Фотограф Юрій Зілінський: “Я щасливий, що роблю це!”

352

12 липня в Україні та у всьому світі відзначили День фотографа. З моменту появи фотографії інтерес до неї постійно зростає. Зародившись як спосіб фіксації портретних зображень, виконуваних набагато швидше, ніж рукою художника, фотографія стрімко проникла в усі сфери людської діяльності. Вона стала частиною повсякденного життя і напрямком мистецтва, її винахід призвів до нових наукових досягнень і розвитку індустріального світу. В ХХІ століття фотографія стала масовим захопленням. Розвиток технологій призвів до того, що кожен з тих, хто має смартфон, може відчути себе фотографом.  Однак шедеври виходить зробити далеко не всім.

Свідченням того, що сьогодні фотографiя є повноцiнним учасником сучасного мистецтва, увага в якому приділяється не самій фотографii як засобу, а змісту, художностi, майстерності, стала виставка «ФОТОПРОЗА» Юрія Зілінського, яку відкрито цими днями у великій виставковій залі Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка.

Юрій Зілінський: "Натхнення явище неконтрольо- ване, виникає буквально з усього, що бачу навколо"
Юрій Зілінський: “Натхнення явище неконтрольоване, виникає буквально з усього,
що бачу навколо” (Фото А. Славуцького)

Лубенець Юрій Зілінський за фахом архітектор. Творча фотографія по-справжньому захопила його 2005 року. З того часу фотомистецтво посідає значне місце в житті, стало душевною потребою з точки зору реалізації творчої інтуїції та природних обдарувань. Фотомитець переконаний, що будь-які захоплення, якщо віддаватися  їм пристрасно і вникати у саму суть, стають професійними навичками. Для нього не є секретом сенс, який міститься у найголовніших словах, знайомих будь-якому фотографу – уміння бачити. Юрій Зілінський вважає себе багатожанровим художником, тому в об’єктив його фотоапарата потрапляють не лише обличчя різних людей, а і найяскравіші миттєвості їхнього життя та пейзажі усіх пір року.

В експозиції «ФОТОПРОЗА» представлено 117 найяскравіших творів моменталіста абсолютно різних жанрів: портрет, пейзаж,  «ню» тощо. Усі роботи виглядають надзвичайно тонко, вишукано, стримано і в той же час дуже динамічно. Їх відрізняють ідеальна композиція, почуття кольору. Директорка Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка Ольга Курчакова охарактеризувала  авторський стиль як «динамічний імпресіонізм», де кожна робота – це світогляд автора, власне відчуття враження від людини і природи.      Примітною особливістю Юрія Зілінського є емоційне осмислення світу, виражене у пристрасному або радісному пориві, у сумній ліриці або філософському роздумі, у підсвідомій інтуїції, що неодмінно знаходить відтворення у світлинах. В результаті його знімки відображають внутрішні струми інтелектуально-психологічної роботи автора.

Природа Зілинського, пропущена через об’єктив камери, стає художньою без зайвого застосування графічних редакторів, поетичною без солодкуватості, реальною і сюрреалістичною одночасно. Йдучи у світ природи, фотомитець через своєрідне осмислення і трансформацію її сутності, відображає в асоціативній формі сприйняття сучасного навколишнього життя, як з його позитивністю, так і гострими підводними рифами, внутрішньою драматургією. Можна сказати, що стан природи стає для автора свого роду алегорією для відображення власних духовних переживань. Такий принцип художнього висловлювання зумовив присутність у фотопейзажах Юрія Зілінського ледь відчутної таємничості. Фотограф показує, що природа може бути цікава сама по собі, без антропоцентричності. За повного безлюддя фотографії сповнені сенсу, в пейзажах читається вічність. Інтрига не пропадає за відсутності так званого «вінця природи». Вічний пошук залишеного раю …

Ю. Зілінський. Осінні проводи
Ю. Зілінський. Осінні проводи

Візуальний ряд непальських фотографій Юрія Зілінського розповідає про епізоди життя мешканців Гімалаїв. Портрети непальців вражають психологізмом образів, передачею душевного стану людини. У багатьох відвідувачів фотовиставки виникло непереборне бажання побувати у Непалі, а хтось таку чудову екскурсію здійснив віртуально, усього лише побачивши незабутні за сюжетом і колоритом пейзажі, побутові сценки та чудові портрети в експедиційних фотозамальовках автора.

Роботи Юрія Зілінського мало схожі на парадні портрети – автор  навіть не повідомляє, хто зображений у тому чи іншому кадрі і ким йому доводиться модель. Замість конкретики біографічних та паспортних даних він підказує тему, яку запримітив в об’єктиві: «Самотня душа», «Недитяча образа», «Цегляний хлопчик», «Віра в реінкарнацію». Слідувати цим підказкам або придумати нові історії у фотографіях Юрія Зілінського – вибір кожного конкретного глядача.

Ю. Зілінський. Застиглий погляд
Ю. Зілінський. Застиглий погляд
Ю. Зілінський. Цегляний хлопчик
Ю. Зілінський. Цегляний хлопчик
Ю. Зілінський. Маленький Будда
Ю. Зілінський. Маленький Будда
Ю. Зілінський. Недитяча образа
Ю. Зілінський. Недитяча образа
Ю. Зілінський. Віра в реінкарнацію
Ю. Зілінський. Віра в реінкарнацію

Чималий інтерес викликала серія світлин «ню». Це завжди ризиковано. Однак Юрій Зілінський «оголення» подав дуже благородно. Справжній світлопис, класичне фото «ч/б». Причому зафіксовано цілком випадкові тіні – і при цьому не порушений пластичний малюнок і немає дробності. Зображення монументальне, як мармуровий античний фриз. Натурниці ж до того природні, що образам не заважає навіть відвертий сучасний макіяж.       Юрій Зілінський – людина Ренесансу: йому не тільки цікавий Світ, але він розуміє його красу, тонко і гостро сприймає те, що відбувається навколо, та своїми багатогранними талантами спонукає людей до подяки Творцю і за те, що серед нас є такі яскраві люди-світлячки.

На відкриття виставки прийшли відомі в області фотографи і художники, пересічні полтавці-поціновувачі фотомистецтва. Усі вони отримали яскраві емоції, приємні враження та піднесений настрій: «ФОТОПРОЗА» Юрія Зілінського вабить і магнетично заворожує глядача, викликаючи гаму ліричних почуттів.

Виставка триватиме до середини серпня.

Про автора. Юрій Зілінський народився 26 грудня 1964 року у м. Лубни Полтавської області. Випускник архітектурного факультету Горьківського інженерно-будівельного інституту ім. В.П. Чкалова. Засновник видавничо-поліграфічного підприємства  «Інтер Парк», співзасновник  і  Голова народного  фотоклубу  «Софіт» (м. Лубни), член  Національної Спілки Фотохудожників України (НСФХУ) (2005), член  Фотографічного Асоціації Америки (PSA) (2011), має рівень Professional (PPSA) (2013). Фотомитець у 2013-2014 роках входив до 20-ки найкращих фотографів світу за версією «Who is Who» Фотографічної Асоціації Америки (PSA). З  2012 року – художник Міжнародної Федерації Фотомистецтва (AFIAP); з 2013 року – заслужений художник Міжнародної Федерації Фотомистецтва (EFIAP).

Юрій Зілінський першим у світі 2014 року отримав почесне звання FtGM (Белград, Сербія).

Автор представляв свої роботи на 10-ти персональних фотовиставках у різних містах Украіни та за кордоном. Взяв участь у більш ніж 300 національних та міжнародних виставках, конкурсах, салонах. Роботи Юрій Зілінського експонувалися у понад 40 країнах світу: Великобританії, Аргентині, Німеччині, Італії, Франції, США, Індії, Іспанії, Китаї, Швеції, Канадї, Мальтї, Ірані та ін.).

Фотомитець є учасником міжнародних проектів: фотофестивалів у Латвії (2008, 2012); пленерів у Польщі (2007) та Рівному (2010, 2012-2016); семінарах-практикумах в Арцизі (2007, 2009, 2011, 2013, 2015); фотоескпедиціях до Непалу (2010), Сингапуру, Малайзії та Індонезії (2013); фотографічному з’їзді у Болгарії (2011) та Іспанії (2014).

Юрій Зілінський – лауреат літературно-мистецької премії імені Володимира Малика (2010).

Володар понад 250  нагород і відзнак з  33 країн світу.

Роботи Юрія Зілінського зберігаються в галереях багатьох міст і країн світу, а також у приватних колекціях (Гунар Бінде (Латвія), Кароль Грабовські (Польща) та  інших відомих особистостей).

Марина Попкова