Виставка вишитих ікон і картин Ніни Фоменко

845

Вишивка – класичний вид українського народного мистецтва, який виступає у різноманітних варіантах: прикраса тканин одягу, інтер’єрного, обрядового призначення. Естетично-художня природа вишивки, її функціональна затребуваність, певна доступність стали основою масовості у творчості українського народу.

Дані археологічних розкопок, свідчення літописців дозволяють стверджувати, що історія народної вишивки в Україні веде свій відлік ще з часів Трипілля (доби пізнього неоліту і початку епохи бронзи). Елементи символіки сучасних орнаментів народної вишивки є також і в орнаментах, якими прикрашали посуд трипільські племена. Стародавні історики, в тому числі Геродот, стверджували, що у могилах перших століть нашої ери були знайдені залишки вовняного одягу, прикрашеного багатоколірними вишивками.

З давніх часів в Україні були популярні і вишиті ікони. Їх вишивали в монастирських майстернях і талановиті народні умільці. Вишивка відзначалася художньою виразністю, одухотвореністю, довершеним відчуттям ліній, витонченістю кольорів, досконалими засобами виконання і високою професійною майстерністю.

Яскравим прикладом у збереженні народних традицій, втілених в сучасні вишиті твори, є творчий доробок Ніни Фоменко.

Свою першу ікону “Різдво Богородиці” вона вишила у 1999 році за розробкою відомого греко-католицького священика отця доктора Дмитра Блажейовського, з ім’ям якого пов’язане відродження традиції вишиваних ікон для храмів і домівок.   Майстриня стверджує, що з того часу і почалось її захоплення релігійною вишивкою, без якої вона не  уявляє свого життя.

Протягом наступних трьох років Ніна Фоменко вишила ще 8 ікон, а потім у неї закінчилися розробки о. др.-ра Дмитра Блажейовського і вона зв’язалась із Львівським музеєм релігійної вишивки, в якому експонується понад сто робіт відомого вишивальника. З допомогою директора цього музею майстриня змогла ще й налагодити зв’язок із самим священиком, який тоді жив у Римі.  Понад 10 років вони підтримували дружні стосунки.

У подарунок від отця доктора Дмитра Блажейовського Ніна Фоменко отримала дві збірки розробок. Крім цього, отець благословив майстриню на улюблену справу і вона й надалі продовжує вишивати ікони. Створюючи художні твори, авторка не лише використовує схеми о. Дмитра Блажейовського, а й вносить своє бачення, власні почуття, тепло свого серця.

Ніна Фоменко – учасниця багатьох виставок, її роботи прикрашають храми Полтавської єпархії, приватні збірки.

Символічно, що виставка відкривається у квітневі дні – 23 квітня 2011 року на 101 році життя отець Дмитро Блажейовський, історик, доктор наук, автор низки наукових праць і численних публіцистичних статей із церковної історії та українських релігійних вишивок, засновник музею вишиваних  ікон у Львові,  майстер, чиєю рукою вишито понад 350 ікон та хоругв, почив у Бозі.

У вишиванні ікон Ніну Фоменко можна з повним правом вважати послідовницею отця доктора Дмитра Блажейовського. Вона усім серцем сприйняла його заклик: «Будьмо сильні, як були наші прадіди. Вільні у вільному світі, бережімо пильно нашу культуру і наші традиції, плекаймо їх і словом і ділом».

На виставці представлено 81 твір, серед яких – вишиті ікони на сюжети євангельської тематики – “Оранта”, “Благовіщення”, “Ніч у Гетси­манському Саду” (або “Молитва”), “Несення хреста” (або “Хід на Голгофу”), “Голгофа”, “Плач на Оливній горі”, “Плащаниця”, “Вознесіння Христове”, «Таємна вечеря», а також вишиті картини – пейзажі, натюрморти, портрети.

Створення вишитих ікон і картин – це таїнство, що потребує надзвичайної технічної майстерності, обізнаності в символізмі та глибокої віри у свою справу. Майстриня надає перевагу вишиванню хрестиком, на півхрестиком, використовує унікальний авторський метод, який назвала «шов Божий» – він надає зображенню  особливої виразності.  Роботи вражають витонченістю ліній, гармонійною композиційною побудовою, професійною майстерністю, художнім смаком, надзвичайною увагою до деталей.

Споглядаючи майстерно вишиті Ніною Фоменко ікони і картини, розумієш, що кожен стібок зроблений з любов’ю і молитвою. Нитка за ниткою – розвиток історії не лише окремого вишитого образу, але і нашого українського життя. Перед очима відвідувачів – лики Ісуса Христа, Матері Божої, святих, біблійні сцени, натюрморти, пейзажі, портрети. Мимоволі виникає думка: яку ж треба мати велику відвагу, щоб розпочати таку виснажливу працю, адже у вишиваних образах на один сантиметр квадратний припадає 144 стібків, що приблизно становить близько трьох тисяч занизувань голкою! Майстриня лише посміхається, погоджуючись, що це робота, яка вимагає цілеспрямованого і терпеливого виконання, адже на вишивання одного твору вона витрачає від одного до трьох місяців.

Звичайно, описувати подібну красу – марна річ, це потрібно побачити на власні очі, щоб оцінити вправність рук, багату фантазію, терплячість та силу духу миргородської майстрині Ніни Фоменко.

Оклади до ікон і рами до картин виконані майстром по дереву, чоловіком Ніни Фоменко, Павлом Григоровичем, в особі якого вона знаходить підтримку і допомогу.

Своїм прикладом талановитий тандем демонструє, що займатись творчістю – дуже цікаво і натхненно! Це лишень потребує бажання і наполегливої праці.

Виставка вишитих ікон і картин триватиме до 4 червня 2017 року.