Кругла площа очима полтавських художників: краса, енергія та значимість буденного мотиву

496
2 лютого 2018 року у великій виставковій залі музею відкрито виставку творів живопису та графіки з приватної колекції Олега Денисенка “Кругла площа – архітектурне серце Полтави”.
Фото Л. Семеніхіної
Фото Л. Семеніхіної
За фахом уродженець Сум Олег Денисенко – інженер-радіоелектонік та економіст, за покликанням  –  колекціонер, меценат, закоханий у мистецтво романтик. Колекціонуванням захопився ще у дитинстві: у дев’ятирічному віці почав збирати поштові марки. З того часу інтерес не згас, як це часто буває, а навпаки, протягом життя тільки набуває розвитку. Першу свою виставку поштових марок і конвертів, яка була присвячена Міжнародному року дитини, підготував і експонував у Сумському палаці піонерів ще 1979 року. Протягом наступних двадцяти років, упродовж навчання у школі та на факультеті радіоелектроніки Сумського державного університету, Олег Денисенко поповнював колекцію марок, сучасних листівок і поштових конвертів. Переїхавши 2005 року до Полтави, з першої прогулянки закохався у місто, зацікавився його історією та архітектурою, і, як наслідок – почав збирати старі листівки з видами Полтави та Полтавської губернії. У вирі подій познайомився з полтавцями – колекціонером Євгеном Анічиним і відомим меценатом і колекціонером живопису Олексієм Петренком, які сприяли подальшому знайомству з місцевим мистецьким колом. Так почався шлях до співпраці з художниками Полтави. Разом з колегами-колекціонерами Олег Денисенко організовував і підтримував художні пленери «Мальовнича Котелевщина» (с. Деревки, 2014 р.), «Несподівана Полтава» (Полтава, 2015 р.); тематичні виставки у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв)  імені Миколи Ярошенка. Саме під час проведення пленеру «Несподівана Полтава» виникла ідея увічнення архітектурного ансамблю Круглої площі Полтави, показавши його минувшину і сьогодення, відображені у картинах, листівках і фотографіях. До середини 2016 року проект отримав назву – «Кругла площа – архітектурне серце Полтави».
Фото О. Ачкасової
Фото О. Ачкасової
– Кругла площа – це родзинка Полтави, – упевнений автор проекту. – Мені хотілося показати, якою вона була у різні часи свого існування і у різні пори року. До нашого часу дійшли світлини перших полтавських фотографів, зокрема, Й.Ц. Хмелевського, на яких зображені будівлі ансамблю площі. У мене в колекції є й чимало поштових листівок із видами Полтави, в тому числі – цього місця. Особливо цікаві листівки, випущені з початку ХХ століття й до кінця 1950-х років. Так, перед Всесвітнім фестивалем молоді, що проходив у СРСР у 1957 році, були організовані спеціальні експедиції до різних міст. Фотографи мали зняти у них найцікавіші об’єкти. До фестивалю ці світлини були надруковані у вигляді поштових листівок. Потрапили на них і будівлі полтавської Круглої площі.А яким це місце є зараз, цікаво побачити у творах художників – наших сучасників. Зібрані разом, усі частини проекту доповнюють одна одну, показують цілісну картину архітектурного ансамблю.
Для того, щоб реалізувати художню частину проекту, Олег Денисенко запропонував взяти у ньому участь художникам-полтавцям і зобразити будівлі так, як вони їх бачать, – у притаманному кожному стилі, у своїй техніці, вклавши в роботи зібрані роками враження і подих сьогодення. При цьому кожен отримував повну свободу творчості і вдосталь часу для втілення своїх задумів. Пропозицію радо прийняли Денис Городничий, Денис Зозуля, Анатолій Лавренко, Лариса Лукаш, Юлія Мохірєва, Володимир Попенко, Марина Рожнятовська, Віктор Шершень. Протягом року вони створювали картини, на яких зобразили всі будівлі ансамблю, пам’ятник Слави, Корпусний парк.
Фото Л. Семеніхіної
Зліва направо: директор музею О. Курчакова та учасники проекту: М. Рожнятовська, Л. Лукаш, Д. Городничий, А. Лавренко, Ю. Мохірєва, В. Шершень, Д. Зозуля. Фото Л. Семеніхіної
В експонованих творах – їх 80 – переважає саме емоційне сприйняття архітектурного центру міста, заради художньої правди автори привносять до оригіналів ту ступінь узагальнення, яка робить образ наближеним до ідеального, того, який існує у свідомості самого художника. Художники знаходять несподівані та ефектні ракурси для загальновідомих пам’яток. Примітно, що одні й ті ж види надихнули авторів на створення різних за образним осмислення творів. Камерна Кругла площа постає більш сонячною: гамма, в якій вона написана, є більш м’якою, а композиція тяжіє до більшої замкнутості та тектонічності. Парадна Кругла площа у своєму художньому образі з’являється більш холодною і вишуканою, сповненою аристократичного блиску і пишноти. У живописних та графічних роботах ансамбль Круглої площі розкривається дійсно багатогранним: то задумливо-споглядальним і таємничо-туманним, то затишним і тихим, сумним і світлим, і завжди – елегантним, динамічним і натхненним. Усі без винятку твори художників передають особливу  атмосферу. Митці прославляють місце, яке є справжнім архітектурним серцем Полтави, милується ним, захоплюється красою творіння людських рук, прагнуть стати співучасниками цього творіння і кожен раз знаходять в образі Круглої площі своє натхнення.
Виставка «Кругла площа – архітектурне серце Полтави» триватиме до 25 лютого 2018 року.
Марина Попкова
М. Рожнятовська
М. Рожнятовська
Фото Л. Семеніхіної
Фото Л. Семеніхіної
Д. Городничий
Д. Городничий
В. Шершень
В. Шершень
В. Шершень
В. Шершень
Ю. Мохірєва
Ю. Мохірєва
Фото І. Лотиша
Фото І. Лотиша
Фото О. Ачкасової
Фото О. Ачкасової

Фото О. Ачкасової
Д. Зозуля
Д. Зозуля
Д. Зозуля
Д. Зозуля
Д. Зозуля
Д. Зозуля