Денис Зозуля: “Творчий процес – це справжня екзальтація!”

327
15 серпня у прес-центрі Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка відкрилась персональна виставка Дениса Зозулі «Хата Сонця».
Автор є яскравим представником сучасної образотворчості, що поєднує новаторство з традиціями національного мистецтва, культури народу, його духовності.
Денис Олександрович Зозуля народився 1980 року в м. Хабаровськ. Українець. За фахом інженер. Захоплюється графікою, надає перевагу техніці офорта. На думку Дениса Зозулі, саме офорт  надає художнику найбільшу свободу самовираження, робить можливим відтворення будь-якої художньої техніки – від експресивного начерку, світлотіньового і тонового рисунку, легкої акварельної композиції, до пастозного фактурного живописного полотна.  Він найзагадковіший, оскільки  дає можливості існувати найтоншому штриху та найкрасивішій фактурі, породжує глибину. Офорт – самодостатній, надзвичайно виразний спосіб практично-духовного осмислення дійсності.
Свої враження, роздуми, сновидіння завжди Денис Зозуля відображав у малюнках за допомогою туші, акварелі, пробував акрил, масло, аерограф, пастель, але офорт залишався для художника чимось недосяжним. Автор шукав людину, яка б відкрила йому таємниці офорту  і знайшов. Денис Зозуля вважає невипадковою свою зустріч із художником Олексієм Соболевським. Саме він поступово відкривав допитливому юнаку таємниці техніки гравюри та офорту. Авторські роботи у цих техніках  і представлено на  виставці, яка має доволі цікаву назву. «Хата Сонця» містить глибинні символи, єднальну ідею: хата для українця – це не просто місце проживання, житло, а й центр його Всесвіту, початок і кінець життєвого простору, його alter ego (лат. «друге я»), сонце є джерелом життя,  адже дає світло й тепло, без яких настає зима, ніч, й зрештою небуття. Образом Хати Сонця Денис Зозуля стверджує: існування рідного простору, батьківщини, власної держави для українського народу є запорукою самого Життя.
Концепція творчості Дениса Зозулі: “Різноманітність природи нескінченна. Існує багато різних форм існування. Кутів сприйняття світу теж багато. Я фіксую лише один із них, це не завжди звично, але це є свобода мого погляду. Творчий процес – це справжня екзальтація!”
Серед експонованих робіт немає другорядних. Денис Зозуля –  художник, що блискуче працює у традиційній техніці офорту та вільно володіє усіма можливостями графіки. В усіх своїх творах митець об’єднує глибоку традиційність та найсучасніше розуміння часу та простору — головних тем і проблем творчості. Більшості робіт притаманні асоціативність і метафоричність образної мови. У деяких художник звертається до традиційної жанрової тематики у всій її класичній різноманітності, в інших вдається до абстрагованої формальної мови, особливої авторської пластики, яка опосередковано розкриває ідею твору. Образотворча  мова Дениса Зозулі дуже різноманітна і неподібна. Переглядаючи роботи, можна побачити як по-різному трансформується ідеї через  авторську концепцію, яке смислове навантаження несе питомо національний культурний феномен у створені актуального художнього образу. Це – своєрідний культурний код, який підкреслює багатство і багатогранність можливостей графічного мистецтва, його демократичний характер та водночас його аристократизм і елітарність.
Особливе місце в експозиції належить серiї графiчних робіт, створених у рамках проекту Олега Денисенка «Кругла площа – архітектурне серце Полтави» 2017 року, і тематикою тiсно пов’язаних із мотивами архiтектурних прикметностей Полтави. Свiтосприйняття i графiчна образнiсть Дениса Зозулі цiлком i повнiстю вiдповiдають концепцiї найскладнiшого рiзновиду офорту — кольорового з однiєї дошки. У творчому бажаннi художника прилучитися до полтавського своєрiдного лiтопису кольоровий офорт вiдiграв визначну роль.
Колiр i колорит – найяскравiшi ознаки нинiшнього полтавського артизму, зокрема малярства, –  у Дениса Зозулі перекочували i в графiку. Вкупi з досконалим володiнням усiм складним комплексом офорту, вони стали домiнуючою рисою його творiв. Вмiючи органiзувати деталi, акцентувати малюнком i кольором їх унiкальну, майже антикварну значущiсть, в архітектурній серії автор нiбито озвучує зв’язок сучасного iз пройденим.
Денис Зозуля є активним учасником обласних, всеукраїнських і міжнародних художніх виставок: “Арт-терапія” (Полтава, 2007); “Перехрестя” (Полтава, 2009);  “Гоголь та сучасність” (Суми, 2010); Тріенале “Графіка” (м.Київ, НСХУ, 2015); Міжнародна Триєнале друкованої та станкової графіки (Мінськ, Брест, 2015);  “Кадетаріум – 2” (Полтава, 2015); “Кадетаріум” – 4 (Полтава, 2015); “Полтавська графіка” (Полтава, ПХМ (ГМ) імені Миколи Ярошенка, 2016); Персональна виставка: “Надай значення символу” (Полтава, 2016);  “Арт-простір. Партер. 11 платформа” (Полтава, 2016); “Арт-акт” (Чернівці, 2016); “11 платформа LandArtFestival” (Полтава, 2017); “Український екслібрис. 100 років Київської Академії мистецтв” (Київ, 2017); “Кругла площа – архітектурне серце Полтави” (Полтава, ПХМ (ГМ) імені Миколи Ярошенка, 2018); Персональна виставка “Розаріум” (Полтава, 2018); Тріенале “Графіка” (Київ, НСХУ 2018); “Щастя рибака” (Полтава, 2018).
Творчість Дениса Зозулі доводить, що графіка відкриває безмежні можливості для втілення в художніх образах усього життя. Ювелірна і копітка праця автора, відзначені духом пошуку і сповнені любові до всього сущого, його твори не залишають байдужим жодного поціновувача мистецтва.
Крім графіки Денис Зозуля знімає документальне кіно,  яке представляє на кінофестивалях. Він є автором понад 10 картин, які розповідають про представників сучасного художнього та музичного мистецтва, вітчизняний  андеграунд, філософію творчості. Денис Зозуля неодноразово ставав дипломантом конкурсів і кінофестивалів.
Денис Зозуля – соціально активна творча особистість. Пересувні виставки абстрактного мистецтва, перформанси, концерти, перегляди фільмів – далеко не повний перелік заходів у рамках проектів “Атом – 25”, “Ключ – абстрактне мистецтво”, “Атом – 30”, організованих художником разом з однодумцями.

Марина Попкова

Фото О. Розума
Фото О. Розума
Денис Зозуля охоче розповідав відвідувачам про техніку офорту. Фото О. Розума
Денис Зозуля охоче розповідав відвідувачам про техніку офорту. Фото О. Розума
Фото О. Розума
Фото О. Розума
Фото О. Розума
Фото О. Розума
Надія Цебрій та Павло Москалюк ("Аль-Кабір")
Надія Цебрій та Павло Москалюк (“Аль-Кабір”)