12 липня 2018 року Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка презентує мистецько-благодійний проект «ХарБарБонд+К», у якому беруть участь відомі українські художники з Маріуполя, члени НСХУ Володимир Харакоз, Сергій Бараннік, Олександр Бондаренко та Сергій Кирилов. Митці працюють у жанрі станкового живопису та графіки, є учасниками Всеукраїнських та Міжнародних виставок, їхні роботи зберігаються у приватних музеях та колекціях України, Австрії, Болгарії, Греції, Ізраїлю, Італії, Канади, Китаю, Литви, Німеччини, Росії, США, Туреччини, Фінляндії, Франції.
Творче об’єднання «ХарБарБонд» виникло ще на початку 90-х, коли три товариша вирішили відкрити приватну художню галерею. З перших трьох літер прізвищ засновників і виникла назва. Для Володимира Харакоза, Сергія Баранніка, Олександра Бондаренка та Сергія Кирилова, який нещодавно приєднався до творчого «ХарБарБонду», абстракціонізм став засобом творчої й емоційної емансипації від усталених художніх традицій та обмежень мистецької провінції. Звільненням від гегемонії змісту й ілюзорності образів реалістичного живопису. Свободою бути самими собою всупереч загальноприйнятим правилам суспільства, що живе в умовах арт-периферії. Пам’ятаючи драматичні події 2014-2016 років, відчуваючи гіркий присмак війни, усвідомлюючи, що маріупольський напрямок залишається найгарячішим, всупереч усьому митці творять вишуканий світ, сповнений колірної гармонії й витонченості формальних та структурних зв’язків. Кожному з учасників «ХарБарБонд+К», притаманна власна творча манера. Проте об’єднавчим фактором для всіх чотирьох стає прагнення творчої свободи й уважне ставлення до проблем колориту, рисунку, композиційної побудови та емоційної складової твору.
Художній доробок мистців характеризує широкий колірний діапазон від спокійної гами приглушених пастельних відтінків до інтенсивних, на межі з агресією, кольорів. Живописний рельєф моделюється на нюансах поєднання площинності з пастозно-фактурною, часом декоративною поверхнею, що дозволяє грати з простором, вводити кілька планів, надавати зображенню майже метафізичної глибини. Чорна безкінечність Олександра Бондаренка немовби з космічних просторів Казимира Малевича; при цьому простежується його особливий пієтет до живопису колірних полів Марка Ротка. Володимир Харакоз схильний до інтелектуальної складової абстракції, акцентованої асоціаціями з ієрогліфами та літерними «орнаментами» його полотен; летризм художника навіює спомини про іспанця Хуана Грі. Сергій Бараннік вирізняється своєю серією робіт із геометрично правильними колами, в межах яких він на власний розсуд вибудовує фантастичні позаземні ландшафти чи суто земні пейзажі, що вгадуються за нашаруваннями колірних клаптиків і трикутниками гір. Майстер перебуває у невпинному потоці розвитку традиції: етноментально, естетично, морально, стилістично він розвиває здобутки української образотворчості початку ХХ ст. (Давид Бурлюк, Іван Кулець, Зоя Лісовська та ін.), являючи водночас ремінісценції французького живопису й архітектури 1910-1920 рр. (Озанфан, Ле Корбюзьє та ін.). Минуле і сучасне – у дивному синкретичному сплеті. Від імпресіоністичних етюдів до експресивних абстракцій, де явища реального світу дематеріалізуются, трансформуючись в пластичну ідею, демонструє Сергій Кирилов. Моделювання простору в його роботах – прерогатива кольору. Варіації технічних прийомів нанесення фарби (від дівізіонізма до дріппінга), вибудовування простору «вглиб» за рахунок контрасту світлого і темного, площини і «рельєфу» породжують нескінченні асоціативні ряди, очищені від оболонки повсякденності.
Загалом різні за стилем і темпераментом роботи об’єднують скрупульозність у реалізації художніх форм і прагнення до свободи.
Роботи арт-колаборації «ХарБарБонд+К» – це сучасне висококонцептуальне мистецтво, що вирвалося за рамки академічного формалізму. Творчість, абсолютно вільна від статичних упереджених шаблонів провінційного арт-простору.
Мистецько-благодійний проект «ХарБарБонд+К» здійснюється у межах Всеукраїнської акції «Культура і мистецтво єднають країну», мета якої – прийняття Закону України про меценатство. Подорожуючи зі Сходу на Захід власним коштом Володимир Харакоз, Сергій Бараннік, Олександр Бондаренко та Сергій Кириллов через творчість прагнуть об’єднати українців.
Концепція проекту «ХарБарБонд+К» – це творчій процес у рамках певного напряму мистецтва, який митець розуміє як ірраціональний акт некерований свідомістю, де художнім редактором є лише його внутрішня естетика. Старі уявлення руйнуються, створюються інші поняття, де лінія, колір, колорит, ритм, композиція плюс емоційне забарвлення мають належне місце.
В абстрактному мисленні завдяки творчій енергії та особистості митця мистецтво набуває естетичної автономії, в якій присутні елементи чистої творчості. Свобода і тільки свобода – як споконвічна існуюча даність. Ця свобода якраз і відбувається у полотнах Володимира Харакоза, Сергія Баранніка, Олександра Бондаренка та Сергія Кирилова.
Виставка триватиме до 12 серпня 2018 року