги, художники, письменники. Складені віками духовні традиції сьогодні дбайливо зберігає Полтавський художній музей, – зауважив депутат міської ради Андрій Матковський. – У 100-річний ювілей музею ми з гордістю констатуємо, що заклад став справжнім центром культурного життя міста. Ми пишаємося тим, що Художній музей – перлина серед музеїв України! Вітаю всіх присутніх, а особливо працівників закладу. Щиро зичу процвітання та подальших високих успіхів! Радий повідомити, що завдяки підтримці депутатського корпусу міської ради, який я тут представляю, з міського бюджету на ремонт покрівлі та фасаду музею виділено 1 млн грн. Окрім того, до ювілею були виділені кошти і на встановлення канального кондиціонера у великій виставковій залі, капітальний ремонт зимового саду, прес-центру, виготовлення нових сучасних вітрин, що дало можливість поповнити експозицію унікальними експонатами, адже шедеври світового мистецтва мають зберігатись та експонуватися в найкращих умовах.”
Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Людмила Бойченко, зазначила, що пишається музеєм, наголосила, що заклад щороку розвивається та йде в ногу з часом: “Художній музей – це справді мистецький центр нашого міста. Тут проходять виставки, презентації, різноманітні культурно-мистецькі заходи. Полтавці приходять сюди насолодитися культурою, відпочити душею. Сюди охоче приїжджають і гості з різних куточків України та інших країн. Тут завжди цікаво, атмосферно, пізнавально. Бажаю колективу ще більших успіхів та перемог, процвітання та наснаги у важливій місії!”
За багаторічну сумлінну працю, високу професійну майстерність, активну участь у культурно-мистецькому житті міста партнери-давні друзі музею: Артур Лемешко, Тетяна Грицай, Юрій Самойленко, Михайло Косенко, Сергій Говоров, Наталія Іванченко, Олексій Петренко, Юрій Худяк, Андрій Хохлов, Михайло Шлафер, Олександра Сидоренко, Марина Попкова, Ольга Цвігуненко нагороджені почесними грамотами й подяками виконавчого комітету Полтавської міської ради. Почесною грамотою нагороджено і колектив Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) ім.М.Ярошенка.
На сучасному етапі своєї діяльності заклад є прикладом передового досвіду музейного будівництва. Окрім наукової, видавничої та просвітницької роботи, музей розгорнув широку виставкову та культурно-масову діяльність. Уже встигли скластися добрі традиції проведення щорічних Різдвяних і Великодніх виставок, Міжнародного конкурсу-виставки карикатур, Міжнародних і Всеукраїнських конкурсів дитячого малюнку, концертів камерної інструментальної та вокально-інструментальної музики тощо. Сфера музейної та галерейної діяльності постійно розширюється, охоплює різні аспекти культурного життя міста. У цьому і полягає секрет популярності закладу. Музей тісно співпрацює з установами культури області: Диканскьким краєзнавчим музеєм, Національним музеєм-заповідником українського гончарства в Опішному, Гадяцьким коледжем культури і мистецтв, дитячими студіями Зінькова, Кременчука, Миргорода, обласним центром естетичного виховання учнівської молоді та багатьма іншими. До ювілею музею здійснено видання каталогу виставки “Портретний живопис 18-20 ст.” за підтримки депутатського корпусу Полтавської міської ради, небайдужих полтавців та департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації.
Від імені Полтавської обласної державної адміністрації директор Департаменту культури і туризму ОДА, заслужений працівник культури Валентина Вождаєнко привітала колектив музею із визначною датою та вручила працівникам установи заохочувальні відзнаки – Почесну грамоту Полтавської обласної ради за вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи, багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм – Ользі Курчаковій, Почесні грамоти Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА – Юрію Матвєєву, Наталії Дмитренко, Марині Салюк, Вікторії Гуржій. Почесними грамотами Міністерства культури України нагороджені Світлана Бочарова, Світлана Борисенко і Алла Тимошенко.
Різноманітні творчі колективи міста знайшли прихисток у стінах художнього музею. Багаторічна дружба пов’язує музей із камерним оркестром імені Дмитра Ахшарумова Полтавської обласної філармонії та його художнім керівником Олександром Абрамовим. У виконанні колективу пролунало музичне привітання музею.
Під час урочистої Академії з нагоди 100-річчя закладу відбулася знакова подія для Полтави – погашення унікальної поштової марки, яку випустили з нагоди славетної дати в історії музею. Марка містить зображення логотипу музейного закладу, оповитого зеленою стрічкою із написом “100 років служіння мистецтву”. Для марки виготовили спеціальний конверт накладом у 50 тис. примірників, на якому розмістили портрет Миколи Ярошенка роботи художника Василя Волкова та картину “Вранішня молитва” французького живописця Жана Батіста Греза. Обидва полотна зберігаються у Полтавському художньому музеї.
Участь у спецпогашенні марки спеціально виготовленим для цієї події поштовим штемпелем, який діяв усього один день, після чого був знищений, взяли почесні гості урочистої Академії. Презентував конверт і марку директор Полтавського регіонального відділення “Укрпошти” Андрій Рижов. Полтавщина завдяки ініціативі місцевої дирекції “Укрпошти” є єдиним регіоном, де цього дня проводять урочистості та відбувається спецпогашення.
Серед запрошених на урочистості була Олександра Білишко, ветеран Полтавського художнього музею. Усі присутні тепло привітали Олександру Михайлівну, яка юною дівчиною прийшла до музею і пропрацювала там усе своє життя, пройшовши шлях від екскурсовода до головного хранителя фондів. “Різні були часи. Однак нудно не було ніколи. Музей – це моє життя”, – приймаючи квіти, сказала Олександра Михайлівна.
Колектив художнього музею привітали колеги-музейники. Директор Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, археолог, історіограф, видавець, кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України, лауреат Премії імені Самійла Величка Олександр Супруненко підкреслив, що художній і краєзнавчий музеї пов’язують спільна історія, спільні колекції, спільні трагедії та спільні успіхи. Останнім яскравим прикладом плідної співпраці є реалізація спільного проекту “Скарби палацу Кочубеїв”, який присвячено 100-річчю Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка.
У своєму вітальному слові генеральний директор Опішнянського Національного державного гончарного музею-заповіднику України доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Премії імені Бориса Возницького «За вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи» Олесь Пошивайло наголосив, що збереження українським суспільством культурної спадщини є одним із найважливіших його завдань у нинішніх складних історичних умовах. Вагома роль у цьому процесі належить вітчизняним музейним закладам, зокрема Полтавському художньому музею. Як соціокультурна інституція та осередок духовності, музей виступає скарбницею історичної пам’яті, зберігає унікальну інформацію культурного значення, що впливає на зміцнення освітнього, духовного потенціалу нації. Художній музей активно популяризує та інтерпретує національні і світові культурні надбання, виконуючи цим гуманістичні, освітні, виховні функції. Музейна бібліотека отримала у подарунок книги з декоративно-ужиткового мистецтва, а музейна збірка – декоративну керамічну тарілку ручної роботи.
Для художників міста заклад став справжнім домом, де і молоді зі своїми креативними ідеями, і корифеї на ниві образотворчості Полтавщини можуть реалізувати свої найзаповітніші мрії. Мистецький простір другого поверху музею відданий сучасному мистецтву. Масштабні всеукраїнські проекти здійснені спільно з Національною спілкою художників України, зміцнили авторитет музею в очах митців, вимогливої публіки, суспільства і держави.
З ювілеєм колектив музею привітали Юрій Самойленко, заслужений діяч мистецтв України, голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки художників України, лауреат премії імені Миколи Ярошенка і Олексій Петренко – видавець, колекціонер, меценат, лауреат премії імені Миколи Ярошенка, які поповнили музейну збірку подарунками – двома роботами відомої української художниці Наталії Юзефович (1932-2009).
Романтичні мелодії у виконанні відомого музиканта-віртуоза, композитора і аранжувальника, давнього друга музею Олега Писаренка стали справжнім подарунком не лише колективу закладу, а й усім присутнім.
“Я йду до музею, як з дому додому, мені тут затишно.З 12 збірок моїх віршів, які побачили світ, 10 – презентувалися саме у цих стінах. Я люблю вас! Нехай живе музей!”, – привітала колектив музею Марія Бойко, поетеса, журналіст, телеведуча, громадський діяч, заслужений діяч мистецтв України. У свою чергу присутні привітали Марію Бойко із врученням державної нагороди – ордену княгині Ольги III ступеня.
Важко перерахувати усі проекти: зустрічі, презентації, виставки, дитячі свята, які за останні 20 років відбулися у приміщенні музею під патронатом обласного відділення Українського фонду культури, який став надійним другом і партнером музею у справі піднесення культурно-мистецької, духовної спадщини українського народу, становлення та підтримки обдарованої молоді. Колектив музею привітали Олександра Сидоренко, голова Полтавського обласного відділення Українського фонду культури, заслужений працівник культури України, кавалер ордена княгині Ольги ІІІ ступеня та Інна Лосєва, голова творчого товариства «Художник» при Полтавському обласному відділенні Українського фонду культури, зазначивши зокрема, що культура виконує в житті особистості, суспільства, народу об’єднуючу, просвітницьку та виховну місію, подібно до людської пам’яті зберігає національну самосвідомість. Музей виступає істинним духовним центром європейського рівня, спрямованим на консолідацію багатогранних мистецьких процесів міста та області, продовжуючи кращі традиції вітчизняної культурно-просвітницької діяльності й виховання підростаючого покоління.
Важливим напрямном діяльності музею є розвиток і підтримка дитячої творчості. Юні таланти мають можливість бути рівноцінними експонентами поруч із метрами образотворчого мистецтва України і світу. Не випадково зала дитячої творчості імені Сіші Путрі розміщена поруч з музейною експозицією. Починаючи свій шлях у мистецтві у 4-6 річному віці, обдаровані діти мають можливість відчути себе причетними до мистецтва епохи Відродження та майстрів, твори яких стали шедеврами світової образотворчої класики. Чимало юних митців, ставши дорослими, представляють нині свою творчість у виставкових залах музею, як відомі майстри. Це рівною мірою стосується образотворчої, танцювально- драматичної, музичної та літературної діяльності. Ювіляра привітали учасники дитячої творчої майстерні “ПАТАПУФ” (керівник Наталія Скрипко) – учасника багатьох музейних проектів.
Найулюбленішим місцем усіх відвідувачів музею є зимовий сад, який прикрашають скульптури – дипломні роботи студентів Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. Плідно музей співпрацює з усіма вищими навчальними закладами міста. Наукові конференції, семінари, майстер-класи, виставки творів студентів і викладачів Полтавського національного педагогічного університету імені Володимира Короленка стали невід’ємною частиною життя і діяльності музею. Практичні навички мистецтвознавчої експертизи набувають у музеї студенти Полтавського університету економіки і торгівлі. Студенти Інституту культури і мистецтв Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, копіюючи роботи великих майстрів, опановуючи секретами живопису. Чимало талановитої молоді знаходить тут своє справжнє покликання. Полтавські вищі навчальні заклади можна без перебільшення назвати кузнею кадрів музею.
Бурхливі оплески викликало у присутніх музичне привітання Наталії Сулаєвої, доктора педагогічних наук України, професора, заслуженої артистки України, декана психолого-педагогічного факультету Полтавського національного педагогічного університету імені Володимира Короленка, солістки українського — народного хору “Калина”.
Зі 100-річчям колектив музею привітав Президент Клубу Ротарі міста Полтави Олександр Сенчук. Важко перерахувати заходи, які пройшли для дітей з інвалідністю у музеї. Але один з найяскравіших проектів — це був проект реалізований спільно з Клубом Ротарі. Незрячі діти могли уявити “побачити” як виглядали скульптурні портрети великих українців за допомогою тактильних відчуттів і прослухати історію життя і діяльності цих людей використовуючи аудіосистеми. Музей щиро вдячний Клубу Ротарі за багаторічну співпрацю і матеріальну підтримку.
Щирими оплесками зустріли присутні привітання великого друга і партнера музею – Михайла Шлафера – художника-карикатуриста, художника-сценографа, директора Полтавського міського парку (Дендропарк), “батька”-організатора конкурсу «Карлюка». Саме завдячуючи виставці-конкурсу “Карлюка”, що відбувається у музеї вже упродовж 19 років, Полтава відома більш ніж у 50 країнах світу.
У Полтавському художньому музеї знайшов для себе прихисток “Слов’янський клуб”, який об’єднує полтавських науковців, письменників, художників, музикантів, поетів, краєзнавців. Понад 20 років співпраці, численні спільні проекти з популяризації культури слов’янських народів та інших етносів пов’язують музей та об’єднання кращих представників інтелігенції міста. Представники “Слов’янського клубу” на чолі з Людмилою Чередник, президентом “Слов’янського клубу”, кандидатом філологічних наук, доцентом кафедри українознавства, культури та документознавства Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка, лауреатом премії імені Миколи Ярошенка привітали колектив музею та подарували квіти для його справжньої окраси – зимового саду.
Одним із найбільш тривалих і успішних проектів художнього музею є Театр поезії і пісні “Надежды маленький оркестрик”. Уже 5 років театр збирає коло шанувальників бардівської пісні, бере участь у різноманітних культурно-мистецьких проектах музею. Присутні гучними оплесками вітали музичне вітання Михайла Косенка, засновника і керівника Театру, заслуженого артиста естрадного мистецтва України, звукорежисера, та автора і виконавця власних пісень Ігоря Нікітіна
Привітати ювіляра прийшов і лауреат восьми міжнародних конкурсів і багатьох фестивалів духовних піснеспівів Камерний хор «Гілея» Творчого громадського об’єднання «Гілея» (Президент творчого об’єднання і художній керівник хору Світлана Гогохія). Протягом майже двадцяти років у художньому музеї відбуваються концерти цього славетного колективу. Класичні, духовні піснеспіви хору в музеї завжди сприймаються по-особливому. Так було і цього разу. Заповітним побажанням пролунало “Многая лєта”.
100 років — у вимірі людського життя — це декілька поколінь. Сто років для музею — лише мить на тлі вічності. Музей пережив буремне ХХ століття і громадянську війну, і голодомор, і сталінські репресії. Поніс непоправні втрати у роки Другої світової війни. Але він не тільки вистояв, а ще й зумів зберегти і поповнити колекцію. Традиції, закладені фундатором музею Михайлом Рудинським збережені і стали відправною точкою для нинішнього розвитку музею. Музей гідно виконує свою місію збереження, популяризації вічного мистецтва для прийдешніх поколінь.
Марина Попкова
Фото Ігоря Лотиша