Микола Підгорний: невтомність і відданість покликанню

501
Виставка «Микола Підгорний. Живопис, графіка», яка відкрилась 20 вересня у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка, присвячена відразу двом знаменним подіям для художника — його 75-річному ювілею та Дню Полтави, з якою надзвичайно тісно пов’язаний життєвий шлях митця, увесь його доробок.
Це не перша і не єдина персональна виставка, підготовлена Миколою Підгорним до Дня міста. Кожні п’ять років останніх двох десятиліть, він, немов звітуючись перед усією полтавською громадою, розгортає масштабні експозиції в просторих залах Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка, демонструючи таким чином свої нові творчі здобутки.
Полтавці добре знають Миколу Підгорного, для багатьох він давно став уособленням постаті художника, творчої особистості. Чимало серед містян шанувальників його таланту, а декотрим пощастило увійти до когорти портретованих, що рівноцінно поняттю стати відомим.
Сьогодні Микола Підгорний вже сам належить до числа найвідоміших полтавців, визнаних майстрів своєї справи.
На нинішній виставці представлені живописні та графічні твори різних років. Вони надійшли на виставку із полтавських музеїв та приватних колекцій, а також із майстерні художника — усього 175 живописних полотен і графічних аркушів.
Виставка демонструє різнопланові уподобання митця, його постійний пошук у жанрах і техніках, його безупинну фантазію й філософський погляд на події минулого і сучасного. Яскрава індивідуальність майстра чітко виявляється в оригінальній палітрі, потужній енергетиці творів – один раз побачивши полотна художника, більше їх не сплутаєш ні з якими іншими.
Значне місце в творчості М.В. Підгорного посідає портрет, до якого автор підходить з натхненням справжнього віртуоза. У живописі та графіці увічнені полтавські митці, журналісти, письменники й поети, викладачі й лікарі, чиновники й бізнесмени — здебільшого представники полтавської інтелігенції, досить широкого кола спілкування митця, його справжніх друзів. Вагоме місце в творчому доробку художника посідає історичний портрет. У різні роки ним створені образи Петра Могили, Івана Мазепи, Самійла Величка, Миколи Гоголя, Тараса Шевченка, Івана Павловського, Леоніда Позена, які становлять яскраву галерею видатних діячів України. На виставці два з них — це портрет Кобзаря та українського гетьмана Мазепи — чи не найяскравіші з усього наведеного ряду. Блискуче виконані технічно, вони демонструють неординарний підхід живописця до розкриття образів, виявляють авторський погляд на постаті визначних українців, мають свідоме, виважене й чітко виражене сучасне трактування.
Значна роль, як у творчості митця, так і в експозиції виставки належить автопортрету. Усе життя художник відображає самого себе, служить для себе особливою моделлю, вивчає себе, філософськи осмислює людину на власному прикладі, фантазує й самоіронізує. На цьогорічній виставці представлено 12 автопортетів, серед яких можна знайти усі підвиди цього, улюбленого багатьма митцями жанру.
Загалом же спектр творчості Миколи Підгорного вражає своєю широтою: від тематичних полотен філософського звучання до історико-монументальних; від костюмованих сцен до пейзажів і натюрмортів.
Нинішню виставку розгорнено у двох залах одразу – великій виставковій та прес-центрі Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка. Вона яскраво засвідчує невичерпність творчого потенціалу художника, його невтомність і велику відданість своєму покликанню, яке стало головною справою життя.
Світлана Бочарова