Віртуальна виставка малюнків Саші Путрі

1470
Унікальні малюнки юної художниці Сашеньки Путрі не залишають байдужими до її долі тисячі людей. Саме ці, по-дитячому простодушні картинки насичують духовністю сучасне мистецтво. Мова її малюнка зрозуміла і дорослим і дітям. У неповторній красі її творчості кожен знаходить щось своє. Дана експозиція містить лише невелику частку цієї спадщини.
Саша Путря народилася 2 грудня 1977 року у сім`ї митців: мати – Вікторія Ємець – викладач і хормейстер, батько – Євген Путря – художник.
З раннього дитинства Сашенька вирізнялася природною обдарованістю, винахідливістю та веселою вдачею. Дівчинка рано навчилася читати й писати. Вже в чотири роки вона самостійно відсилала вітальні листівки знайомим і родичам. Знала напам’ять багато віршів та казок, артистично розповідала їх.
В три роки дівчинка почала малювати і вирішила, що буде художницею, як тато, бо ж на мамин шлях ступила її старша сестра – Валерія, яка чудово знається на мистецтві, та вибрала музику – стала скрипалькою. Дівчатка часто разом малювали та слухали класичну музику. Можливо, саме це спричинило ранній розвиток Саші, як творчої особистості.
Жива природа, а особливо беззахисні тварини, захоплювали дівчинку своєю казковістю і викликали співчуття. Сашенька одягала їх в казкові строї, і  вони ставали щасливими і безтурботними в її малюнках. Оселя юної художниці нагадувала Ноїв Ковчег:  сіамський кіт-красень Мітхун, ласкаве собача Альфа, папужки Тоша і Гоша, а в акваріумі – рибки, тритончикі, равлики.
Це був квітучий рай, та все зів`яло, коли  в січні 1983 року Сашенька захворіла на лейкемію. Зупинити хворобу лікарі не могли. Почався новий відлік часу. Залишалося зовсім мало – шість років. Та весь цей час Сашенька продовжувала малювати, перемагаючи виснаження і біль. Хвороба змінила дівчинку. Колір в композиціях став яскравішим, а лінії –  чіткіми і співучими. Портрети передавали психологічний стан, настрій, душу.
Пішовши до школи,  Сашенька стала улюбленицею вчительки за відмінні оцінки, а однокласники лагідно називали її «наш професор». Та безжальна хвороба потребувала постійної опіки лікарів з чтким дотриманням режиму. Навчання продовжили вдома.
На той час Саша визначилася в мистецьких вподобаннях. Окреслилося коло її улюблених художників: Веласкес, Рєпін, Білібин, Матейко, Гольбейн, Альтдорфер, Дюрер. Саме дюрерівські мідьйорити надихнули Сашеньку на створення особистої монограми.
Батько Євген Васильович працював вдома, не залишаючи доньку наодинці. Вони стали довірливими друзями, гуртом малювали, читали, готували їжу, в погожі дні виїздили велосипедом за місто, відвідували музеї, виставки, концерти, кіно. З мамою Саша залюбки готувалася до свят, допомагаючи на кухні. І навіть вироби з тіста ставали оригінальними витворами мистецтва.
Мимоволі це наївне дитя дорослішало. Її обтяжували питання, на які немає ні відповіді, ні пояснення:
-Мамо, за що люди нищать тварин? Татусю, чому люди такі злі? – дивувалося дівча, спостерігаючи реальний світ: війна в Афганістані, чорнобильська трагедія … І в своїх малюнках рятувала планету, як могла: покинутих тваринок поселяла в недосяжних пещерках, у підводних човнах, забезпечивши їх необхідним. Цей вигаданий світ був насичений любов’ю і злагодою, царили в ньому краса і гармонія.
Життєрадісна вдача Сашеньки не підкорялася безжалісній хворобі. Дівча зоставалося лагідним і терплячим, та тільки в оченятах виднілась глибока печаль.
Сашенька прожила 11 років, один місяць, 21 день і холодної січневої ночі залишила цей світ. Тіло юної художниці поховали на старому міському кладовищі, та душа залишилася в її віршах, листах, записничках та 2279 прекрасних малюнках.
Міністерство культури прийняло рішення про те, що вся мистецька спадщина Саші Путрі є надбанням держави. За життя художниці було проведено дві персональні виставки. Після її смерті було організовано 87 виставок у багатьох країнах: Австрії, Азербайджану, Англії, Німеччині, Греції, Індії, Латвії, Росії.
В Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка відкрито залу дитячої творчості імені Саші Путрі з постійною виставкою малюнків маленької художниці.
Посмертно Саша Путря нагороджена золотою медаллю Христа Спасителя «За життя, варте людини»; орденом Святого Миколая Чудотворця «За примноження добра на Землі»; міжнародною премією Індії «Неру бал саміті»; іконою «Господь Вседержитель» в срібному окладі.
Знято п’ять документально-публіцистичних фільмів. Полтавська поетеса Лідія Віценя написала художньо-документальну повість «Сашенька».
Дивовижний світ, створений Сашенькою, продовжує жити в малюнках, випромінюючи любов та гармонію.
"Це така Діва Марія. 10 років". Священик отець В'ячеслав подарував Саші ілюстровану акварельними малюнками Дитячу Біблію. Найбільше дівчинці сподобалася молода мама з дитиною. Намалювавши їх не канонічно, а по-своєму, вона сказала: "Діва Марія сумна тому, що знає, що її син Ісус буде розп'ятий на хресті, коли виросте. Адже він Бог!"
“Це така Діва Марія. 10 років”. Священик отець В’ячеслав подарував Саші ілюстровану акварельними малюнками Дитячу Біблію. Найбільше дівчинці сподобалася молода мама з дитиною. Намалювавши їх не канонічно, а по-своєму, вона сказала: “Діва Марія сумна тому, що знає, що її син Ісус буде розп’ятий на хресті, коли виросте. Адже він Бог!”
"Це я ще маленька». Автопортрет. 10 років. Яка я була? Які були у мене очі? А що я тоді робила? Я вам сподобалась? О котрій годині я народилася? розпитувала Сашенька маму з тата. Вони із задоволенням згадували цю подію. Розповіді батьків допомогли дівчинці створити свій портрет. А від себе Саша додала. «Тоді булла зоряна і темна ніч без Місяця, от чому в мене такі великі оченята».
“Це я ще маленька». Автопортрет. 10 років. Яка я була? Які були у мене очі? А що я тоді робила? Я вам сподобалась? О котрій годині я народилася? – розпитувала Сашенька маму і тата. Вони із задоволенням згадували цю подію. Розповіді батьків допомогли дівчинці створити свій портрет. А від себе Саша додала: «Тоді я була зоряна і темна ніч без Місяця, от чому в мене такі великі оченята».
"Цуценятко Бімочка». 6 років. Саша, відпочивала в селі, Написала татові листа, що у Рижки народилося гарне кошлате цуценятко. Через місяць вони приїхали до Полтави разом. Веселий Бімочка охоче грався з Сашенької і був улюбленцем сім`ї. Через рік він загинув під колесами автомобіля. Щоб не засмучувати доньку, батько вигадав історію про те, що Бімочку запросили виступати до Московського цирку. Відтоді Сашенька не пропускала жодної циркової програми по телевізору. І одного разу впіззнала його: «Ось він! Он він, дивіться! Сидить на подушечці, він щойно цифри вгадував».
“Цуценятко Бімочка». 6 років. Саша, відпочивала в селі, Написала татові листа, що у Рижки народилося гарне кошлате цуценятко. Через місяць вони приїхали до Полтави разом. Веселий Бімочка охоче грався з Сашенької і був улюбленцем сім`ї. Через рік він загинув під колесами автомобіля. Щоб не засмучувати доньку, батько вигадав історію про те, що Бімочку запросили виступати до Московського цирку. Відтоді Сашенька не пропускала жодної циркової програми по телевізору. І одного разу впіззнала його: «Ось він! Он він, дивіться! Сидить на подушечці, він щойно цифри вгадував».
«Кока». 9 років. Цього маленького хом'ячка Сашенька побачила у сусідів. Маля їло і подовгу спало у своєму будиночку. Сашу це дивувало і розчулювало: «Все спиш і спиш, відкривай оченята, соня. А щоки наїв, нічого за ними не видно. От лінивець!»
«Кока». 9 років. Цього маленького хом’ячка Сашенька побачила у сусідів. Маля їло і подовгу спало у своєму будиночку. Сашу це дивувало і розчулювало: «Все спиш і спиш, відкривай оченята, соня. А щоки наїв, нічого за ними не видно. От лінивець!»
"Собачка Ніка і кошеня Тішка у своєму замку». 9 років. Ніка, сестричка Бімки, і полохливе кошеня Тіша були Сашиними друзями. Для них з коробок вона спорудила двоповерховий замок з віконцями і балконом. На ковдрі Тіша грівся під боком у Ніки. Жили вони дружно і щасливо.
“Собачка Ніка і кошеня Тішка у своєму замку». 9 років. Ніка, сестричка Бімки, і полохливе кошеня Тіша були Сашиними друзями. Для них з коробок вона спорудила двоповерховий замок з віконцями і балконом. На ковдрі Тіша грівся під боком у Ніки. Жили вони дружно і щасливо.
"Нічний очкастик». 10 років. Очкастик - фантастична істота, яку придумала і намалювала Сашенька. Нагадує він світлячка, який оссвітлює нічні вулиці Полтави, а вдень гріється на сонечку. У нього очі, як великі скляні гудзики!» - захоплювалася Саша.
“Нічний очкастик». 10 років. Очкастик – фантастична істота, яку придумала і намалювала Сашенька. Нагадує він світлячка, який освітлює нічні вулиці Полтави, а вдень гріється на сонечку. У нього очі, як великі скляні гудзики!» – захоплювалася Саша.
"Мішутка з маленькою сестричкою». 9 років. Ведмежат Сашенька любила більш за всіх: «Вони ж зовсім як люди!» Особливо їй подобався символ Московської олімпіади 1980 року. У малюнках Саші ведмежата комічні, ніжні і ласкаві, пригощають один одного медом, сплять із сосками в роті, граються і подорожують.
“Мішутка з маленькою сестричкою». 9 років. Ведмежат Сашенька любила більш за всіх: «Вони ж зовсім як люди!» Особливо їй подобався символ Московської олімпіади 1980 року. У малюнках Саші ведмежата комічні, ніжні і ласкаві, пригощають один одного медом, сплять із сосками в роті, граються і подорожують.
«Родина собачок сховалася від війни» .8,5 років. Що робити беззахисним звірятам, якщо люди почнуть воювати? Треба тікати і ховатися в печерах, в підземеллях, на дні океану. І нехай люди воюють з людьми, а звірята врятуються, перечекавши грізний час. Так міркувала Саша, малюючи цю композицію.
«Родина собачок сховалася від війни». 8,5 років. Що робити беззахисним звірятам, якщо люди почнуть воювати? Треба тікати і ховатися в печерах, в підземеллях, на дні океану. І нехай люди воюють з людьми, а звірята врятуються, перечекавши грізний час. Так міркувала Саша, малюючи цю композицію.
"Свято звірят". 10 років. "У людей є свята, от і у звірят вони повинні бути!" Саші дуже подобалися свята і паради: оркестри, ошатні люди, прапори, квіти і повітряні кульки - це так чудово. А вдома гості! "От якби щодня були свята!" мріяла вона. Такі мрії відображалися на малюнках.
“Свято звірят”. 10 років. “У людей є свята, от і у звірят вони повинні бути!” Саші дуже подобалися свята і паради: оркестри, ошатні люди, прапори, квіти і повітряні кульки – це так чудово. А вдома гості! “От якби щодня були свята!” мріяла вона. Такі мрії відображалися на малюнках.
"Принцеса лісова". Восени, виїжджаючи з батьками і друзями в ліс за грибами, Сашенька настільки захоплювалася прогулянками, що доводилося чіпляти їй дзвіночка, щоб вона не загубилася. Ліс для неї був повен таємниць і загадок. Він мав своє життя. Принести шматочок лісового життя в міську квартиру вдавалося за допомогою таких малюнків.
“Принцеса лісова”. 10 років. Восени, виїжджаючи з батьками і друзями в ліс за грибами, Сашенька настільки захоплювалася прогулянками, що доводилося чіпляти їй дзвіночка, щоб вона не загубилася. Ліс для неї був повен таємниць і загадок. Він мав своє життя. Принести шматочок лісового життя в міську квартиру вдавалося за допомогою таких малюнків.
"Спляча царівна". 10 років. В образі сплячої царівни легко впізнаються риси Сашеньки. «Погані і страшні сни це Зла фея, а гарні - Добра», - говорила Саша своїм близьким. На жаль, тільки казки завжди закінчуються добре.
“Спляча царівна”. 10 років. В образі сплячої царівни легко впізнаються риси Сашеньки. «Погані і страшні сни – це Зла фея, а гарні – Добра», – говорила Саша своїм близьким. На жаль, тільки казки завжди закінчуються добре.
"Родини Рижки в двоповерховій квартирі". 9 років. Такі композиції Саша створювала з особливим задоволенням. В них пізнається теплий сімейний побут, у якому жила дівчинка. Вдома їй було комфортно і затишно. От і собачки пригощаються чаєм, дивляться телевізор, читають книжки, радо зустрічають гостей. І все в них є: красиві ліжечка, ошатні платтячка, ванна з умивальником і дзеркальцем.
“Родини Рижки в двоповерховій квартирі”. 9 років.Такі композиції Саша створювала з особливим задоволенням. В них пізнається теплий сімейний побут, у якому жила дівчинка. Вдома їй було комфортно і затишно. От і собачки пригощаються чаєм, дивляться телевізор, читають книжки, радо зустрічають гостей. І все в них є: красиві ліжечка, ошатні платтячка, ванна з умивальником і дзеркальцем.
"Кафе "Сніжинка". 8,5 років. Це кафе в рідному мікрорайоні. Туди Саша заходила з мамою і татом поїсти тістечок,поласувати ескімо. Одного разу побачивши біля входу голодне собача, Сашенька купила йому пиріжок, а повернувшись додому, намалювала цю композицію.
“Кафе “Сніжинка”. 8,5 років. Це кафе в рідному мікрорайоні. Туди Саша заходила з мамою і татом поїсти тістечок, поласувати ескімо. Одного раз, побачивши біля входу голодне собача, Сашенька купила йому пиріжок, а повернувшись додому, намалювала цю композицію.
"Мама і тато у вигляді хом'ячків". 7,5 років. Дружній шарж на батьків Саша намалювала в лікарні, коли скучила за ріднею та домашньою обстановкою.
“Мама і тато у вигляді хом’ячків”. 7,5 років.. Дружній шарж на батьків Саша намалювала в лікарні, коли скучила за ріднею та домашньою обстановкою.
"Кіт-рибалка". 10 років. Сіамський кіт Митхун, що жив в родині, дуже любив рибу. -А як він її ловив, коли був диким? - запитувала в тата Саша. -На вудку, - пожартував він. Саша засміялася і намалювала цю композицію.
“Кіт-рибалка”. 10 років. Сіамський кіт, що жив в родині, дуже любив рибу. – А як він її ловив, коли був диким? – запитувала в тата Саша. – На вудку, – пожартував він. Саша засміялася і намалювала цю композицію.
"Ганна Ярославівна, королева Франції", 9 років. Агнеса Ярославівна, дочка київського князя Ярослава Мудрого, була видана заміж за короля Франції Генріха Першого Копета. Батько Саші створив портрет королеви в карбуванні по міді. Саші портрет сподобався і вона зацікавилася долею цієї жінки. Потім намалювала портрет. Саме в цій композиції проявився її талант до створення орнаменту.
“Ганна Ярославівна, королева Франції”, 9 років. Агнеса Ярославівна, дочка київського князя Ярослава Мудрого, була видана заміж за короля Франції Генріха Першого Копета. Батько Саші створив портрет королеви в карбуванні по міді. Саші портрет сподобався і вона зацікавилася долею цієї жінки. Потім намалювала портрет. Саме в цій композиції проявився її талант до створення орнаменту.
"Князь Ігор і Ярославівна", 10 років. «Слово о полку Ігоровім» підказало сюжет цієї композиції. Вірогідність костюмів вдалося передати завдяки старовинним мініатюр, які Сашенька ретельно розглядала в краєзнавчому музеї.
“Князь Ігор і Ярославівна”, 10 років. «Слово о полку Ігоровім» підказало сюжет цієї композиції. Вірогідність костюмів вдалося передати завдяки старовинним мініатюрам, які Сашенька ретельно розглядала в краєзнавчому музеї.
"Золотоволоска", 10 років. Героїню цієї казки Сашенька вподобала ще в раннім дитинстві. Пошук передачі блиску золота волосся був дуже цікавий: наклеювання фольги, бронзовий порошок, новорічні блискітки. Деякі малюнки були зіпсовані. І, нарешті, вийшло! Волосся спалахують золотими зірочками.
“Золотоволоска”, 10 років. Героїню цієї казки Сашенька вподобала ще в раннім дитинстві. Пошук передачі блиску золота волосся був дуже цікавий: наклеювання фольги, бронзовий порошок, новорічні блискітки. Деякі малюнки були зіпсовані. І, нарешті, вийшло! Волосся спалахують золотими зірочками.
"Костянтин Райкін у ролі Труффальдіно", 10 років. Сильне враження від переглянутого по телевізору фільм вдалося передати на паперы. Головний герой веселий, рухливий і спритний Труффальдіно, намальований поруч з улюбленою собачкою Сашеньки Бімочкой.
“Костянтин Райкін у ролі Труффальдіно”, 10 років. Сильне враження від переглянутого по телевізору фільму вдалося передати на папері. Головний герой веселий, рухливий і спритний Труффальдіно, намальований поруч із улюбленою собачкою Сашеньки – Бімочкою.
"Російська красуня", 10 років.Головний об`єкт кораблик. Цей дівочий головний убір дуже подобався Сашеньці. Вона робила викрійки з паперу, розмальовувала їх орнаментами, приклеювала кольорові скельця, одягала і демонструвала, красуючись: «Виступаю, наче пава!».
“Російська красуня”, 10 років. Головний об`єкт – кораблик. Цей дівочий головний убір дуже подобався Сашеньці. Вона робила викрійки з паперу, розмальовувала їх орнаментами, приклеювала кольорові скельця, одягала і демонструвала, красуючись: «Виступаю, наче пава!».
"Графиня", 10 років.Княгиня, графиня, баронеса, принцеса, інфанта - ці титули, що прийшли з казок і романів, хвилювали уяву Сашеньки. Будучи ще маленькою, вона наряджалася принцесою і поводилася відповідно до свого високого статусу. Усі персонажі в її малюнках красиві і, обов'язково, у вишуканих сукнях.
“Графиня”, 10 років. Княгиня, графиня, баронеса, принцеса, інфанта – ці титули, що прийшли з казок і романів, хвилювали уяву Сашеньки. Будучи ще маленькою, вона наряджалася принцесою і поводилася відповідно до свого високого статусу. Усі персонажі в її малюнках красиві і, обов’язково, у вишуканих сукнях.
Сашенька зачитувалася романом Дюма «Три мушкетери»,малювала персонажів: Портоса, Араміса, Атоса, д'Артаньяна, короля, герцога, Міледі. Збереглися композиції «Констанція і д`Артаньян», «Дуель на шпагах».
“Мушкетер д’Артаньян”, 9 років.Сашенька зачитувалася романом Олександра Дюма «Три мушкетери», малювала його героів: Портоса, Араміса, Атоса, д’Артаньяна, короля, герцога, Міледі. Збереглися композиції «Констанція і д`Артаньян», «Дуель на шпагах».
"Дівчина мріє про кохання", 10 років.У портреті відображені щиросердечні переживання до свого кумира Мітхуна Чакраборті. Тут і страждання, і сум самітності, і очі, що палають безмежною любов`ю. Магічний погляд дівчини притягає відвідувачів виставок Сашиних робіт.
“Дівчина мріє про кохання”, 10 років. У портреті відображені щиросердечні переживання до свого кумира – Мітхуна Чакраборті. Тут і страждання, і сум самітності, і очі, що палають безмежною любов`ю. Магічний погляд дівчини притягає відвідувачів виставок Сашиних робіт.
"Мітхун Чакроборті в ролі Джимі", 10 років.Перша любов Сашеньки - індійський кіноактор Мітхун Чакраборті. Саме він відкрив для неї дивну країну з найцікавышою культурою Індію. Саша ходила на фільми з його участю, насичені музикою і танцями, малювала його портрети. Їх близько п'ятидесяти.
“Мітхун Чакроборті в ролі Джимі”, 10 років. Перша любов Сашеньки – індійський кіноактор Мітхун Чакраборті. Саме він відкрив для неї дивну країну з найцікавышою культурою – Індію. Саша ходила на фільми з його участі, насичені музикою і танцями, малювала його портрети. Їх близько п’ятидесяти.
Індійська кінозірка Рекха", 9 років. Портрет Рекха висів над робочим столом Сашеньки. На виставці в Азербайджані на портреты зосереджували увагу психологи, а деякі відвідувачі молилися. Певна загадка в цьому образі все ж існує.
Індійська кінозірка Рекха”, 9 років. Портрет Рекха висів над робочим столом Сашеньки. На виставці в Азербайджані на портреті зосереджували увагу психологи, а деякі відвідувачі молилися. Певна загадка в цьому образі все ж існує.
"Персонаж з "Тисячі й однієї ночі", 10 років.Хто зображений на малюнку сказати важко. Казка Сашеньці подобалася тому, що Схід був їй дуже цікавий. Деякі моменти смішили дівчинку: «Дійшло до мене, о щасливий царю ...»
“Персонаж з “Тисячі й однієї ночі”, 10 років. Хто зображений на малюнку сказати важко. Казка Сашеньці подобалася тому, що Схід був їй дуже цікавий. Деякі моменти смішили дівчинку: «Дійшло до мене, о щасливий царю …»
"Русалонька", 10 років.Тема малюнка навіяна чудовою, але сумною казкою Ганса Християна Андерсена. Цей сюжет Сашенька малювала неодноразово: то з букетиком лілій, то з лірою в руках. Саша повірила в існування в тінистих ставках і річках казкових русалок. Та її русалки були добрими і красивими, плавали, як рибки, а теплими літніми ночами співали сумних пісень.
“Русалонька”, 10 років.Тема малюнка навіяна чудовою, але сумною казкою Ганса Християна Андерсена. Цей сюжет Сашенька малювала неодноразово: то з букетиком лілій, то з лірою в руках. Саша повірила в існування в тінистих ставках і річках казкових русалок. Та її русалки були добрими і красивими, плавали, як рибки, а теплими літніми ночами співали сумних пісень.
"Євген і Вікторія", 10 років.До ювілею весілля батьків юна художниця намалювала тата в образі Спартака, а маму в образі улюбленої Варінії, яка вказує на сузір'я Стрільця, під яким народилася Сашенька.
“Євген і Вікторія”, 10 років. До ювілею весілля батьків юна художниця намалювала тата в образі Спартака, а маму – в образі улюбленої Варінії, яка вказує на сузір’я Стрільця, під яким народилася Сашенька.
"Автошарж Саша-Дракоша", 10 років.За японським календарем 1988 рік - рік Дракона. На початку цього року Сашенька навчилася друкувати на машинці. Друзі батька принесли їй раків і подарували тонкий цанговий олівець. Дракончик став більш схожім на Сашеньку, коли вона домалювала йому індійські прикраси.
“Автошарж Саша-Дракоша”, 10 років. За китайським календарем 1988 рік – рік Дракона. На початку цього року Сашенька навчилася друкувати на машинці. Друзі батька принесли їй раків і подарували тонкий цанговий олівець. Дракончик став більш схожім на Сашеньку, коли вона домалювала йому індійські прикраси.
"Сіріус", 11 років.Остання композиція. За кілька днів до того, як Сашеньку в останнє поклали до лікарні, вона обвела олівцем кисть руки батька, потім свою, а біля Місяця намалювала невелику планету Сіріус. Згідно з легендою,там живуть душі померлих.
“Сіріус”, 11 років. Остання композиція. За кілька днів до того, як Сашеньку в останнє поклали до лікарні, вона обвела олівцем кисть руки батька, потім свою, а біля Місяця намалювала невелику планету Сіріус. Згідно з легендою,там живуть душі померлих.