Виставка з фондової збірки, що нині запропонована музеєм своїм віртуальним відвідувачам у рамках проєкту “Збережене мистецтво”, присвячена Жанні д’Арк – найвідомішій жінці в історії та національній героїні Франції, Орлеанській діві і католицькій святій.
Традиційна дата народження Жанни – 1412 рік, проте в декреті папи Пія X від 6 січня 1904 року, прийнятому слідом за урочистим засіданням, де було розглянуто справу про зарахування Діви до святих, названа дата 6 січня 1409/1408 року. Жанна д’Арк стала відомою під час критичного періоду Столітньої війни з Англією (1337-1453 роки), коли після битви при Азенкурі 1415 року і договору в Труа 1420 року північні та південно-західні провінції були окуповані англійцями й стояло питання про майбутнє французької державності.
Жанна д’Арк народилася в Домремі у сім’ї забезпечених селян Жака д’Арк та Ізабелли де Вутон. У 13 років Жанна вперше почула голоси Архангела Михаїла, святої Катерини Олександрійської та Маргарити Антіохійської.Була впевнена, що через неї говорить Всевишній і їй судилося зняти облогу з Орлеана, звести дофіна на трон і вигнати загарбників з королівства.
Завдяки допомозі капітана фортеці Вокулер Робера де Бодрікура була відіслана в чоловічому одязі до замку Шинон – резиденції Карла. У березні 1429 р. зустрілася з дофіном, який наважився довірити Жанні очолити королівське військо, що прямувало для допомоги Орлеану – останньої перешкоди на шляху англійців на південь Франції. Тоді ж облогу міста було знято за кілька днів, а далі слідував ряд успіхів її загонів на Луарі, а вже в липні Жанна з армією забезпечили коронацію Карла VII у Реймському соборі.
Попри невдачу захоплення Парижа, військові успіхи Жанни та її вплив на суспільно-політичне життя викликали протидію з боку королівського оточення і самого короля. У травні 1430 року внаслідок зрадницьких дій Жанна д’Арк потрапила в полон до герцога Бургундського, який передав її англійській стороні.
Для усунення Жанни англійці ініціювали в Руані інквізиційний процес під головуванням єпископа Бове П’єра Кошона, радника регента Англії – герцога Бедфорда. За звинуваченням у єресі та ідолопоклонстві, вона була засуджена та спалена на багатті30 травня 1431 року.
Після повернення Нормандії, в 1452 році Карл VII розпочав новий процес щодо Жанни, який закінчився її повним виправданням та реабілітацією. У 1920 році Жанна д’Арк була канонізована.
Особистість дівчини й досі часто ідеалізується та обростає міфами. Існує велика кількість художніх творів, які відображують постать Орлеанської діви та моменти її життя.
У колекції Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка зберігається чавунна скульптура «Жанна д’Арк» (85,2х31х23,5). Виготовлена на Кусинському чавуноливарному заводі на початку XX століття, про, що свідчить два клейма у вигляді прямокутника з надписом «КУС.З.», також предмет має серійний номер – 53. Формувальник Лєпьошкін І.Є. та карбувальник Калінін П. І.. Скульптуру «Жанна д’Арк», відлито на Кусинському заводі за зразком у бронзі з авторської моделі (1877 рік) французького скульптора Огюста Моро.
Кусинський чавуноливарний завод заснований у 1778 році Іларіоном Лушніним. Першу продукцію видано в 1789 році. У 1789-1811 роках був орендований Кнауфом А.А.. З середини XIX століття випускав предмети дрібної пластики з чавуну, що відрізнялися високим технічним та художнім рівнем. Часто вироби відливали за моделями знаменитих скульпторів. Виготовлена на заводі продукція отримувала визнання на всеросійських та міжнародних виставках: диплом Всеросійської виставки у Нижньому Новгороді (1896), почесний диплом у Глазго (1901), Мілані (1906), Омську (1911), похвальний відгук у Копенгагені (1883), срібна медаль у Стокгольмі (1897). У 1918 році виробництво зосередилося на виготовленні кабінетних речей – понад 400 назв, пізніше відливали бюсти вождів та героїв більшовицької революції 1917 року, а також продовжували випускати вироби за моделями ХІХ – початку XX ст.