Музично-театралізована екскурсія: захоплююча подорож у часі

274
Фото О. Iмальдінової
Фото О. Iмальдінової
27 грудня у залах нашого музею  лунали чарівні звуки клавіноли, скрипки, віолончелі, флейти, прогулювалися розкішні дами у довгих сукнях у супроводі серйозних чоловіків різного віку—відбулась музично-театралізована екскурсія.
Музейна практика давно вже підтвердила актуальність такої форми взаємодії з відвідувачами, як театралізована екскурсія. Сама театралізація як методичний прийом передбачає введення в екскурсію попередньо підготовлених елементів театральної дії, при яких музейні співробітники з’являються перед екскурсантами в костюмах відповідної епохи, промовляють найбільш характерні для свого часу монологи чи діалоги. Важливим моментом театралізованої екскурсії  в музеї стало використання значної кількості реконструкцій-реплік предметів, аналоги яких відвідувачі можуть побачити в експозиції,— насамперед, це меблі, посуд, одяг, різноманітні аксесуари. Таким чином, відвідувач ніби одержує докази достовірності подій, що відбуваються в музейних залах. Прийоми музейної театралізації  доповнюють матеріали експозиції, що «оживають» під час «вистави» в незвичному аспекті, і роблять експозицію зрозумілою і доступною для кожного, дають змогу відтворити перед глядачами те, що носить назву історії повсякденності (living history), без якої неможливо уявити «живу історію» наших предків.
Одночасно в музично-театралізованій екскурсії були задіяні наукові співробітники музею, моделі, студенти музичного училища, що представляли різні історичні епохи та персонажів.
Об’єднала усіх та зрежисувала дійство директорка музею Ольга Курчакова. Ведуча екскурсії — Алла Тимошенко, завідувачка відділом науково-масової та виставкової роботи музею,— ключова фігура впродовж усього заходу, яка прокладала місточки між історичними епохами, між експозицією та відвідувачами музею.
На відміну від історичних персонажів, ведуча є сучасником екскурсантів, людиною одного з ними часового контенту, який одночасно володіє науковою інформацією про минуле. Таким чином, зали музею під час музично-театралізованої екскурсії стали місцем своєрідної зустрічі сучасного і минулого в «міфологічному просторі», що базується на автентичних музейних матеріалах.
Музейний простір дає відчуття реального занурення у минуле, можливість діалогу. Хоча театралізована екскурсія передбачає певний сценарій, в межах якого побудоване дійство, персонажі екскурсії все ж мають змогу імпровізувати (це теж одна з особливостей нашої екскурсії), що дає можливість миттєво реагувати на запитання щодо експонатів, пристосовувати сценарій відповідно до запиту відвідувачів.
Взаємодія з аудиторією через театралізацію екскурсії допомагає органічно сприймати відвідувачам фактично наукову інформацію, передану за допомогою художньої образності.
Фото О. Iмальдінової
Фото О. Iмальдінової