Барвограй Ганни Грибан

323
22 червня 2017 року у прес-центрі музею відкрито виставку графіки Ганни Грибан “Українкою я народилась”, присвячену 40-річчю професійної діяльності.
Ганна Петрівна Грибан. Фото Аркадія Славуцького
Ганна Петрівна Грибан. Фото Аркадія Славуцького
Грибан Ганна Петрівна – директор і засновник приватного підприємства „Художньо-рекламне агентство „Дивосвіт”.
Народилася на Чернігівщині в сім’ї службовців. У 1957 році родина переїхала до Полтави. Після закінчення у 1963 році 9-и класів 9-ї СШ м. Полтави і художньої студії при БК Турбомеханічного заводу під керівництвом Я. Я. Ніконенка вступила до Миргородського керамічного технікуму імені М. В. Гоголя на відділення „Художня кераміка”, який закінчила в 1968 році за спеціальністю „Художник-майстер”. Дипломна робота удостоєна відзнаки на  ВДНГ СРСР.
З 1968 по 1977 рік працювала художником-оформлювачем на різних підприємствах і установах Полтави. Брала участь в обласних художніх виставках.
З 1977 року, після закінчення без відриву від виробництва Українського поліграфічного інституту імені Івана Федорова, відділення „Художнє оформлення й ілюстрація книги” за спеціальністю „Художник-графік по художньому оформленню та ілюстрації книги”, 12 років пропрацювала художнім редактором редакційно-видавничого відділу Обласного управління у справах преси, видавництв та книгорозповсюдження Полтавського виконкому Ради депутатів трудящих. З 1989 по 1991 рік працювала в об’єднанні „Промтовари” художником першої категорії, потім художником-графіком у Полтавському художньо-виробничому комбінаті.
У 1992 році прийнята на посаду заступника відповідального секретаря Інформаційно-видавничого агентства правоохоронних органів „Астрея”. Працюючи у видавництві „Астрея” займалася художнім оформленням періодичних дитячих видань: газети „Полтавочка, журналу „Журавлик”, літературно-художнього журналу „Добромисл”, а також проілюструвала книги для дітей „Казки, приказки, пісні”, „Українські казки” та ряд інших видань полтавських письменників, зокрема Володимира Судакова, Зінаїди Колишкіної, Максима Думича, Юрія Ковтуна, Юрія Погоди та ін.
У 1993 році переводом прийнята у видавництво „Полтавський літератор” на посаду художньо-технічного редактора. 1994 року переведена на посаду начальника видавничо-виробничого відділу, заступника головного редактора. З 1997 року – заступник директора видавництва „Полтавський літератор”.
За період роботи у видавництві „Полтавський літератор” оформила і проілюструвала наступні книги: Микола Костенко „Книга Велеса”, Михайло Любивий „Вибрані поезії”, Микола Сазанський „Українська абетка”, Борис Левін „В доме врага своего”, Петро Ротач „Іван Котляревський у листуванні”, намалювала портрети письменників до книги „Колоски з літературної ниви” цього ж письменника, а також обкладинку до книги для дітей Володимира Тарасенка „Рідне місто моє”.
Нагороджена дипломом Полтавської спілки літераторів за оформлення газети „Полтавочка”.
У 1999 році заснувала власне підприємство „Художньо-рекламне агентство „Дивосвіт”.
З 2000 року і по нині виконує обов’язки директора цього агентства.
Брала участь в оформленні сувенірного видання Віталія і Максима Закладних, що складається з двох книжок у футлярі, „Полтавський сувенір” за „Енеїдою” І. П. Котляревського (заставки, шмуцтитули, обкладинка), Людмили Удоєвої „Семь струн души моей”, Петра Ротача „Полтавська Шевченкіана”, Олександра Архиповця „Корона демона”, Володимира Карпенка „Амба”, Володимира Ковпака „Келебердянський вій”, Леоніда Вернигори „Кузя-голопузя”, «Буду рятувальником», Степана Вовкодава «Ріка Життя» та ряду інших.
Як правило Г. П. Грибан є автором концепції художньо-технічного оформлення оригінал-макету книг, випущених видавництвом „Дивосвіт” („Полтавщина. Історичний нарис”, ”Українська медично-стоматологічна академія. 1921—2001”, Лідія Віценя „Життя, що стало долею”, Василь Жадан „Хліб і сіль Батьківщини”, Вікторія Обертинська „Відкритий до співпраці”, „Міліція Полтавщини за часів незалежності”, Ярослава Городницька, Світлана Калашнік „Великі Будища. Історичний нарис”, «Провинциальный архитектор”, „Диканщина. Історичний нарис”. У багатьох виданнях виступає як фотограф.
Немало книг видавництва отримали дипломи та премії міжнародних і обласних конкурсів, зокрема книга „Полтавська Шевченкіана. Спроба обласної (крайової) Шевченківської енциклопедії” нагороджена як краща книга року на Міжнародній книжковій виставці-ярмарку „Книжкові контракти” (Київ, 2007). Цілий ряд видань, такі як: „Міліція Полтавщини за часів незалежності”(2009), „Корона демона” Володимира Архиповця (2009), «Примара волі» Володимира Кравченка (2009), «Загадка стародавнього Гелона (2011), «Однополчане 226-го гвардейского авиационного полка, их жизни и судьбы» (2013), «Задумані вікна» (2015), «Полтавський краєзнавчий музей: Збірник наукових статей». Випуск Х (2016) та «Добрий день хай буде Вам…» Листи до Феодосія Рогового отримали  дипломи I ступеня за підсумками обласного конкурсу „Краща книга року Полтавщини”.
Г. П. Грибан – лауреат премії імені Панаса Мирного у складі авторського колективу книги „Полтавщина. Історичний нарис” (2005) та міської премії імені Володимира Короленка (2013), нагороджена Грамотою всеукраїнського об’єднання «За помісну Україну» за активну участь у проекті «Українці в світі» (2009) та Почесною грамотою обласної ради за вагомий внесок у збереження, розвиток і популяризацію української книги (2013).
Організатор книгарні „Полтавська книга” (2008), у якій представлені книги полтавських авторів і полтавських видавництв. Книгарня створена з метою популяризації книг місцевих  авторів. Тут часто проводяться різноманітні соціально-культурні заходи: виставки, презентації книг, вечори пам’яті, творчі зустрічі письменників із дітьми і т. п.
У 2015 році в музеї В. Г. Короленка провела персональну виставку книжкової графіки, а у 2016 — п’ять персональних виставок художньої фотографії: у музеї В. Г. Короленка, Диканському краєзнавчому музеї імені Д. М. Гармаша, Шишацькому районному будинку культури та дві виставки в обласній науковій універсальній бібліотеці імені І. П. Котляревського.

Присутні щиро привітали Ганну Петрівну з Днем народження та відкриттям персональної виставки, яка триватиме протягом двох тижнів.

Фото Віталія Скобельського
Фото Віталія Скобельського
Фото Віталія Скобельського
Фото Віталія Скобельського
Фото Віталія Скобельського
Фото Віталія Скобельського

 

Фото Віталія Скобельського
Фото Віталія Скобельського
Фото Віталія Скобельського
Фото Віталія Скобельського
Фото Віталія Скобельського
Фото Віталія Скобельського