На гостині у музейників Харківщини

154
Традиційно, до Міжнародного дня музеїв, науковці та співробітники Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка здійснюють екскурсії до різних міст і мистецьких центрів  України, де знайомляться з архітектурою, історичними пам’ятками, відвідують музеї, виставкові зали, художні галереї, вивчають найкращі зразки музейної діяльності, обмінюються досвідом, налагоджують міжмузейні та особисті професійні контакти.
Цьогоріч визначитися із маршрутом подорожі було не важко – майже цілий рік у колективі мріяли про екскурсійну мандрівку за маршрутом Чугуїв – Харків. 3 червня 2019 року колектив музею здійснив незабутню одноденну подорож до другого за кількістю населення міста України, важливого індустріального і водночас – великого культурного і туристичного центру.
Першою зупинкою в екскурсійному турі став Чугуїв – одне з найстаріших міст Харківської області – батьківщина всесвітньо відомого художника І.Є. Рєпіна, 175-річчя від дня народження якого відзначатиметься 5 серпня цього року на загальнодержавному рівні. Саме у цих мальовничих місцях, на березі Сіверського Дінця, у передмісті Чугуєва Осинівці, Майстер народився і провів дитинство.
В омріяному Художньо-меморіальному музеї І.Ю. Рєпіна полтавців гостинно зустріли директор Світлана Іванівна Бучаста та наукові співробітники закладу.  Музей розташований у маленькому будинку часів військових поселень на колишній Нікітінській вулиці (нині – Музейна, 8), де з жовтня 1876 р. по вересень 1877 р. жив Ілля Юхимович Рєпін з сім’єю. Основна увага в експозиції меморіального музею приділяється чугуївському періоду в житті і творчості І.Ю. Рєпіна, а також тісним зв’язкам художника з Україною, які не уривалися протягом усього життя. Невеликі, але змістовні експозиції розповідають про дитячі роки майстра.

Непідробний інтерес у «ярошенківців» викликали представлені в музеї унікальні  експонати – чотири оригінали ікон, які належать пензлю великого майстра і були написані ним з 14 до 18 років. Вони дуже яскраво характеризують витоки таланту і ранню, майже невідому, творчість художника. Представлені в експозиції і більш пізні роботи Іллі Юхимовича: портрет Маріанни Верьовкіної, малюнки, офорти.
Крім оригінальних творів митця, колектив Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка вразили роботи відомих художників рєпінського оточення: В. Сєрова, В. Маковського, П. Верещагіна, М. Пимоненка, І. Пелевіна.
Світлий одноповерховий будинок, вимощений дворик, сад, обнесений українським тином. По тину влітку в’ються декоративна квасоля і «кручений панич», у садку і під вікнами – улюблені художником різнокольорові мальви, жовто-оранжеві чорнобривці, рожеві і яскраво-червоні півонії. Усе навколо пройнято Рєпінським духом, дивовижною аурою майстра.

Вдячні колегам за теплий прийом, натхнені побаченим та почутим під час екскурсії, з гарними емоціями полтавці вирушили далі.
Наступною зупинкою за маршрутом туру стала Художня галерея, яка розмістилася у будівлі колишніх Штабів військових поселень – унікальної пам’ятки архітектури XIX століття. В експозиції галереї представлені твори живописців, графіків, скульпторів, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, які з 1966 по 1991 рр. стали лауреатами Державної премії РСФСР ім. І.Ю. Рєпіна. Аналогів подібної колекції немає в Україні.
У залі живопису «ярошенківці» ознайомились із  різножанровими творами – пейзажами, натюрмортами, портретами – відомих художників: Л.І. Бродської, О.М. Грицай, В.Ф. Загонєк, Г.М. Коржева, А.І. Курнакова, О.І. Лактіонова, М.М. Ромадіна, В.М. Сидорова, В.Ф. Стожарова, С.П. Ткачова, О.П. Ткачова, Б.С. Угарова, М.П. Фоміна та ін., а також із роботами відомих радянських скульпторів: О.П. Кібальнікова, М.В. Томського, О.К. Комова, В.П. Астапова, В.О. Ватагіна.
Вразила полтавців різноманітністю жанрів і виставка лауреатських робіт в області декоративно-прикладного мистецтва. Яскраві фарби жостовских підносів, павловопосадських шалей, золото хохломського посуду, ніжна блакить Гжелі, павутиння вологодських мережив, казковий розпис шкатулок Палеха, тонка різьба по кості широко представляють палітру народних промислів Росії, є невід’ємною складовою  матеріальної культури світу.

Гармонійно доповнюють основну експозицію виставка робіт учасників Міжнародних рєпінських пленерів, які проводяться в Чугуєві з 2000 року, а також виставка фіналістів Міжнародного конкурсу дитячого малюнка «Нащадки великого майстра» до 175-ти річчя від дня народження І.Ю. Рєпіна.

У Художній галереї  «ярошенківці» познайомились не тільки із творами минулої епохи, але і з сучасним мистецтвом.
Поруч із Художньою галереєю розташований Шляховий палац – старовинна будівля, побудована 1819 року. У минулому будинок призначався для тимчасового перебування імператора та осіб вищого керівництва. Такі споруди будували у кожному полковому місті. У домі свого часу зупинялися такі видатні історичні постаті як імператори Російської імперії Олександр I, Микола I, Олександр II і члени їх сімей. У складі свити тут бували видатні особистості XIX століття. 15 вересня 1859 року в цьому домі відбулася історична зустріч полоненого імама Шаміля з імператором Олександром II. Після скасування військових поселень, з 1861 до 1917 року будинок залишався в розпорядженні військових. У даний час Шляховий палац є частиною музейного комплексу і використовується у літній час як виставковий зал.
Після відвідання Чугуєва у полтавців залишились яскраві та незабутні враження.
Наступним пунктом подорожі став Харківський художній музей, колекція якого є однією з найстаріших і найцінніших за складом мистецьких зібрань в Україні.

Полтавців радо зустріла директорка музею Валентина Василівна Мизгіна. Під час екскурсії, проведеної мистецтвознавцем Ольгою Йосипівною Денисенко, з’ясувалось, що історія унікальної збірки музею веде свій початок від 1805 року – часу придбання Харківським університетом 2477 графічних аркушів західноєвропейських майстрів. У цю колекцію входили твори видат­них художників XVI—XVIII ст.: А.Дюрера, Х.Гольціуса, Л.Джордано, П.Брейгеля Старшого, А. ван Дейка, Ф.Буше та інші.
Залюблена у музей,  професіонал високого класу, знана в Україні та за її межами, Ольга Йосипівна, розповіла про історію формування колекції, проблеми атрибуції, втрати музею під час Другої світової війни, повоєнний розвиток, про те, що сьогодні фонди Харківського художнього му­зею нараховують близько 25 тис. експонатів за­хідноєвропейського, українського, російського живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового (зокрема східного) мистецтва XV—XXІ сторіч. Невимовне захоплення у  «ярошенківців» викликали представлені в експозиції музею твори українських і російських ху­дожників: І.Рєпіна, І. Айвазовського, О. Мурашка, С.Васильківського, М.Ге, К.Пинєєва, Г.Мясоєдова, І.Шишкіна, В.Сурикова, В.Полєнова, а також чудова колекція порцеляни.
Після знайомства із колекцією  художнього музею, разом із Ольгою Йосипівною Денисенко полтавці здійснили коротеньку оглядову екскурсію центром Харкова та Центральним парком культури та відпочинку ім. М. Горького – улюбленим місцем дозвілля не лише харків’ян, але й гостей міста.
Неймовірні враження, позитивні емоції, а також чудові світлини привезли із собою «ярошенківці» до рідних домівок. Колектив висловлює щиру подяку колегам із Художньо-меморіального музею І.Ю. Рєпіна та  Харківського художнього музею  за щиру гостинність і теплий прийом!
Марина Попкова