Пам’яті Анатолія Василенка

76
До 85-річчя від дня народження художника-карикатуриста Анатолія Василенка
джерело: https://uageek.space/um-anatoliy-vasylenko/#gs.032xgz
джерело: https://uageek.space/um-anatoliy-vasylenko/#gs.032xgz
Український графік, ілюстратор, карикатурист Анатолій Петрович Василенко (1938-2022) народився 7 листопада 1938 року на Полтавщині в селі Нижня Ланна Карлівського району. Малював з дитинства, а свою першу карикатуру виконав на свого двоюрідного брата Івана. У 1959 році навчався в Миргородському керамічному технікумі, 1960-1961 роках у Київському училищі декоративно прикладного мистецтва. Під час навчання Анатолій Василенко розпочав співпрацю з журналом «Перець». Згодом став головним художником журналу для дітей «Перченя». Понад 30 років друкував свої карикатури у газеті «Сільські вісті», а також співпрацював з журналами «Барвінок», «Малятко», «Веселі картинки», «Вітчизна», «Дніпро», «Ранок». За своє творче життя майстер став ілюстратором близько 300 книг для дорослих та дітей. Серед яких відомий твір Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки». За мотивами творів Анатолія Василенка були зняті лялькові мультфільми «Петрик у космосі» та «Тимко-звіролов». У 1977 році Анатолій Василенко був відзначений званням Заслужений художник УРСР, а у 2005 званням народного художника України. У 1983 році він отримав бронзову медаль виставки «Сатира в боротьбі за мир», а у 2000 році став лауреатом конкурсу «Художник та друкарство України». 2012 року у видавництві «Форум» вийшли друком три томи афоризмів генерального директора страхової компанії «NGS» Анатолія Чубинського «Великі думки у малому форматі» де було надруковано 300 ілюстрацій художника. Останні роки Анатолій Василенко співпрацював з журналом «Кореспондент» та газетою «Kyiv Post». У 2020 році вийшов друком «Альбомом вибраних карикатур». Він став продовженням «Антології української карикатури» та сповна розкрив багатий внесок художника в історію української культури.
8 червня 2022 року у віці 83 роки Анатолій Василенко відійшов у вічність.
Фондовій збірці Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка належать чотири графічні листи-комікси – це робочі малюнки, що розроблялися для журналу «Перець». Вони були передані у 2022 році до музею відомим полтавським видавцем та колекціонером Олексієм Петренком.
Комікси створені у експресивній, динамічній манері характерній для автора. У своїй творчості Анатолій Василенко користувався зовсім несподіваним інструментом – очеретяною тростиною, яка, на його думку, давала більш плавну та довершену лінію ніж перо. Працював майстер аквареллю та тушшю. А завдяки вдалому вибору зображення у вигляді коміксу його персонажі оживали неначе у веселому і глибоко філософському фільмі про народний гумор українців. Улюбленою темою коміксів Василенка були коти і навіть сам себе він називав – «котячий художник». На історіях-скетчах «Пригоди кота Чорнолапенка» виросло не одне покоління. Вони були близькими і цікавими кожному читачу України.
Наталія Дмитренко