Подорож у вічність Володимира Колеснікова

116

Першого травня народному художнику України Володимиру Григоровичу Колеснікову (01.05. 1951-28.06. 2014) виповнилося б 66 років.

В пам’ять про видатного полтавця 27 квітня 2017 року в прес-центрі Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка відкрилась вже друга за ліком  виставка.

Сенсом всього життя цього безмежно обдарованого митця була творчість, безупинний рух вперед до здолання її найвищих вершин. Його творчий доробок, а це понад 3 тис. творів – монументальні розписи, живописні полотна, графіка, скульптура – сьогодні належить Світу. Твори художника стали надбанням 22 музейних збірок  та приватних колекцій найрізноманітніших куточків земної кулі, зокрема таких країн як Україна, Росія, Швейцарія, Німеччина, Франція, Малайзія, США, Бельгія, Японія тощо.

Значна частка мистецького спадку Володимира Колеснікова навічно залишилася в Полтаві. Мало не кожен із жителів міста звертав увагу на монументальні розписи  полтавського автовокзалу, аеропорту чи медичної академії. Вони стали окрасою цих приміщень, зробили їх знаменитими. Щедрим дарунком митця та його родини пишається й Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка, зберігаючи в своїй збірці 12 живописних творів.

Для Володимира Колеснікова Полтава була місцем його особливої прихильності і любові.  Він народився в Луцьку, художню освіту здобув у Харкові та Львові, наприкінці 1990-х остаточно оселився в  Києві, де чимало сил віддавав ще одному своєму улюбленому дітищу – заснованій ним кафедрі рисунку та живопису, графічного дизайну та реклами Київського Національного університету технологій та дизайну. Професором, завідувачем кафедри В.Г.Колесніков лишався до свого останнього дня. Але саме  до Полтави, міста його дитинства і юності, міста, що дарувало вибір його мистецького шляху і яке він із особливою гордістю називав рідним, митець прагнув повернутися знову й знову. Саме з Полтавою він пов’язував усі головні етапи  власного сходження тому саме на суд полтавців поспішав подати результати своїх найвагоміших звершень.

Полтавцям добре запам’яталися тематичні виставки Володимира Колеснікова – «Рух у просторі і часі», створену ним у 2008 році на основі циклу «Танець», якому художник присвятив понад десять років творчого життя та «Подорож у всесвіті почуттів» (2010), полотна якої виникли під враженнями подорожей по Карелії, Криму, Карпатах, Полтавщині, Абхазії, Словенії, Хорватії та Греції.

Свідченням батьківської гордості за синів, які гідно продовжують родинну справу стала виставка трьох художників Колеснікових – Володимира, Володимира-молодшого та Дмитра, відкрита у квітні 2014 року під назвою «Україна-Португалія». Це вже згодом виставки вирушили у вояж іншими містами України, першими ж їх глядачами стали жителі Полтави.

Не порушуючи традиції, що склалася, перша виставка, присвячена пам’яті Володимира Колеснікова, також була організована в Полтаві – у великій виставковій залі Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка у квітні 2015 року. Вона була створена на основі живописних та графічних творів Володимира Колеснікова різних періодів його творчого життя. Пейзаж, натюрморт, ню, складні багатофігурні композиції, картини, що представляли цілий ряд тематичних циклів, виконанню яких майстер віддавав перевагу. Всього близько 150  представлених  робіт демонстрували неосяжний, але разом з тим і далеко не повний світ захоплень їх автора. Володимир Колесніков працював постійно й невтомно,  глибоко проймаючись як проблемами буття так і філософськими питаннями улаштування всесвіту.

Директор музею Ольга Курчакова про постать і творчість Володимира Колєснікова, необхідність увічнення пам’яті видатного полтавця

Володимир Колесніков об’єднав у своїх творах професіоналізм, виразність, експресію і чіткість зображення. Не зазіхаючи на традиції, зберігаючи індивідуальні риси художньої манери, автор шукав спосіб збагачення рідної йому живописної школи, заснованої на суворій виразності і чистоті ліній. Він розумів мистецтво і відчував його.

Голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки художників України Юрій Самойленко поділився спогадами про Володимира Колєснікова, підкреслив важливість увічнення пам'яті видатного українця
Голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки художників України Юрій Самойленко поділився спогадами про Володимира Колеснікова, підкреслив важливість увічнення пам’яті видатного українця
Видавець, колекціонер, меценат. Лауреат премії імені Миколи Ярошенка (2012). Почесний член Полтавської обласної організації Національної спілки художників України Олексій Петренко підтримав ідею увічнення пам'яті Володимира Колєснікова, наголосив, що особистими коштами візьме участь у виготовленні та встановленні меморіальної дошки
Видавець, колекціонер, меценат. Лауреат премії імені Миколи Ярошенка (2012). Почесний член Полтавської обласної організації Національної спілки художників України Олексій Петренко підтримав ідею увічнення пам’яті Володимира Колеснікова, наголосив, що особистими коштами візьме участь у виготовленні та встановленні меморіальної дошки
Друг Володимира Колєснікова - живописець, графік і монументаліст - Євген Курбала поділився спогадами про Людину Світу
Друг Володимира Колєснікова – живописець, графік і монументаліст Євген Курбала поділився спогадами про Людину Світу
Колега по цеху, старший товариш Володимира Колеснікова, Віктор Олександрович Трохимець-Мілютін пригадав цікаві моменти з життя, наголосив на необхідності увічнення пам’яті народного художника України
В пам'ять про життєлюба, невичерпного оптиміста Володимира Колєснікова у виконанні студентів Полтавського музичного училища імені М.В. Лисенка Марії Дмитрієвої та Андрія Водолазова пролунала музика Джорджа Гершвіна
В пам’ять про життєлюба, невичерпного оптиміста Володимира Колєснікова у виконанні студентів Полтавського музичного училища імені М.В. Лисенка Марії Дмитрієвої та Андрія Водолазова пролунала музика Джорджа Гершвіна

До цьогорічної експозиції увійшли роботи, написані під враженням подорожей майстра. Словенські Альпи тут чергуються із сухорабівськими вербами. Срібний ранок у Хорватії змінюється полуднем на горі Ай-Петрі, природно переходячи у сутінки, які збираються над карпатським селом Тарнавка. Географія полотен – від Карелії до Криму, від абхазьких гір до Адріатики. Пейзажі Володимира Колесніков відображають світ, наповнений поезією. Тут переплітаються час і простір, ідеї й почуття, спогади, мрії та фантазії.  І в той же час це філософські роботи, що викликають численні алюзії і ремінісценції. Окремі деталі переростають у яскраві метафори. Темперамент, експресія, потужна сила властиві кисті нашого земляка і талановитого сучасника.

Життя художника обірвалося до жалю рано, але вся його творча спадщина і ця виставка, що становить її невелику частину, не залишають сумнівів що ім’я митця буде вписане до класики українського живопису ХХІ століття.

Мета цьогорічної виставки –  не лише віддати данину пам’яті, а й зібрати кошти на виготовлення і встановлення меморіальної дошки на честь видатного українця.

Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка запрошує шанувальників мистецтва підтримати коштами проект увічнення пам’яті народного художника України Володимира Григоровича Колеснікова.

Виставка триватиме з 27 квітня по 28 травня 2017 року.