Історія створення шедевра невіддільна від долі його автора та епохи. Чимало написано геніальних рядків, мелодій і шедеврів живопису, що оспівують любов і ненависть, красу жінки, радість материнства і батьківства, сімейне щастя або гіркоту розчарування. Чоловік і жінка – ця тема протягом усіх часів була важливою і, як лакмусовий папір, відбивала суть тієї чи іншої епохи до наших днів.
На авторській костюмовано-театралізованій екскурсії «Кохання, шедеври і легенди» можна дізнатись, хто був музою – джерелом натхнення митця, що залишилось за кадром, вірніше – за полотном. Це і неприборкані пристрасті, і щасливі й трагічні романтичні історії, і пікантні та інтригуючі подробиці особистого життя художників, чиї полотна представлені в музейній експозиції.
Іван Григорович Мясоєдов і Мальвіна Вернічі… Він познайомився з нею під час гастролей італійського цирку в Пітері. 16-річна танцівниця і гімнастка, дочка директора цирку, з першого погляду запала йому в душу. Це крихітна дівчина з грецьким профілем і гнучкою м’язистою фігуркою повністю відповідала уявленням Івана про античну красу; середземноморська зовнішність екзотичної акторки цирку полонила його назавжди. Але на залицяння красеня Мальвіна не реагувала, думала тільки про кар’єру. І тоді Мясоєдов підкупив працівників цирку, щоб ті підробили падіння гімнастки. Мальвіна отримала незначні травми, але лікар (на прохання Мясоєдова) переконав її в зворотному й умовив кинути цирк. Іван довгий час не з’являвся в лікарні, даючи можливість Мальвіні подумати. А коли прийшов з величезним букетом і офіційною пропозицією руки і серця, вона вже була готова стати його дружиною.
Мальвіна Вернічі була для Мясоєдова музою, центральним персонажем його картин, постаючи то в образі Мадонни, то войовничої амазонки, то запальної іспанки у вогняному танці. Вона уособлювала собою молодість, жіночність і Красу.
Жінки в долі та творчості Григорія Григоровича Мясоєдова, Микола Олександрович і Марія Павлівна Ярошенки, Віра Олексіївна Шевцова, Єлизавета Миколаївна Званцева, Наталя Борисівна Нордман і Ілля Юхимович Рєпін, Іван Кіндратович і Глафіра Іванівна Зайцеви, драматизм особистого життя Катерини Василівни Білокур…
Неможливо перелічити усіх видатних особистостей, а тим більше їх геніальні роботи, створені протягом багатьох століть. Вони залишаються безцінною спадщиною, яка здобула нове життя в сучасній дійсності, є нашим духовним багатством і надихаючими зразками найвищої майстерності. Знання та освоєння цього золотого фонду світового мистецтва, творчий розвиток його кращих традицій необхідні для створення художньої культури нашої епохи і, можливо, кожного з нас.
Під час авторської костюмовано-театралізованої екскурсії «Кохання, шедеври і легенди», спираючись на мистецький спадок, історичні фігури й художні твори, побутові прикмети минулих часів, матеріальні сліди легенд, а також на особисте відношення до них, зав. відділом науково-масової та виставкової роботи, науковець, знана художниця Алла Тимошенко надає можливість глядачу доторкнутись до історії найінтимніших почуттів і переживань, взаємного або нерозділеного кохання, відчути хвилюючу присутність минулого у теперішньому.