Скажіть “СТОП!” повсякденній метушні!

302

Сучасний світ перетворюється на швидкоплинний потік нескінченної інформації, а наростаючий темп життя закликає людство прискорюватися з кожним днем. Навіть у музеї відвідувачі поспішають і, прагнучи  оглянути якнайбільше робіт за короткий час, виходять стомлені, нічим особливо не перейнявшись. Мистецькі ж твори потребують глибшого «спілкування» і можуть стати джерелом натхнення, а не виснаження. Десять років поспіль на усіх континентах раз на рік проходить Slow Art Day – День повільного споглядання мистецтва.
Подібно до того, як рух «повільна їжа» закликає відмовитися від фастфуду і більш уважно поставитися до прийому їжі, а рух «повільна мережа» очікує, що люди стануть більш вибірковими у тому, що стосується споживаного інтернет-контенту, День повільного споглядання мистецтва ставить собі за мету зробити так, щоб публіка більш уважно ставилася до художників і змісту їх робіт. Ідея Дня неспішного мистецтва у тому, щоби спонукати відвідувача оглядати твори, повільно і ретельно вникаючи у кожну деталь, шукаючи внутрішніх відповідей на свої питання.
У червні 2008 року американець Філ Террі, керівник консалтингової фірми у сфері креативних індустрій, який, за його словами,  «бігав» по залах музеїв, не отримуючи від цього особливого задоволення, провів експеримент. Він хотів  дізнатись, що станеться, якщо відвідувачі музею та галереї змінять спосіб знайомства з мистецтвом: замість того, щоб поглинати сотні творів мистецтва за стандартні 8 секунд, повільно оглянути лише кілька. У перший день «повільного мистецтва» він вирішив поглянути  на «Фантазію» Ганса Хоффмана, «Конвергенцію» Джексона Поллока та кілька інших творів мистецтва у рамках виставки «Action / Abstraction» у Єврейському музеї. Філ витратив на споглядання декількох творів цілу годину і йому сподобалось! Як і очікувалося, це був набагато кращий спосіб побачити виставку. Через рік, влітку 2009 року, Філ Террі продовжив експеримент: він запросив чотирьох людей приєднатися до нього у нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва і повільно переглянути невелику кількість робіт. Цей експеримент також виявився успішним. Учасники були у захваті,  відгуки були настільки позитивними, що Філ Террі вирішив поділитися приємністю повільного оглядання мистецьких робіт з іншими:  у жовтні 2009 р. організував третє тестування, на цей раз із 16 музеями та галереями в США, Канаді та Європі, і таким чином започаткував The Slow Art Day або День неспішного мистецтва.
З того часу щорічно, у другу суботу квітня, музеї у різних куточках планети пропонують відвідувачам замість швидкого «сканування» картин зайнятися вдумливим спогляданням, здійснити справжнє «занурення» у мистецтво, відкрити для себе насолоду від глибшого «спілкування» з творами мистецтва. Для цього потрібно спробувати затриматися перед музейним експонатом довше, аніж на середньостатистичні 8-10 секунд. Протягом однієї години вхід до музеїв, які долучаються до акції  Slow Art Day,  – безкоштовний. На вході куратори розповідають відвідувачам, в яких залах їх чекає не більше 5 мистецьких творів, і біля кожного — музейний працівник чи волонтер, готовий ці твори представляти, а радше – вести діалог з відвідувачем про конкретну роботу.
Цьогоріч наш музей вдруге долучається до Slow Art Day. 6 квітня з 15 до 17-ї години, на час проведення акції повільного споглядання мистецтва,  вхід до музею безкоштовний. Наукові співробітники музею обрали  4  роботи, які  за годину учасники акції мають оглянути, обдумати, а після перегляду за кавою обмінятись враженнями із друзями, іншими відвідувачами і представниками музею. Художники проводять за роботою тижні, місяці й навіть роки. Ми ж дивимося на їх творіння у середньому дев’ять секунд. Запрошуємо вас долучитись до Slow Art Day – Дня повільного споглядання мистецтва, витратити на оглядання кожної роботи не менше 10 хвилин. Упевнені, що на вас чекатимуть несподівані відкриття. Дуже ймовірно, ви дізнаєтесь щось нове не лише про твір мистецтва та його автора, але й про себе.
Просимо відвідувачів музею попередньо зареєструватись за телефоном 0638005797 або на malart297@gmail.com, а в годину акції ставити теги  #неспішно, #неспішне-мистецтво, за якими потім можна буде побачити інтерес до акції.
Марина Попкова