Пам’яті Валентина Литвиненка

48
28 серпня 2023 року виповнюється 115 років від дня народження видатного українського живописця, графіка, письменника Валентина Литвиненка
Валентин Гаврилович Литвиненко (1908-1979) залишив велику творчу спадщину. Його інтереси як творця зачіпали багато мистецьких напрямків. Він народився в місті Кременчуку в сім’ї ремісника. Змалку виявив хист до малювання. У 1929-1930 роках навчався в студії М. Самокиша в Сімферополі, потім на робітничому факультеті при Харківському художньому інституті, в 1934-1935 роках – у київській студії І. Селезньова.
1941 року отримав запрошення від редакції сатиричного журналу “Перець” і з того часу Литвиненко – постійний співробітник видання. Тоді яскраво проявився його самобутній талант сатирика і гумориста. В роки Другої світової війни Валентин Гаврилович працював в армійських газетах та видавництвах Києва та Харкова в напрямку політичної сатири. Створював плакати й агітвікна – «Україна вільна» (1944), «Волго-Дунайська рапсодія» (1944), сатиричні листівки, газетні малюнки.
Литвиненко відомий і як потужний майстер книжкової ілюстрації. Він виконав серії малюнків до народних казок і творів класиків української літератури: Л. Глібова, Т. Шевченка, М. Гоголя, Л. Українки, І. Франка, О. Вишні та інших. У живопису віддавав перевагу пейзажу, де мав змогу передати своє особливе ставлення до природи, уважне її спостереження. Потаємною лірикою наповнені й пейзажні естампи художника. Бажання розповісти про чарівний світ природи не тільки фарбами привело Литвиненка до письменницької діяльності. Він – автор книжок для дітей: “Про маленьких друзів”, “Як гуртом корову рятували”, “Повітряна тривога”, “Золоте яєчко”, “Казки та оповідання”, в яких описав цікаві випадки з життя тварин і пташок та сам створив ілюстрації. Добрий, чуйній, завжди з привітною усмішкою, Валентин Гаврилович був чудовим казкарем для своїх маленьких друзів.
За роки творчості сформувалась особлива манера виконання майстром графічних та живописних робіт. Простими, позбавленими зовнішнього ефекту прийомами він досягав виразності та завершеності твору.
Литвиненко – заслужений діяч мистецтв УРСР (1958), народний художник УРСР (1960), член Спілки художників СРСР. Брав участь в багатьох художніх виставках: республіканських – з 1944 року, всесоюзних – з 1946-го, зарубіжних – з 1956. Мав персональні виставки у Києві, Москві, Ленінграді, Вільнюсі, Одесі. Твори Валентина Литвиненка представлені в Національному художньому музеї України, Національному музеї Т. Шевченка, також у музеях, галереях і приватних колекціях в Україні та інших країнах.
В зібранні Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка зберігається понад двадцять графічних творів майстра.