Григорій Цисс (1869-1934)
Григорій Цисс…Нині призабутий полтавський художник, чиє ім’я відомо хіба що вузькому колу художньої інтелігенції. А у 20-30-х роках минулого століття він користувався в місті неабиякою популярністю. Учень Іллі Рєпіна і Григорія Мясоєдова став продовжувачем традицій Василя Волкова, виховував молоде покоління полтавських художників.
Для тодішньої плеяди полтавських живописців і графіків, а це була досить потужна група: Іван Орлов, Соломон Розенбаум, Марко Брукман, Антон Федоренко, Дмитро Ангельський, брати Бутники, Матвій Донцов, Леонід Векштейн, Павло Горобець, Григорій Цисс був добрим порадником, наставником, вчителем. Тоді ще ніхто не знав, яка трагічна доля чекає на кожного з названих художників. Чимало цікавого вони могли б розповісти про відомого у той час в місті портретиста Григорія Цисса, але одних забрала війна, інші потрапили під колесо репресивної сталінської машини, а дехто, аби зберегти життя, змушений був покинути місто, а то й Батьківщину.
Усе, що сьогодні ми знаємо про Григорія Цисса, відомо завдяки коротким спогадам його племінниці Ангнеси Сердюк, уродженої Золотницької, поодиноким спогадам Павла Горобця, його учня, окремим архівним джерелам і 25 картинам Полтавського художнього музею.
Григорій Іванович Цисс побачив світ 12 (24) квітня 1869 року у місті Рівне. Він походив з дворянської родини Івана Даниловича та Матрони Іванівни Циссів. Батько був викладачем математики у рівненській чоловічій гімназії. До речі, у той час там навчався Володимир Галактіонович Короленко. У середині 80-х сім’я переїздить до Полтави. Тут Гриць, так називали Григорія в родині, навчається у реальному училищі, але за переказами рідних, завершити навчання йому завадив прикрий випадок. Григорій, що рано виявив нахил до малювання, намалював на класній дошці шарж на вчителя і не встиг його стерти, коли той з’явився на порозі. Саме це і стало приводом для виключення Григорія Цисса з шостого класу училища. У родині, де добре розуміли консерватизм системи навчання того часу Григорія не покарали, але гостро встало питання про його подальшу освіту. Він починає серйозно займатися малюванням. І в 1889 році подає прохання до ради викладачів Московського училища живопису, скульптури та архітектури про зарахування його вільним слухачем. Через рік подає подання про зарахування його до третього класу, щоб стати дійсним учнем, але з невідомо, з яких причин йому відмовляють, як і не відомо, хто був його учителями. Але ми достеменно знаємо, що саме в цей час у Полтаві оселяється Григорій Мясоєдов. Видатний художник-передвижник приязно поставився до молодого таланту і ми можемо робити серйозне припущення, що саме за його рекомендацією у 1896 році Цисса зараховують до класу Іллі Рєпіна.
