Володимир Єгорович Маковський

1190

Володимир Єгорович МаковськийВолодимир Єгорович Маковський – відомий російський художник-передвижник, живописець, графік, майстер жанрової сцени, академік, дійсний член Петербурзької академії мистецтв народився 7 лютого 1846 року в родині відомого діяча мистецтв Є. І. Маковського, одного із засновників Московського училища живопису, скульптури і архітектури. З дитинства Володимира оточувала атмосфера мистецтва, адже в будинку батька збиралися відомі люди – Глінка, Гоголь, Пушкін, Щепкін, Брюллов, Тропінін…Влаштовувалися літературні, рисувальні й музичні вечори.

Бесіди про мистецтво, розповіді про знаменитих майстрів минулого, відвідування майстерень художників, вивчення гравюр було першою школою для Володимира.

У 1861 р. він успішно вступив до Московського училища живопису, скульптури та архітектури, яке відіграло важливу роль у формуванні естетичних поглядів, світогляду, в вихованні мистецьких уподобань і здібностей художника.

До того часу належить і перша його картина – «Квасник». Вона була показана в 1862 р. на виставці в училищі під назвою «Хлопчик, що продає квас». З цієї роботи починається великий творчий шлях художника.

У 1861-1866 рр. Маковський навчався в Московському училищі живопису, де отримав хорошу професійну підготовку. Під керівництвом В. Г. Перова розвивався талант Володимира Єгоровича Маковського. Його безпосередніми вчителями були також Е. С. Сорокін, прекрасний рисувальник і досвідчений педагог і С. К. Зарянко, учень Венеціанова, який вимагав від молодих художників постійної уважної роботи з натури.

Учнівські роботи художника постійно відзначалися нагородами і медалями. Він швидко переходив з класу в клас. Найбільш вдалими роботами після картини «Квасник» є: «Домашня сцена» (1863-1864), «Майстерня художника» (1865), «Приїзд станового в село» (1866).

У 1866 р. Володимир Маковський закінчує Московське училище живопису, скульптури та архітектури. За картину «Літературне читання» (1866) він удостоюється Великої срібної медалі і звання класного художника 3-го ступеня. При деякій сухості, жорсткості колориту, зайвої виписаності деталей твір приваблює композицією, ясністю змісту, точністю малюнка. В цій картині виявилося характерне для Маковського прагнення до конкретності і суворої завершеності живописного рішення.

Перші три роки після закінчення училища Маковський був зайнятий роботою над картиною на здобуття золотої медалі. Одночасно він багато пише і малює з натури. Його ранні малюнки і акварелі, виконані з великою майстерністю, з почуттям гумору, отримують ясно виражену соціальну спрямованість.

Поряд з відомими майстрами, такими, як Перов, Прянишников, Саврасов, молодий Маковський був запрошений до участі в створенні «Альбому видів і сцен з російського життя». Ця робота відповідала творчим пошукам художника. Зображення сучасних сцен російського життя було його справжнім покликанням.

В 1869 р. радою Академії мистецтв йому було присуджено золоту медаль і звання класного художника 1-го ступеня за картину «Селянські хлопчики в нічному стережуть коней». Найбільш вдала з цих картин – пізній варіант його конкурсної роботи «Нічне» (1879), що знаходиться в колекції Державного Російського музею в Санкт-Петербурзі. Дуже виразна група дітлахів на передньому плані. Один з них схвильовано розповідає щось, інші з цікавістю і увагою слухають. Кожен, у відповідності зі своїм характером, по-своєму, глибоко індивідуально сприймає оповідача. Цікаво написаний пейзаж у картині, особливо другий план: сірі хмари і хмари на горизонті, світло згасаючого заходу на небі, темні обриси лісу, немов розчиняються в нічному тумані силуети коней, які пасуться.

У 1870 р. на виставці товариства любителів мистецтв була представлена картина Маковського «В приймальні у лікаря», де з м’яким гумором зображений священик, що захоплено роз’яснює старенькій свій рецепт від зубного болю. З тонким гумором підкреслив художник живу в народі віру в чудодійну цілющу силу «народних» методів лікування.

Тим же гумором пройняті його картини початку 1870-х рр.: «Любителі солов’їного співу», «Отримання пенсії», «Псаломщики». Всі вони були невеликого розміру і написані в живописній манері.

За картину «Любителі солов’їного співу» автор отримує першу премію від Товариства заохочення мистецтв і удостоюється звання академіка.

Картини «У приймальні у лікаря» і «Любителі солов’їного співу» мали гучний успіх не тільки у російської публіки, а й на всесвітній виставці у Відні.

У 1872 р. Маковський одноголосно був прийнятий в члени Товариства пересувних художніх виставок, а через рік у члени Правління.

На кожній пересувній виставці з’являлися нові полотна Володимира Маковського. Його вже полюбила публіка, особливо в Москві, де він постійно жив і працював.

Широкий успіх, популярність не запаморочили голову художнику.

До цього часу художник був уже обтяжений турботами про сім’ю. Він рано одружився і жив з сім’єю в будинку батька. Для заробітку змушений був виконувати всілякі замовлення: малював для різних московських ілюстрованих виданнях, розписував плафони і займався навіть іконописом. Ці невластиві його таланту роботи дуже обтяжували художника, забирали багато часу і уваги.

Маковський працював надзвичайно багато і напружено, його майстерня була сповнена ескізами, етюдами, начерками майбутніх композицій, альбомами із замальовками різних типів і сцен. Про людей, які йому позували, він міг розповідати цілі життєві історії: він знав особливості їх характеру, біографії.

Поступово гумористичне забарвлення картин, притаманне майстру, стає дещо іншим. У роботах з’являються тривожні ноти, що нагадують глядачеві про людську несправедливість, про принижених і ображених. У картинах «Відвідування бідних» (1874), «Товкучка» (1875), «Очікування. У острогу» (1875), «Нічліжний дім» (1889) художник показує яскраві контрасти між злиднями і достатком.

Володимир Маковський жваво цікавився суспільним життям країни. Як представник передової інтелігенції, він не міг пройти і повз події середини 70-х років. Політичні судові процеси «193-х» в Петербурзі і «50-ти» в Москві, пов’язані з невдалими спробами «ходіння в народ», знайшли відображення в ряді його творів. З’являється перший ескіз «Вечірки» (1875), картини «Очікування», «Засуджений» та інші роботи, які в тій чи іншій мірі є відгуками на події, що відбувалися.

Дія в картині «Очікування» відбувається в ранній морозний ранок перед воротами пересильної в’язниці. Сюди з різних місць з’їхалися рідні та близькі засуджених, щоб побачитися з ними перед відправкою до в’язниці. Горе об’єднало людей різних за віком, характером, статусом. Художник явно симпатизує своїм героям, з глибокою людяністю і теплотою передає їх стан: невиплакане горе, хвилювання, очікування, тривогу за майбутнє.

Ще більш яскраво соціальний конфлікт виражений в картині «Засуджений» (1879). З в’язниці для відправки на заслання виводять ув’язненого. Він похмуро, з спідлоба дивиться на батьків – старих-селян, які приїхали здалеку, щоб побачитися з сином перед довгою розлукою. Мати кинулася до сина з благанням і скаргою; батько, онімівши, замкнувшись в своєму горі, намагається зупинити її. Спокійно, як до звичайної справи, відносяться до всього жандарми. Вся увага прикута до виразу облич засудженого і матері.

У сімдесяті роки пейзаж в Росії став одним з найважливіших жанрів демократичного мистецтва. Маковський не залишився осторонь від цих досягнень російського живопису. Починаючи з середини сімдесятих років все більше уваги він приділяє роботі на повітрі. І хоча власне пейзаж не займає великого місця в творчості Маковського, робота на повітрі зіграла велику роль у розвитку його живописної майстерності.

До кінця 1870-х років, в порівняно короткий строк, Володимир Маковський з початківця художника став визнаним усіма майстром.

У 1882 р. він приймає запрошення зайняти місце старшого викладача в Московському училищі живопису, скульптури та архітектури. Дванадцять років, протягом яких він викладав в Московському училищі, являлися періодом найвищого успіху художника.

У ці роки найбільш повно розкривається його критичне ставлення до дійсності. Уже в знаменитій картині «Крах банку» (1881) намітився особливий інтерес художника до висвітлення злободенних питань: про це говорить і актуальність теми і її соціально-суспільний сенс.

У пошуках найбільш хвилюючих тем художник нерідко звертається до образів трудового народу, уважно придивляється до життя селян.

Селянин в картинах Маковського завжди наділений позитивними якостями, сповнений великою внутрішньою силою і щирістю почуттів.

Одна з кращих картин Володимира Євгеновича, як по живописному виконанню, так і за широтою розкриття теми – «На бульварі» (1886-1887).

Багатогранність творчої натури художника позначилася в ці роки не тільки у великій різноманітності тем його побутових картин, але і в його досягненнях, як живописця, в різних жанрах мистецтва, особливо в портреті.

Своїми нечисленними, але глибоко змістовними портретами Володимир Маковський встав в ряд кращих портретистів. Кращі портрети створені художником в 1880-1890-і роки. В основному це портрети близьких йому людей. Серед інших портретів Маковського найбільш значні портрети І. М Прянишникова і С. А. Коровіна, видатних художників-передвижників.

Багато дали художнику щорічні поїздки на Україну, в Крим. З цих поїздок він завжди повертався незвичайно збагачений враженнями з величезним запасом етюдів, нарисів, малюнків, з новими картинами і задумами майбутніх творів.

Особливо його привернули до себе краса української природи, її люди, народні наспіви. Друзі і сучасники Маковського розповідають про його проникливе виконання українських пісень під акомпанемент гітари.

Повна щирого тепла і лірики картина «Мати і дочка» була навіяна образами українських народних пісень. Показана на пересувній виставці 1886 р., вона викликала захоплені відгуки глядачів і критиків. На основі українських вражень художник створює ряд сонячних, життєрадісних полотен, багато акварельних робіт. Найбільш значна з цих картин «Кінна ярмарка на Україні» (1885). У ній добре передані і народні типи, і українська природа з далекими просторами.

Особливе місце в художній спадщині Маковського займають ілюстрації. У різні періоди творчості художник ілюстрував твори Пушкіна, Гоголя, Лермонтова. Як правило, він вибирав ті моменти в літературному оповіданні, які дозволяли йому найбільш повно розкрити характер героїв, показати конкретну обстановку, в якій вони живуть і діють.

У ці роки матеріальне становище Маковського значно змінилося. На викладацькій роботі він отримував регулярну платню і жив на державній квартирі при училищі. Картини його високо цінувалися. Їх швидко купували для великих художніх музеїв і в приватні колекції.

Вечорами в будинку у Маковського, як раніше у батька, збиралися кращі представники московської інтелігенції: художники, артисти, музиканти, вчені. За спогадами сучасників, Маковський був веселою, дотепною і товариською людиною, володів незвичайною працездатністю, енергією і живим характером.

Володимир Маковський дуже любив музику. Він добре грав на гітарі і співав, але особливо захоплювався скрипкою. Він придбав навіть унікальну скрипку Гварнері і дуже пишався нею. У домашніх концертах, головним чином в класичних тріо і квартетах, він постійно вів партію скрипки, причому його виконання відрізнялося великою музикальністю і майстерністю.

У 1894 р. художник залишив рідну Москву і вирушив до Петербурга, де тоді в Академії Мистецтв проходила реформа викладання. Йому було запропоновано очолити клас жанрового живопису.

З 1894 р. і майже до останніх днів Володимир Єгорович Маковський займав посаду керівника жанрової майстерні у Вищому художньому училищі Академії.

Маковський багато подорожував. У подорожах за кордоном він весь час намагався проводити в музеях або працювати на пленері. Багато дали йому поїздки на Волгу. На виставках була представлена ціла серія його волзьких робіт.

У 1896 р. художника запросили бути присутнім на коронації імператора Миколи II в Москві, де він став свідком трагедії на Ходинському полі. Загибель сотень людей дуже вразила Маковського; його враження відбилися в картині «Ходинці» (1901), яка довгий час була заборонена цензурою.

У 1918 р., після Великої Жовтневої революції, Володимиру Єгоровичу Маковському була призначена пенсія і він був звільнений від роботи в Академії. Він продовжує жити в Петрограді і до останніх днів не залишає творчої роботи.

Художник працює над рядом побутових тем вже нової Росії. У 1918 р. на 46-й виставці передвижників було представлено багато його останніх робіт. Вони внесли в радянську дійсність реалістичні принципи російського мистецтва. Підбадьорений успішним виступом на виставці, Маковський виконав в 1919 р. ряд творів, що відображають нове життя: «У міській їдальні», «Новий час», малюнок «Агітатор», почав роботу над картиною «Більшовики. Сторожовий пост».

Помер Володимир Маковський 21 лютого 1920 року в Петрограді, похований на Смоленському кладовищі.

Більше чотирьохсот картин, безліч ілюстрацій до творів класиків російської літератури, офортів, гравюр, акварелей, малюнків виконав художник за своє довге творче життя.

Прогресивний характер творчості майстра живописної новели був результатом його активного відношення до дійсності. Пристрасність, щирість, сила таланту – все це ставило художника в ряд передових борців за ідейне реалістичне мистецтво. Він був одним з тих, хто своєю невтомною енергією, цілеспрямованістю повсякденної роботи сприяв успішному розвитку передової російської культури.