Виставка “Рятувати та досліджувати”

116
ВИСТАВКА  «РЯТУВАТИ ТА ДОСЛІДЖУВАТИ: БІЛЬСЬКИЙ АРХЕОЛОГІЧНИЙ КОМПЛЕКС, СЕЗОНИ 2022-2024»
Організатори виставки – Комунальна установа «Історико-культурний заповідник «Більськ» Полтавської обласної ради, Музей археології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Всеукраїнське громадське об’єднання «Спілка археологів України», Полтавський художній музей (галерея мистецтв) ім. Миколи Ярошенка. Відкриття заходу присвячене Дню археолога.
Виставка презентує наукові здобутки археологів на теренах Більського мікрорегіону в період 2022-2024 років. В експозиційних залах висвітлено результати робіт експедицій Історико-культурного заповідника «Більськ», Музею археології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України. Значну частину досліджень проведено в рамках стипендіальної програми Німецького археологічного Інституту (Deutsche Archaeological Institute), а також за фінансової підтримки Міжнародного альянсу захисту культурної спадщини в зоні конфліктів (ALIPH Foundation) та меценатської команди Ukraine Art Aid Center (Німеччина).
У фокусі виставки – вивчення славнозвісного Більського городища скіфського часу, а також курганних некрополів його округи. Зокрема, в експозиційних кімнатах висвітлено результати розвідувальних та охоронно-рятівних робіт, проведених археологами у 2022-2024 роках у межах масштабної фортеці та неподалік неї. Представлено важливі підсумки досліджень курганів доби раннього заліза, ґрунтового поховання, характерного для представників черняхівської культури. Також можна оглянути найбільш цікаві та інформативні артефакти, що походять із досліджень некрополів Скоробір (урочища Марченки та 7-ме поле) та Саранчівка у 2023 році.
Окремим блоком висвітлено підсумки археологічних робіт на пам’ятках лівого берега р. Ворскла (у територіальних межах Котелевської селищної ради). Зокрема, представлено підсумки досліджень Котелевського городища, а також двох щойно виявлених об’єктів культурної спадщини – поселень Котельва II та Старий кар’єр. Вивчення городища дало змогу отримати надзвичайно цінну інформацію про мешканців цієї території на рубежі ер. Розвідки та розкопки на поселеннях Котельва II та Старий кар’єр принесли нові дані про населення Поворскля за доби бронзи – скіфського часу.
На виставці також представлено результати роботи експедиції Історико-культурного заповідника «Більськ» на Глинському археологічному комплексі (Опішнянська селищна рада). Дослідження здійснювалися на двох пам’ятках слов’яно-руського часу: поселенні в урочищі Леваднюкова Гора та курганному могильнику.
Виставка висвітлює перші підсумки вивчення території Більського археологічного комплексу за допомогою лазерного сканування (LIDAR зйомка) в період 2023-2024 років.
Експозиція доповнена яскравими фотографіями, які демонструють всебічні аспекти діяльності експедицій: від польових робіт до опрацювання знахідок. Також представлено підбірку наукових видань, підготовлених співробітниками Історико-культурного заповідника «Більськ» у період 2022-2024 років, включаючи найновіші монографії:
  1. «Античний столовий посуд другої половини VIV ст. до н.е. з Більського городища» (автор – Станіслав Задніков);
  2. «Археологія Сумщини. Пам’ятки селітроварного виробництва Південної Сіверщини XVIII ст.» (автори – Євген Осадчий, Олексій Коротя).