Таємниці портретних усмішок

151
Ідея започаткувати свято належить американському художнику Гарві Боллу (Havrey Ball; 1921-2001). Він – автор усім відомого «смайла» (англ. smile -«усмішка»), створеного у 1963 році на замовлення однієї з державних компаній США. Це – схематичне зображення обличчя, за допомогою якого можливо передати будь-які емоції людини. Коли у 1999 році Гарві Болл заснував власну компанію «World Smile Corporation», тоді день усмішки набув статусу офіційного свята та всесвітнього визнання. Всесвітній день усмішки відзначається у першу неділю жовтня.
Усмішка – це міцна зброя. Вона здатна багато змінити в житті людини. У неї безліч проявів – щирість, доброта, кокетство, іронія, сором, фальш, поблажливість… Однак Всесвітній день усмішки створений зі шляхетною метою. Девізом свята стала фраза: «Зроби добру справу. Допоможи хоча б одній людині усміхнутися». Із виникненням всесвітньої мережи Інтернет смайлик став елементом масової культури. Графічним символом можна передати на відстань свої відчуття, емоції, дії, і ми завжди радіємо смайлику з щирою усмішкою.
В історії мистецтва особливе місце займає портретний жанр, в якому художники набувають майстерності у розкритті та передачі психологічного стану людини. Сучасні майстри різними творчими прийомами намагаються передати насичену експресивну природу людської особистості. У Всесвітній день усмішки є нагода згадати ім’я нашої талановитої землячки, художниці Марії Башкирцевої (1858-1884) та виконаний нею у 1883 році триптих «Три усмішки. Дитина. Дівчинка. Жінка». Він знаходиться у колекції Державного Російського музею (Санкт-Петербург). Вперше твір експонувався на виставці, яку влаштувало Товариство жінок-художниць у Франції в 1884 році.
Марія Башкирцева. Дитина. Полотно, олія.  55х46. ДРМ
Марія Башкирцева. Дитина. Полотно, олія. 55х46. ДРМ
Марія Башкирцева. Дівчинка. Полотно, олія. 55х46. ДРМ
Марія Башкирцева. Дівчинка. Полотно, олія. 55х46. ДРМ
Марія Башкирцева. Жінка. Полотно, олія. 55х46. ДРМ
Марія Башкирцева. Жінка. Полотно, олія. 55х46. ДРМ                                                       
Народжена в Україні, на Полтавщині, у селі Гавронці, Башкирцева належить до культури трьох країн. Коротке, але яскраве життя та творчість художниці пов’язані з Україною, Росією та Францією.Розглядаючи живописні та графічні роботи Марії, помітно, що її цікавила тема передачі емоцій на полотні. Вона створила багато портретів, однак такою щирістю та емоційною відкритістю наділені тільки персонажі триптиху «Три посмішки». До нього увійшли зображення немовляти, маленької дівчинки та молодої жінки, які широко посміхаються. Немовля і жінка зображені в фас, дівчинка – в профіль. 
Одна і та сама емоція відчувається по-різному у моделей триптиху. Невинність немовляти, грайливість і безпосередність маленької дівчинки, відкритість та щирість молодої жінки. Темний одяг жінки та сіро-коричневе тло не заважають загальному настрою картини, світлий акцент додає й мініатюрний букет бузку. Своєю майстерністю художниця спонукає глядача відчути радість разом із її моделями.
У збірці Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка зберігається декілька предметів, пов’язаних з ім’ям і творчістю Марії Башкирцевої. Вони були подаровані музею професором з Канади Армандом Йоном у 1970 році. Це – робочий альбом художниці, в якому 36 аркушів з її оригінальними малюнками у кількості 23. Малюнки виконані олівцем.
Альбом з малюнками (1877 р.)
Альбом з малюнками (1877 р.)
А також каталог посмертної виставки Марії Башкирцевої, виданий в Парижі у 1885 році Спілкою жінок  художниць і скульпторок.В ньому 100 сторінок з текстом і репродукціями робітнашої талановитої землячки.   
Фотопортрет Марії Башкирцевої, надрукований у каталозі
Фотопортрет Марії Башкирцевої, надрукований у каталозі
Титульна сторінка каталогу
Титульна сторінка каталогу
Серед опублікованих репродукцій є  пов’язані с темою усмішки. І хоча це не оригінальні твори,  вони варті нашої уваги. Жіночі образи просякнуті настроєм та емоціями, і ми можемо це відчути по-справжньому.
Тож частіше посміхайтеся і даруйте свої усмішки іншим щодня!

Матеріал підготувала Марина Салюк