Фотовиставка Олександра Розума

304
26 січня 2024 року у великій виставковій залі  музею відкривається фотовиставка «З любов’ю. Олександр Розум»

26 січня 2024 року у великій виставковій залі Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка відкривається фотовиставка «З любов’ю. Олександр Розум». Автор – відомий у Полтаві фотограф-аматор. Він прокидається  удосвіта, щоб у певному ракурсі «зловити» промені вранішнього сонця, і полює за приголомшливим заходом світила, що змушує серце завмирати від захвату. Повз увагу цієї активної, працелюбної та закоханої у фотомистецтво, Полтаву та полтавців людини не проходить жодна подія, яка відбувається у місті. Кожна з його світлин зроблена натхненно та з любов’ю.
Перша виставка Олександра Розума «Полтава духовна. Полтавці» відбулася в ПХМГМ імені Миколи Ярошенка 2019 року. Вона вразила масштабністю: 169 робіт –  портрети дорослих та юних полтавців, ландшафтні та міські  пейзажі,  майстерно схоплені сценки багатогранного вуличного життя міста. Глядачі захоплено роздивлялися і обговорювали світлини, впізнавали себе, згадували обставини, за яких перетворилися на героїв фотозйомки. Випадкові портрети звичайних містян, спійманих об’єктивом Олександра Розума, сфотографованих просто ним під час концертів, міських свят, церковних таїнств, суспільно важливих подій, об’єднали ціле місто, створили його образ.  Фотопейзажі Олександра Розума хвилювали красою і чарівністю навколишнього живого світу, уособлювали красу полтавської природи у променях ранкового сонця і в час смеркання.
Протягом наступних п’яти років невтомний фотолітописець життя полтавської громади Олександр Розум мав персональні виставки, зокрема «Духовна Полтава» (2020), «З любов’ю до Полтави, її духовності та людей» (2022), «Одна єдина Україна» (2023) у Полтавському літературно-меморіальному музеї імені Котляревського, брав участь у колективних проектах – перформансі «Галерея на паркані. Мистецькі світлини», фотовиставці пам’яті відомого полтавського художника Віктора Трохимця-Мілютіна та ін. Світлини, споглядаючи які, відчуваєш себе заочним учасником подій,  привертали  увагу, викликали жвавий інтерес у відвідувачів Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.Гоголя,  Центру культури  та дозвілля, Полтавського академічного симфонічного оркестру, у фойє яких неодноразово влаштовувались експрес-виставки фотомитця.
Цьогорічна виставка «З любов’ю. Олександр Розум» тематично пов’язана з попередньою – «Полтава духовна. Полтавці», є своєрідним довідкриттям міста та його мешканців. На світлинах відомі громадські діячі, культурні дієвці, пересічні полтавці, учасники суспільно важливих подій. В експозиції немає жодної студійної фотографії, жодного заздалегідь продуманого та збудованого портрета. Усі особи на фотополотнах – результат репортажної зйомки. Автор – проникливий спостерігач за навколишнім світом. Погляди, впіймані фотографом, дозволяють глибше поринути у характер кожного героя. Репортажне фото є улюбленим жанром автора. «Саме в ньому є справжні емоції, які складно, але цікаво зловити, – говорить Олександр Розум. – Саме воно надає можливість людям повернутися в минуле та заново пережити емоції тих подій, під час яких я їх сфотографував».
На світлинах воєнного часу переселенці-маріупольці, полтавці, які втратили близьких. Кожне фото автора промовляє: пам’ятайте, яку ціну ми платимо за мирне небо і спокійні сни.
Важливе місце у творчості Олександра Розума займає багаторічне захоплення музикою та театром. Театральна та концертна фотографія приносять хвилюючі емоції, трепет, занурюють у світ гармонії, відкривають нові можливості для самовдосконалення та творчості. Беручи до рук фотоапарат і починаючи працювати над черговим проектом, автор слухає та чує музику, співає щось для себе. А глядачі за допомогою фотографій мають можливість почути музику його душі.
Олександр Розум – вірянин Свято-Покровської парафії ПЦУ міста Полтави, Природно, що події релігійного життя громади не залишається поза його увагою. Потрібно бути дуже пильним фотографом, щоб зняти богослужбові моменти і не завадити перебігу служби. Автор говорить: «Найскладніше під час зйомки богослужіння – це моральний вибір між гарним кадром і тим, що доведеться відволікти людину від молитви». Роздивляючись, які гарні та різні обличчя йому вдається сфотографувати – радісні, вдячні, задумливі, умиротворені, надихаючі, одухотворені, розумієш, що герої портретів не відчувають жодного дискомфорту поряд із фотокамерою та дають фотографу «зловити» свої емоції. Краса цих своєрідних «зліпків» людських душ нікого не залишає байдужим.
Персональна виставка Олександра Розума – це не лише знакова подія у житті автора, його своєрідний творчий звіт. Світлини, сповнені любові до життя, Полтави і полтавців, є джерелом натхнення та мотивації для всіх, хто прагне покращити світ навколо себе, об’єднаних вірою у Перемогу.
Марина Попкова