“Звичайне дивовижне” Ельвіри Страшко (Дутової)

71

18 січня в Полтавському художньому музеї ім. М. Ярошенка (Галереї мистецтв) відкрилася виставка фотографії та фотографіки художниці Ельвіри Дутової (Страшко) під назвою «Звичайне дивовижне…».

Авторка зізнається, що захоплення фотографією з’явилося ще в дитинстві, разом з подарованим на день народження першим фотоапаратом. Вирішальним у  виборі напрямку фотозйомки стало бажання передати власне бачення простоти й разом з тим унікальності та неповторності кожної миттєвості життя. Тому мисткиня працює у жанрі портрету, вуличного фото, натюрморту, пейзажної фотографії, а також охоче змішує традиційні прийоми і обробку зображення за допомогою графічного редактора.

Загалом фотографічні роботи Ельвіри Страшко (Дутової) відрізняються фантазійним і філософськім змістом. Вони сповнені яскравих акцентів і контрастів. Хоча сама авторка вважає себе фотолюбителькою, гладачі відзначають високий професійний рівень представлених світлин.

Окрім фотографії, художниця створює графічні роботи за допомогою гелевої ручки та графічного редактора на комп’ютері. У такій техніці мисткиня передає свої власні емоції, думки, почуття та враження. Це, на її думку, дещо інше, ніж спостереження крізь об’єктив фотокамери.

На творчість Ельвіру надихає усе, що її оточує: люди, книги, пісні, дерева, квіти, вітер.  Ідею нової роботи може підказати навіть шматок штукатурки у старому полтавському дворику. Художниця переконана: усе, що викликає у серці відгук, може бути намальовано.

Художницею у професійному сенсі Ельвіра  себе не вважає. За фахом вона архітектор, а у душі – розповідач. Вона розповідає різні  історії за допомогою графіки. А теми, сюжети зустрічає буквально на кожному кроці.

Ельвіра ніколи не малює ескізів. Робота народжується з кількох ліній, проведених гелевою ручкою на невеличкому аркуші ватману. А далі, як дерево від коріння, проростають сенси. Вони перетинаються між собою численними образами та метафорами. Роботи філософські. Інколи вони допомагають знайти відповіді на складні внутрішні запитання.

Ельвіра почала малювати усього півтора роки тому. Хоча це було скоріш поверненням, ніж початком. Художниця мовчала чи не двадцять років. Усе через одного горе-критика, якого зустріла в юності на своєму шляху.

Роботи Ельвіри Страшко (Дутової) чимось нагадують вірші. Власні тексти, а також назви робіт органійно поєднуються з графічним матеріалом. Творчий процес відбувається інтуїтивно.

За своєю натурою Ельвіра – оптимістка. Навіть сум в її роботах світлий і сонячний. Вона щедро ділиться з глядачем великою таємницею, якою є  життя.

Відкриття виставки відбулось у колі друзів та прихильників творчості мисткині у затишній, сповненій світла, атмосфері.