Пам’яті Сергія Якутовича

251
До 70-річчя із дня народження майстра
21 листопада виповнюється 70 років із дня народження Сергія Георгійовича Якутовича (1952-2017), видатного українського графіка, майстра книжкової ілюстрації, художника театру й кіно. Він – представник високоталановитої творчої родини, внесок якої в українське образотворче мистецтво та українську культуру загалом став феноменальним явищем другої половини ХХ – початку ХХІ століть. Дитинство митця пройшло в майстерні його батьків – відомого графіка-ілюстратора, художника-постановника культового фільму в історії українського кіно «Тіні забутих предків» Георгія Якутовича та художниці, ілюстраторки, педагога Олександри Павловської. Тут він cформувався як універсально обдарована людина, ця майстерня слугувала митцю важливим творчим простором надалі. Художником став молодший брат Сергія, Дмитро. В студентські роки Якутович зустрів, як згадував сам, «дивовижно струнку і золотокосу дівчину» Ольгу Дьоміну. Вона стала його дружиною, його натхненням і музою. Талановита художниця, авторка ілюстрацій цілої низки книжок, створених у техніках оригінальної та друкованої графіки, вона була безмежно віддана професійній справі та своїй родині. Син Сергія та Ольги, Антон, після закінчення Української академії мистецтв обрав у творчості живопис, в якому бачив «почуття свободи». Він багато співпрацював з європейськими галереями, де експонував свої роботи. Мистецькій епосі родини Якутовичів присвячені українські книжкові видання, культурні проєкти, в тому числі у медіапросторі, публікації в художніх журналах і альманахах.
Сергій Якутович багато працював як книжковий графік. Ілюстрація (від лат. освітлення, наочне зображення) є важливим візуальним елементом книги, засобом передачі емоційного сприйняття авторського тексту. ЇЇ створення – довготривалий покроковий процес від першого знайомства художника з текстом до досягнення гармонії літературного змісту та його образно-пластичної передачі. У творчому доробку майстра 160 проілюстрованих видань. Серед них твори французького романіста Александра Дюма, українських письменників Миколи Гоголя, Олеся Гончара, Ліни Костенко. Неперевершеною за задумом і виконанням є серія графічних картин «Мазепіана», яка складається з п’яті циклів і ілюструє відомі літературні твори, присвячені гетьману України Івану Мазепі. На жаль, проєкт залишився незавершеним. Плідною та цікавою була співпраця художника з літературо- та кінознавцем, мемуаристом Романом Корогодським, одним із засновників унікальної серії «Українська модерна література». Якутович виконав художнє оформлення 17 книжок цього видання. Графічні твори майстра презентувалися у виставкових проєктах: «Гоголь народився…» (2009, на честь 200-річчя із дня народження письменника), «Гомін» (2009), «Ідоли» (2018).
Широта творчого мислення, роздуми про національну культуру, пошуки висвітлення історичного минулого в сучасній інтерпретації перетворювали Якутовича на універсального майстра. Його творчі здобутки як художника кіно та сценографа не менш вагомі, ніж художника-ілюстратора. Величезна кількість сюжетних малюнків, ескізів декорацій, костюмів була створена майстром до фільмів «Молитва за гетьмана Мазепу», «Тарас Бульба», «Ще як ми були козаками», «Поводир». Він переосмислює для себе історичний феномен українського козацтва, створюючи візуальний простір із неперевершених за виконанням мистецьких творів. Театральнапостановка «Урус-Шайтан: байки про Сірка – кошового отамана, шевальє д’Артаньяна та турецького султана» зі сценографією Якутовича справляє незабутнє враження, починаючи від декорацій спектаклю і костюмів героїв до блискучої гри акторів.
Професійна діяльність Сергія Якутовича була відмічена багатьма нагородами. Член Національної спілки художників України, він народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, володар почесного призу фонду «Україна-3000» за внесок у розвиток українського кінематографа. У 2013 році отримав звання академіка Національної Академії мистецтв України. Але, за словами самого майстра, важливішим за визнання завжди був нескінченний процес пошуків, роздумів, експериментів та творчої реалізації задумів.
Твори Якутовича знаходяться у зібраннях музеїв України та зарубіжжя, в приватних колекціях. Їх експонування значно підвищує мистецький рівень будь-якого виставкового проєкту чи музейної експозиції.
У фондах Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка зберігаються 10 графічних творів майстра, які надійшли до музейної колекції у 1983 та 1984 роках від Дирекції художніх виставок України.  Серед робіт – ілюстрації до відомого романуАлександра Дюма «Три мушкетери».Вони створені у техніці офорта та акватинти – різновидів гравюри на металі.

Французький письменник наділив кожного з головних героїв особистою історією життя, характером, проте об’єднав їх спільними чеснотами: вірністю, чесністю, готовністю захистити один одного. Якутович знайшов візуальне рішення образів героїв, об’єднав їх єдиним композиційним задумом.У центрі робіт фігури мушкетерів в позах, які найбільш вдало характеризують цих персонажів. Навколо них предмети та сюжетні епізоди з життя героя, своєрідний графічний переказ авторського тексту. Майстерний витончений штрих, збалансована градація світла та тіні, виразність ліній – усе свідчить про довершеність у виконанні твору художником.
Книжкові видання, ілюстровані Сергієм Якутовичем – це зразки високої культури книги не лише в українському, але йу світовому вимірі.
Марина Салюк