19 грудня в Україні відзначають День Святого Миколая. Святий Миколай – один із найшанованіших святих церкви – чудотворець, заступник бідних, захисник дітей, а також покровитель мандрівників.
Багато церков названі в ім’я Божого угодника. Одна із найвідоміших на Україні – Свято-Миколаївська церква у Диканьці. За легендами, церкву побудували на місці знайденої на пні ікони святителя Миколая. Серед багатолюдного потоку прочан, які молилися біля ікони, була й матір майбутнього генія Миколи Гоголя Марія Гоголь-Яновська. Як свідчить легенда, її щира молитва саме перед образом святителя Миколая подарувала їй сина, якого вона нарекла Миколою.
На щастя, ікона Святителя Миколая, знайдена монахами у далекому XVII століття, продовжує жити й сьогодні. З 19 грудня по 1 квітня її виставляють у залі декоративного мистецтва музею.
На авторську екскурсію «У гості до святого Миколая. Мистецькі мандри з присмаком таємниці» завітали гості Наталії Скорик зі “Скарбнички мандрів“. Мандрівники дізнались не лише історію знаменитої ікони, а й таємниці іконографії, зорієнтувались у визначенні зображень основних персонажів та подій біблійної історії ікон, які є в експозиції музею. А ще на відвідувачів чекала неймовірна віртуальна подорож засніженими вулицями міст і сіл, участь у святочних ворожіннях, яку пропонують полотна найкращих художників. І звичайно, багато історій пов’язаних із різдвяно-новорічними святами, які фахово, цікаво і артистично розповіла науковий співробітник музею Наталія Дмитренко.