Незабутні імена. Сергій Миколайович Єржиковський

56
23 березня виповнюється 130 років від дня народження українського живописця і графіка, члена Спілки художників України (1938), заслуженого художника УРСР Сергія Миколайовича Єржиковського. Доля подарувала йому довге життя, але на цьому шляху довелося пережити багато випробувань. Він був учасником трьох воїн – Першої та Другої світових і громадянської війни 1917-1921 років. Усе пережите мало вплив на його творчість, на формування мистецьких вподобань, тематику робіт. Знайомство з Федором Кричевським, видатним майстром українського живопису, на початку 1920-х років справило сильне враження на молодого Єржиковського, утвердило його у думці обрати шлях художника.  1922 року, після демобілізації, він вступив до Київського художнього інституту. Навчався у майстерні Кричевського, де йому була до вподоби створена педагогом атмосфера творчого процесу, рівняння у майстерності на кращі зразки світового мистецтва, повага та підтримка кожного.У своїх спогадах Сергій Єржиковський писав: «Я дуже поважав цього безмежно талановитого майстра пензля, людину великої культури, людину глибоку, з високими естетичними смаками та вимогами, покликану розв’язувати найскладніші мистецькі завдання. …». Надалі відносини між вчителем та учнем переросли у міцну й тривалу дружбу.
За дипломну роботу «Дроворуби» (1928) Єржиковський одержав звання художника і відрядження за кордон. Вже тоді визначився з напрямком у творчості; героями багатьох його робіт стала людина. Він писав портрети людей різного роду занять – робітників сільської праці, військових,діячів культури та науки, дитячі образи, сповнені безпосередності й чистоти. Ержиковський у мистецтві портрета прагнув досягнути гармонійного поєднання зовнішнього зображення із притаманним моделі характером, почуттями. Виразні, насичені емоціями його сюжетно-тематичні роботи на історичну тематику, батальні твори, жанрові композиції. Надзвичайно витонченими та поетичними є пейзажі мистця, які складають цілі цикли з краєвидів Дніпра, Карпат, Полтавщини, Вінниччини.
Кілька десятиліть Сергій Єржиковський присвятив педагогічній діяльності, яку розпочав одразу ж після закінчення інституту. Він викладав рисунок і живопис у профільних вишах Києва та Харкова, у 1947 році отримав звання професора. Його учні склали потужне коло художників українського образотворчого мистецтва.
У збірці Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка зберігається один живописний твір та чотири графічні роботи мистця. «Портрет Терентьєва Василя Гавриловича» (1972, полотно, олія, 107х75) надійшов до фондів музею у 1977 році від Дирекції художніх виставок України. Зображена людина – сучасник автора, який теж пройшов шляхами Другої світової війни, у повоєнний часзаймався інженерною справою. Оригінальні графічні твори Сергія Єржиковського датовані 1943 роком. Перебуваючи на фронті, він фіксував у графіці епізоди війни, малював портрети своїх друзів-воїнів. Ці твори є свідченням воєнного часу, його художнім літописом. Фронтові роботи художника експонувались на виставках, присвячених подіям Другої світової війни.
Сергій Єржиковський. Артилеристи. 1943 р. Папір на картоні, гуаш. 41х63,5
Сергій Єржиковський. Артилеристи. 1943 р. Папір на картоні, гуаш. 41х63,5
Сергій Єржиковський. Контратака. 1943 р. Папір, гуаш 50х75
Сергій Єржиковський. Контратака. 1943 р. Папір, гуаш 50х75
До збірки музею графічні роботи Єржиковського надійшли у 1949 році.
Матеріал підготувала Марина Салюк