Виставка «Погляди душі» представляє творчість оригінального родинного тандему батька і доньки – Сергія та Єлизавети Рой. І хоча цілком зрозуміло, що першим і найголовнішим вчителем для Лізи був і залишається тато, їх роботи різні не лише за темами та сюжетами, але й за видами. Сергій Рой віддає перевагу живопису, Єлизавета — графіці.
Єлизавета Рой народилася в Полтаві у 1995 році. Творчістю захопилася у ранньому дитинстві. Закінчила Полтавську дитячу художню школу. Вищу освіту здобула у Полтавському національному технічному університеті ім. Ю. Кондратюка. Нині продовжує навчання в магістратурі Луганського національного університету імені Тараса Шевченка.
У власній творчості любить експериментувати з різними графічними ефектами, використовуючи гелієву ручку, туш та перо.
Тема, яка особливо захоплює юну художницю – життя тваринного світу з його «емоціями». Виразність образів диких тварин та різних птахів надихає авторку на створення все нових і нових сюжетів.
На виставці, яка є першою для Єлизавети Рой, представлено 30 її графічних творів, головним чином, анімалістичного жанру – «Зебра», «Слоненя», «Сніжний барсик» та інш. А такі роботи, як «Ніжність» та «Петро Лещенко. Посмішка минулого» переконують, що художниці добре вдаються і образи людей.
Сергій Рой — відомий полтавський художник, який успішно поєднує творчу діяльність з викладацькою роботою. З 2003 року Сергій Рой є викладачем рисунку та живопису кафедри основи архітектури Полтавського національного технічного університету ім. Ю. Кондратюка. У такий спосіб, стверджує митець, він намагається донести молодому поколінню своє бачення сучасного світу.
Випускник Харківського художньо-промислового інституту, Сергій Рой називає себе соціальним художником, підкреслючи тим самим, що його твори відображують картини людського життя, а сам він є його особливо чутливим індикатором. Адже позицію стороннього спостерігача, байдужого до соціальних проблем і хаосу, що відбувається у світі митець вважає неприйнятною для себе.
Твори Сергія Роя вирізняються яскравою індивідуальною манерою. Не дарма багато його картин вже давно перетнули кордон України, поповнивши приватні колекції в Німеччині, США, Англії, Греції, Ізраїлі, Росії. Є вони і в музейних збірках у тому числі і Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка, Хмельницького обласного художнього музею та Джексонвільського коледжу (Флорида, США),
Сергій Рой у своїй творчості обрав шлях непростої жанрової композиції, в якій вільний політ фантазії опирається на підґрунтя екзистенціальної філософії.
У його етапних творах на перший план виступають знаки і символи. Клітка і птах, крила й вітрила, вежі й вікна – не що інше, як непереборне прагнення до свободи. Ці символи сміливо крокують за автором з однієї роботи в іншу, створюючи, таким чином, об’єднані тематикою і колоритом цикли.
Людина і світ, людина в світі та її внутрішній світ – ось головна ідея його творчості, біблійні сюжети та метафоричні образи якої викликають подекуди стійку асоціацію з загадковими творами Ієроніма Босха. Схильність автора до наративної фігуративності народжує справжні картини-притчі і картини-новели. Їм тісно в межах одного полотна, вони групуються в вертикалі і горизонталі диптихів, триптихів і навіть поліптихів. Вільно експериментуючи з колоритом, художник то створює власне золотаво-охристе царство, то віддає перевагу блакитно-зеленому простору, то в монохромному мареві розставляє акценти червоних плям.
Сформулювавши своє творче кредо словами: «Творити – значить жити, жити – значить творити» – Сергій Рой постійно і напружено працює. Сьогодні його доробок виглядає досить значним. І хай не всі твори митця рівноцінні, кращі з них, без сумніву, варті уваги, гідні виставкових площ та музейних експозицій світового рівня.
На нинішню виставку художник представив твори поточного десятиліття. Всього їх на виставці 56. Вона носить характер творчого звіту, оскільки збігається в часі з ювілеєм митця. 4 квітня Сергій Рой відсвяткував своє 60-річчя. Твори художника побували на багатьох виставках як у Полтаві та Україні так і за її межами — Польщі, Фінляндії, США завжди знаходячи палкий відгук у глядача та примножуючи коло шанувальників його творчості. Та мабудь найголовнішим здобутком для художника саме на цій виставці є демонстрація самостійних творів його доньки.
Світлана Бочарова