Щорічну премію імені Миколи Ярошенко вручено

926
За традицією, що склалася у Полтаві протягом останнього десятиліття, в перші дні грудня оголошуються імена переможців щорічної міської премії імені Миколи Ярошенка.
Це єдина в місті премія в галузі мистецтва. Вона була започаткована у 2010 році як музейна, а вже за кілька років, за рішенням сорок девятої сесії Полтавської міської ради шостого скликання, від 23 квітня 2015 р., премія імені Миколи Ярошенка стала  міською.   Тоді ж було  суттєво збільшено і грошову винагороду, яку отримують переможці — з 1000 грн. до 2500 грн. У 2020 р. грошова винагорода знову зросла і тепер,  з урахуванням податків та зборів, становить 9 000 грн.
Премія імені Миколи Ярошенка покликана підтримувати митців, науковців, організаторів мистецьких акцій, сприяти естетичному вихованню молоді. Вона присуджується за високі творчі здобутки, за особистий внесок в розвиок духовного та культурного життя Батьківщини і Полтави. За свою недовгу історію премія імені Миколи Ярошенка стала однією із найпрестижніших в галузі мистецтва, згідно з Положенням  вона має  7 номінацій:
  1. Образотворче мистецтво. Живопис
  2. Образотворче мистецтво. Графіка
  3. Образотворче мистецтво. Скульптура
  4. Громадська діяльність. Організація і проведення мистецьких акцій
  5. Наукові праці та дослідження в галузі мистецтва
  6. Сприяння розвитку музею та поповненню колекції Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка
  7. Дебют року. Кращий із створених молодими художниками, вперше оприлюднений твір образотворчого мистецтва.
Вибір номінацій Премії не був довільним, на ньому суттєво    позначився життєвий шлях Миколи Ярошенка, його  творчість та суспільно-корисна діяльність.  Микола Ярошенко яскраво виявив свій талант не лише в живописі, але й у графіці та  скультурі, він був особисто причетним до організації пересувних виставок, у період 1887-1898 рр. митець очолював Товариство передвижників, велику увагу приділяв поширенню знань та інформації про мистецтво, а також вихованню  й підготовці молодих художників. Усі,  кому довелося знати Миколу Олександровича, згадували  про нього, як про  людину непересічну, кришталево чесну, благородну. Відзначали його як художника-мислителя, блискучого співрозмовника, художника-інтелігента.
Цей образ Миколи Ярошенка полтавці бережуть з особливовою любов’ю. Свідченням їх особливого ставлення до вшанування пам’яті про славетного земляка є існування в Полтаві мистецької премії, що носить його ім’я.
Микола Олександрович Ярошенко народився в Полтаві 1 грудня 1846 року, в сім’ї військового. Його батько служив у Полтавському Кадетському корпусі. В цьому ж навчальному закладі згодом почав здобувати освіту й Микола Ярошенко, продовжиши її потім в Санкт-Петербурзі.
Син повторить шлях свого батька, пройде всіма щаблями військової кар’єри і також вийде у відставку генерал-майором. Проте головною справою свого життя свідомо обере  не військову службу, а мистецтво. Він наполегливо поєдновував ці два види діяльності й коли, під час навчання в військових училищах та  Михайлівській артилерійській академії, брав приватні уроки   у художника  А.М. Волкова (1827–1873) і відвідував  вечірні класи рисувальної школи Товариства заохочення мистецтв, де викладав І.М. Крамський (1837-1887), і коли вдосконалював здобуті навички як вільний слухач Санкт-Петербурзької академії мистецтв. І пізніше, коли уперто відмовлявся від звання полковника, яке, на його думку, могло зашкодити заняттям мистецтвом.
Художник-передвижник Микола Олександрович Ярошенко залишив нам значний творчий спадок. Його твори придбав для своєї галереї Павло Третьяков, ними захоплювався Лев Толстой. Сьогодні вони експонуються в кращих музейних експозиціях.  Проте сам Микола Ярошенко був глибоко переконаний, що  його картини  мають належати усім жителям Полтави. Тому більша частина доробку художника була передана в дар рідному місту, який полтавці отримали у 1917 р. Колекція Миколи Ярошенка дала початок існуванню Полтавського художнього музею,  який 2019 року відзначив свій 100-літній ювілей.
Сьогодні Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка є справжньою гордістю полтавської громади. Добре знаний він і далеко поза межами Полтави. З 2008 року музей носить ім’я художника, благородний вчинок якого високо оцінений  нащадками.
Звання лаурета премії імені Миколи Ярошенка надзвичайно почесне, за роки існування премії його, на конкурсній основі, здобули     осіб  48  та   4  колектива.
Лауреати премії, окрім грошової винагороди, отримують дипломи та срібні іменні медалі на аверсі яких викарбовано портрет Миколи Олександровича Ярошенка.
Переможці щорічної міської премії  імені Миколи Ярошенка 2020  року:
Образотворче мистецтво. Живопис:
Болюх Микола Федорович — живописецяь плакатист, дизайнер, член НСХУ
Образотворче мистецтво.  Графіка:
Тарасенко Олександр Кирилович – графік, аквареліст, живописець, член НСХУ, викладач Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка
Образотворче мистецтво.  Скульптура:
Гуржій Інна Анатоліївна — керамістка, член НСХУ, викладач  навчально-наукового інституту культури і мистецтв Державного закладу “Луганський національний університет імені Тараса Шевченка»
Громадська діяльність.  Організація і проведення мистецьких акцій:
Організатори філателістичних проєктів Кудряшов Гліб Олексійович —  доцент кафедри журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка та Чепурна Наталія Василівна —  начальниця відділу поштових послуг Полтавської дирекції АТ “Укрпошта”
Наукові праці та дослідження в галузі мистецтва:
Галян Галина Іванівна — етнограф, культуролог, науковець    Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського
Сприяння розвитку музею та поповненню колекції Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка – Попкова Марина Георгіївна  – викладач соціально-гуманітарних дисциплін  Полтавського фахового коледжу мистецтв імені  М.В. Лисенка
Дебют року. Кращий із створених молодими художниками, вперше оприлюднений  твір образотвочого мистецтва:
Премію розділено між двома молодими авторами:
Давітян Наталія Альбертівна –  художниця, авторка графічного проєкту “Сад моїх мрій” (2020)
Помінова Олена Олегівна — магістрантка І курсу спеціальності “Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація” навчально-наукового інституту культури і мистецтв Державного закладу “Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».
За традицією лауреатів щорічної міської премії імені Миколи Ярошенка 2020 року мали вшанувати на відкритті виставки з фондової збірки музею «Мистецька нива Полтавщини першої половини ХХ століття», присвяченій 115-річчю від дня народження П.М. Горобця та 100-річчю від дня народження Б.М. Піаніди. Традиційні урочистості скасували через пандемію коронавірусу. Медалі та дипломи лауреати отримали  в індивідуальному порядку із суворим дотриманням протиепідемічних вимог.
Святковий настрій  засновників премії, цьогорічних лауреатів, усієї мистецької спільности затьмарила сумна звістка: 6 грудня пішов у засвіти Узбек Віктор Спиридонович – автор і виконавець срібних іменних медалей премії імені Миколи Ярошенка, український скульптор малих форм, медальєр, художник-гравер вищої категорії, заслужений художник України, лауреат премії імені Миколи Ярошенка 2015 року у номінації «Образотворче мистецтво. Скульптура». Світлий образ митця назавжди залишиться у серцях усіх, хто його знав.
Попри скасування урочистих заходів, тимчасове закриття музею, високий рівень тривожності в українському суспільстві цьогорічне визнання кращих здобутків митців і науковців Полтави сприятиме популяризації в творах живопису, графіки, скульптури, монументального та декоративно-прикладного мистецтва культурної та історичної спадщини міста, зміцненню і примноженню його культурного потенціалу, відродженню духовних традицій, створенню сприятливих умов для всебічного задоволення культурних потреб полтавців, позитивного іміджу міста в Україні та за її межами.