Поштова марка у сучасному світі все частіше стає частиною колекцій, а не лише спеціальним знаком поштової оплати, що має певну номінальну вартість. За сюжетами цих невеликих зображень часом можна відновити найцікавіші моменти історії тієї чи іншої держави, простежити традиції і культурні особливості країни. У 38-тисячному Князівстві Ліхтенштейн, яке розташувалось у мальовничих Альпах поряд із Австрією та Швейцарією, і Національне свято в якому відзначають 15 серпня, 10 відсотків бюджету формується саме за рахунок випуску, продажу та навіть експорту поштових марок. У столиці Князівства – Вадуці – розташований унікальний музей пошти та поштових марок Ліхтенштейну, який діє тут з 1930 року. Основою музейної колекції є поштові марки, що випускаються князівством Ліхтенштейн, починаючи з 1912 року. Представлені також і їх ескізи, пробні екземпляри, гравірувальні інструменти та дошки, друковані інструменти та ін.
Ліхтенштейн і Полтаву пов’язує ім’я Івана Григоровича Мясоєдова (Євгена Зотова; 1881-1953) – українського художника, майстра живопису й графіки, представника символізму й модерну, творця поштових марок, одного з яскравих представників творчої інтеліґенції України ХІХ – початку ХХ століть.
У 1938 році Іван Мясоєдов оселився у Ліхтенштейні, де прожив до 1953 року. У столиці Князівства він створив десятки живописних і графічних творів, фрескові розписи, портрети осіб княжого двору, пейзажі та натюрморти, гравюрні серії поштових марок.
Особливе місце у творчості Івана Мясоєдова посідають ескізи поштових марок Ліхтенштейну.
Вперше його серія з трьох марок номіналом в 20, 30 і 50 рапенів з’явилася в Ліхтенштейні у1938-1939 роках. Ця серія називається «Huldigung» («Принесення присяги на вірність») і випущена була в ознаменування складення присяги на вірність його світлості князю Францу-Йосипу II, що відбулося на Трійцю, 29 травня 1939 року, перед ратушею у Вадуці. Це були перші поштові марки в історії країни, які створювалися професійним художником найвищого рівня. У роботі над марками князівства проявився неабиякий композиційний талант Мясоєдова, вміння виділити центральні персонажі сцени.
Зразком роботи Івана Мясоєдова є марка із зображенням дещо стилізованої «Мадонни-втішниці» з капели Святої Марії у Дуксі номіналом у 10 франків, що побачила світ 7 липня 1941 року. Ескіз марки був створений художником Иоханнесом Тройером, але гравюру на стали виконав Іван Мясоєдов.
Однак найбільш ефектною М’ясоєдова вважається історична серія з п’яти марок, випущена 22 квітня 1942 року і присвячена 600-річчю територіального розмежування на землях нинішнього Ліхтенштейну і Швейцарії володінь нащадків графа Гуго Монфора. Усі малюнки для цих марок були виконані у техніці гравюри на сталі.
Остання здійснена Іваном Мясоєдовим серія марок Ліхтенштейну – «Bennenkanal» («Внутрішній канал у Ліхтенштейні»), що складається з чотирьох марок номіналом в 10, 30, 50 раппенів і 1 франк. Марки були випущені 6 вересня 1943 року.
У фондовій колекції Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка зберігаються 8 поштових марок, над ескізами яких працював художник.
У 1989 році барон Едуард фон Фальц-Фейн, підприємець і відомий меценат, передав нашому музею серію з 5 марок, випущену у 1942 році і присвячену 600-річчю територіального розмежування на землях нинішнього Ліхтенштейну і Швейцарії, володінь нащадків графа Гуго фон Монфора.
А в 2017 році полтавський краєзнавець і колекціонер Євген Анічин подарував три марки, що побачили світ у 1939 році з серії «Складання присяги на вірність», про яку йшла мова вище.
У 1996 році пошта Ліхтенштейну випустила три марки із серії «Художники Ліхтенштейну», на яких відтворені картини Івана Мясоєдова (Євгена Зотова) «Сільський пейзаж у Полтаві», «Купання в Берлінському парку», «Вид Вадуца» і конверт з портретом художника.
У травні 2020 року під час телефонної розмови міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та міністр закордонних справ, юстиції і культури Ліхтенштейну Кетрін Еггенбергер обговорили ініціативу випуску спільної поштової марки, присвяченої 140-річчю від дня народження Івана Мясоєдова, відомого українського художника, під чиїм авторством були створені перші поштові марки князівства Ліхтенштейн. І вже у червні Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка, в колекції якого зберігається найбільша кількість творів Івана Мясоєдова на пострадянському просторі, долучився до проєкту і на прохання АТ «Укрпошта» – єдиного національного оператора поштового зв’язку України надав репродукції картин видатного українця.
Маємо надію, що музейна колекція марок поповнюватиметься.
Марина Попкова