14 серпня 2023 року українському художнику-графіку, плакатисту, майстру екслібрису Володимирові Васильовичу Попенку виповнюється 75 років!
Володимир Васильович Попенко народився на Полтавщині у с. Слинків Яр, Диканського району. Почав малювати з дитинства, перемальовуючи зображення з книг. Українська природа та любов до рідної землі давали натхнення на нові здобутки. «Коли сидиш з вудкою біля річки та бачиш навколишню красу, рука так і тягнеться до малювання» – розповідає художник. Щоб професійно передавати різний стан природи на папері юнак обрав для себе творчу спеціальність. Найбільше до душі припала графіка, адже за допомогою її виразної мови проілюструвати книгу, донести глядачу лаконічну інформацію на плакаті та зобразити карикатуру.
Після закінчення Московського народного університету мистецтва та студії при Полтавському будинку культури залізничників, молодий художник поїхав до Києва вдосконалювати художню грамотність у заслуженого діяча мистецтв України, голови Всеукраїнського відділення художників преси при Спілці художників України, художника-графіка Валерія Зелінського (1930-1997). Основними напрямками творчості вчителя були книжкова та сатирична графіка. Його карикатури в журналі «Перець» відзначалися дотепністю у зображенні типажів і характерів. Яскраві спогади про спільний період роботи зі своїм наставником залишились у Володимира Васильовича на все життя.
Отриманий досвід пізніше допоміг молодому художнику продуктивно працювати на посаді завідувача відділу ілюстрації обласної газети «Комсомолець Полтавщини». Його довершені твори, серед яких були жартівливі та гострі за змістом, часто з’являлися на шпальтах багатьох видань України.
Плідній творчій праці та активній виставковій діяльності сприяли вимогливість до себе, особлива сконцентрованість, чіткий щоденний розпорядок. Мистець продовжує брати участь у виставках. На його рахунку 27 міжнародних виставок та численних конкурсів плакату і графіки, які проходили в Гавані, Токіо, Варшаві, Кракові, Будапешті, Празі, Берліні, Улан-Баторі, Софії та в багатьох інших містах світу. А також – 10 всесоюзних, 26 всеукраїнських, 63 місцевих та 5 персональних виставок.
Володимир Попенко віддає перевагу ліногравюрі. Спеціальний художній лінолеум м’яко піддається під натиском різців. Лінії виходять чіткі та довершені. Задумані композиції автора виважені та оригінальні. Сюжети народжуються під час глибокого аналізу власних думок.
Замовляють йому й індивідуальні книжкові знаки – екслібриси. Це невеликі сюжетні зображення, які представляють собою своєрідний портрет господаря. Зазвичай відтиски роблять за допомогою двох кольорів чорного та білого. Але у художника в роботах зустрічається також сполучення чорного з червоним та чорного з жовтим.
Іноді майстер звертається і до живопису. Більшість його картин написані на тему фантастики та космосу з використанням авторської техніки.
А ще мистець записує свої поп-арттексти, які виникають в будь який час – чи йде він по вулиці, чи споглядає природу, чи чийсь цікавий образ наштовхує на думки, а саме:
«Той, хто придумав колесо, зовсім не думав, що він геній»;
«Не носи черевики, на довше хватить»;
«Дірка від бублика» завжди автономна»;
«Дурень, який не знає, що таке мозолі, не такий уже і дурень»;
«Чим далі від весни, тим ближче до неї».
Володимир Попенко – член Національної спілки художників України (1977), член Національної спілки журналістів України (1975), лауреат премії імені Петра Артеменка (1980), лауреат премії імені Миколи Ярошенка (2021), переможець багатьох міжнародних, всеукраїнських, обласних та міських творчих конкурсів.
Роботи художника знаходяться в численних приватних колекціях, бібліотеках, музеях, творчих об’єднаннях та Міністерстві культури та інформаційної політики України. У зібранні Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка зберігається 12 графічних творів майстра, серед яких 10 робіт із серії «Ілюстрації до Енеїди».
Колектив музею щиро вітає Володимира Васильовича з поважною датою, зичить міцного здоров’я та прихильності долі, натхненної праці і нових цікавих творів!