Майже 10 років поспіль на усіх континентах раз на рік проходить Slow Art Day – День повільного споглядання мистецтва.
Сьогодні світ перетворюється на швидкоплинний потік нескінченної інформації, а наростаючий темп життя закликає людство прискорюватися з кожним днем. Навіть у художньому музеї відвідувачі поспішають і, прагнучи оглянути якнайбільше робіт за короткий час, виходять стомлені, нічим особливо не перейнявшись. Картини ж замість швидкого «сканування» потребують вдумливого споглядання, справжнього «занурення» у мистецтво. Саме так можна відкрити для себе насолоду від глибшого «спілкування» з творами мистецтва, отримати джерело натхнення, а не виснаження. Тому міжнародна музейна акція Slow Art Day або День неспішного мистецтва викликала у співробітників Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка жвавий інтерес і бажання втілити у життя ідею спонукати відвідувача оглядати твори, повільно і ретельно вникаючи у кожну деталь, шукаючи внутрішніх відповідей на свої питання.
Цьогоріч Україна вперше долучається до Дня неспішного мистецтва; 35 музеїв з 12 областей і Києва запрошують відвідувачів зупинитись і повільно та вдумливо оглянути експонати, витратити більше часу на один мистецький твір, глибше замислитись над його сприйняттям, спробувати розкрити для себе невичерпний світ мистецьких символів та підтекстів.
Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка єдиний з-поміж усіх музеїв області приєднався до міжнародної акції Slow Art Day. Через соціальні мережі та зовнішню рекламу заздалегідь було поширено інформацію про Slow Art Day або День неспішного мистецтва, наголошуючи на тому, що художники проводять за роботою тижні, місяці й навіть роки, а відвідувачі музеїв дивляться на їх творіння у середньому десять секунд. Організатори заходу запросили усіх охочих 14 квітня з 12-ї до 13-ї години взяти участь у міжнародній музейній акції, витратити на один експонат не менше 10 хвилин, а також поділитися з іншими своїми спостереженнями та переживаннями під час Дня неспішного мистецтва. Відвідувачів було також поінформовано, що упродовж однієї години вхід до музею буде безкоштовним.
Для неквапливого, неспішного споглядання було обрано п’ять творів, а саме:
– «Табун коней» (XІX ст.) Адольфа фон Беккера, засновника фінської живописної школи;
– «Ворона у павичевому пір’ї» (XVІІ ст.) Мельхіора де Хондекутера, одного з провідних представників голандського анімалістичного жанру, який одержав у сучасників прізвисько «Пташиний Рафаель» і прославився своїми «пташиними дворами»;
– «Автопортрет» (1835 р.) Івана Зайцева, талановитого художника та педагога, учителя малювання Миколи Ярошенка;
– «Святочне ворожіння» (варіант картини «Святочне ворожіння» 1888 р.) Миколи Пимоненка, відомого українського живописця, автора багатьох картин на національну українську тематику;
– «Вже сонце низенько» (2009 р.) Івана Марчука – видатного українського художника, єдиного українця, включеного до рейтингу британської газети The Daily Telegraph «100 геніїв сучасності», засновника нового стилю у мистецтві – «пльонтанізму».
14 квітня о 12-тій годині у холі музею зібралось 50 охочих долучитись до Дня неспішного мистецтва. Наукові співробітники радо зустріли гостей, ознайомили їх зі змістом акції, схемою розташування обраних полотен, запропонували після подорожі музейними залами обмінятись рефлексіями і враженнями.
Заявлена година Дня неспішного мистецтва перетворилась на дві, які промайнули, як одна мить. Задоволені відвідувачі захоплено розповідали про свої несподівані відкриття, про те, що дізнались нове не лише про твори мистецтва та їх авторів, але й про себе. На думку учасників акції, дні повільного споглядання слід проводити частіше, ніж один раз на рік, оскільки вони не лише надають можливість призупинити шалений темп життя та отримати насолоду від мистецтва, а й сприяють появі активного зворотного зв’язку, дозволяють відвідувачам із глядачів перетворились на активних учасників заходу, справжніх дослідників мистецтва. Зацікавлена, дружня реакція співробітників музею на інтерес відвідувачів дозволив надати спілкуванню неповторних, індивідуальних рис і зробити його таким, що максимально відповідає інтересам кожного.
Свій настрій та відчуття від Дня неспішного мистецтва відвідувачі відобразили яскравими фарбами на папері у вигляді різноманітних малюнків та вдячних написів.
Марина Попкова