Юрій Шаповал: життя як гра у шахи

182

14 лютого в рамках Програми розвитку музею у його цокольному поверсі відкрито спеціально створений експозиційний простір, який обіцяє шанувальникам всіх видів сучасного мистецтва чимало зустрічей із цікавими художніми практиками ХХІ століття.  Першим експонентом став полтавець Юрій Шаповал – відомий український художник, один із співавторів музейно-мистецького проекту «Територія сучасного мистецтва».
Над підготовкою персональної виставки «ChessНО» Юрій Шаповал працював понад півроку. Уперше вона побачила світ у київській Lera Litvinova Gallery.
Назва виставки «ChessНО» символічна, апелює до  кількох сенсів. Так, у перекладі з англійської (читати [чес]) гра у шахи, що відносить нас до теми стратегій, певних подвійних розумінь процесів. Адже між життям і грою в шахи дуже багато аналогій: напад, захист, рокіровка, обман, шах і мат. Крім того, саме поле поділено на чорні та білі зони, як і  у звичайному житті, і не завжди білі фігури знаходяться на білому полі. Та склавши разом обидві частини назви,  отримуємо загальний посил експозиції – розмірковування на тему чесності як глобального поняття, його суб’єктивності та об’єктивності.
Експоновані картини об’єднані темою пошуку невідповідностей реального життя гуманістичним цінностям у питаннях соціальних, морально-етичних, культурних і не тільки. Виставка являє собою своєрідну іронічну алюзію реальності. Митець «полює» на теми релігії та віри, політики та справедливості, врешті решт фокусуючи глядача на розмірковування над одвічною темою добра і зла та пропонуючи бути свідомим.
Ю. Шаповал. "Та, що збирає перлини"
Ю. Шаповал. “Та, що збирає перлини”
Ю. Шаповал. "Warrior"
Ю. Шаповал. “Warrior”
Ю. Шаповал. "Хрущов у хрущовці"
Ю. Шаповал. “Хрущов у хрущовці”
Ю. Шаповал. "Святой отец, изгоняющий голубей с куполов собора"/ "Святий отець, що виганяє голубів з бань собору"
Ю. Шаповал. “Святой отец, изгоняющий голубей с куполов собора”/ “Святий отець, що виганяє голубів з бань собору”
Ю. Шаповал. "Глибоке правління"
Ю. Шаповал. “Глибоке правління”

Ю. Шаповал. "На підлозі"