Запрошуємо на День неспішного мистецтва!

168
Запрошуємо на День неспішного мистецтва або Slow Art Day!

Цьогорічний Slow Art Day – День повільного споглядання мистецтва вже втринадцяте пройде на усіх континентах
У червні 2008 року американець Філ Террі, керівник консалтингової фірми у сфері креативних індустрій, який, за його словами,  «бігав» по залах музеїв, не отримуючи від цього особливого задоволення, провів експеримент. Він хотів  дізнатись, що станеться, якщо відвідувачі музею та галереї змінять спосіб знайомства з мистецтвом: замість того, щоб поглинати сотні творів мистецтва за стандартні 8 секунд, повільно оглянути лише кілька. У перший день «повільного мистецтва» він вирішив поглянути  на «Фантазію» Ганса Хоффмана, «Конвергенцію» Джексона Поллока та кілька інших творів мистецтва у рамках виставки «Action / Abstraction» у Єврейському музеї. Філ витратив на споглядання декількох творів цілу годину і йому сподобалось! Як і очікувалося, це був набагато кращий спосіб побачити виставку. Через рік, влітку 2009 року, Філ Террі продовжив експеримент: він запросив чотирьох людей приєднатися до нього у нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва і повільно переглянути невелику кількість робіт. Цей експеримент також виявився успішним. Учасники були у захваті,  відгуки були настільки позитивними, що Філ Террі вирішив поділитися приємністю повільного оглядання мистецьких робіт з іншими:  у жовтні 2009 р. організував третє тестування, на цей раз із 16 музеями та галереями в США, Канаді та Європі, і таким чином започаткував The Slow Art Day або День неспішного мистецтва.
З того часу щорічно, у другу суботу квітня, музеї у різних куточках планети пропонують відвідувачам замість швидкого «сканування» картин зайнятися вдумливим спогляданням, здійснити справжнє «занурення» у мистецтво, відкрити для себе насолоду від глибшого «спілкування» з творами мистецтва. Для цього потрібно спробувати затриматися перед музейним експонатом довше, аніж на середньостатистичні 8-10 секунд. На вході куратори розповідають відвідувачам, в яких залах їх чекає 5 мистецьких творів, і біля кожного — музейний працівник чи волонтер, готовий ці твори представляти, а радше – вести діалог з відвідувачем про конкретну роботу.
Подібно до того, як рух «повільна їжа» закликає відмовитися від фастфуду і більш уважно поставитися до прийому їжі, а рух «повільна мережа» очікує, що люди стануть більш вибірковими у тому, що стосується споживаного інтернет-контенту, День повільного споглядання мистецтва ставить собі за мету зробити так, щоб публіка більш уважно ставилася до художників і змісту їх робіт. Ідея Дня неспішного мистецтва у тому, щоби спонукати відвідувача оглядати твори, повільно і ретельно вникаючи у кожну деталь, шукаючи внутрішніх відповідей на свої питання.
Українські музеї долучилися до міжнародної музейної акції 2018 року. Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка був серед 35 вітчизняних музеїв, які першими підтримали День неспішного мистецтва. Протягом наступних 6 років Slow Art Day незмінно викликає живий інтерес у відвідувачів.