Збережене мистецтво. Михайло Шлафер “Художник і муза”

329
Віртуозно мислити та робити те, що любиш… Саме так, однією фразою можна охарактеризувати  стиль життя Михайла Львовича Шлафера – відомого карикатуриста, «батька» Міжнародного конкурсу карикатур «Карлюка», колишнього головного художника Полтави, директора Полтавського дендропарку і просто людини, яка від народження володіє особливим мисленням.
Малювати кумедні картинки він почав у дитинстві, ще до «художки», коли навіть не знав, що це – карикатури. Малював для себе. Та доленосна зустріч із Павлом Стороженко, який працював у газеті «Комсомолець Полтавщини», скерувала долю Михайла Львовича. Карикатури Шлафера надрукували у газеті. З того часу картинки, які люди сприймають як сюжетну кумедну річ, перетворилися на образ життя і мислення карикатуриста.
Жанр карикатури особливий. Йому неможливо навчитися, бо це – спосіб мислення і самовираження. Він базується на філософському складі розуму, помноженому на почуття гумору.
Навіть помітити кумедне у буденному здатен не кожен, а виразити смішне за допомогою образотворчих засобів можуть одиниці.
Карикатурист – це насамперед інтелектуал із блискавичною реакцією розуму і віртуозною технікою малювання. Саме таким і є Михайло Львович Шлафер у спілкуванні і праці. Кожній справі він віддається повністю і з любов’ю. Саме з
любов’ю до карикатури у 2000 році Михайло Львович, разом із Євгеном Самойловим та Сергієм Литвином, започаткував фестиваль карикатури «Карлюка». Зараз це бренд світового рівня для митців-карикатуристів з різних країн світу. Кожного року він проходить у стінах Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка.
Експонентами «Карлюки» за двадцять років існування фесту було чимало всесвітньо відомих карикатуристів, серед яких Володимир Казаневський, Юрій Кособукін, Євген Самойлов, Михайло Златковський, Сергій Тюнін, Валентин Дружинін, Іван Анчуков, Олег Дергачов, Ричард Пенвіл та багато інших. Карикатуристи з понад 100 країн світу демонстрували свої роботи під час проведення «Карлюки». Географія фестивалю досить широка: СНД, Європа, США, Австралія, Уругвай, Індія, Бразилія, Сирія, Корея, Китай… І це не дивно, мова мистецтва допомагає людям зрозуміти один одного, навіть якщо їм бракує слів. А усмішка і гумор сприяють розв’язанню найгостріших конфліктів. Саме тому «Карлюка» щороку збирає велику кількість відвідувачів. Та, передусім, Михайло Львович людина, яка цінує прості миті життя і прагне власними зусиллями змінити світ на краще.
Діяти для нього – означає жити. За все, що йому цікаво, він завжди брався не роздумуючи. Так, його любов до природи, лісу, рослин сприяла оволодінню зовсім новою справою: Михайло Львович став директором (2012) Полтавського дендропарку – унікальної пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення в Україні. Понад 200 видів рослин на території 125 гектарів землі – відповідальність не аби яка. Та Шлафера це не зупинило… Завдяки його зусиллям не тільки флора і фауна дендропарку почали відроджуватися. Парк перетворився на улюблене місце культурного відпочинку містян та гостей Полтави. Так карикатурист відкрив у собі дендролога. Тепер він може годинами розповідати про рослини. На власному досвіді впевнився, що природа відчуває добре ставлення до себе. Оселив у дендропарку лебедів, окультурив вхід, відновив усі стежки та туристичні маршрути для піших екскурсій, велотуризму, лижні. В нього навіть зацвіла туя. Цікаво, що у закладенні дендропарку, Михайло Львович, брав участь ще дитиною – саджав саджанці, а, пізніше, приходив туди на етюди з друзями по художній школі. То ж місце, яке він так любить з дитинства, тепер стало справою його життя.
За плечима Михайла Львовича багато досягнень: Полтавська художня школа, факультет промислового та цивільного будівництва Полтавського будівельного інституту, робота в інституті «Укржитлоремпроект», в інформаційно-видавничому агентстві «Астрея», у започаткованій ним фірмі «Астрея-Реклама». Він створив стиль для газет: «Події. Пригоди. Факти.», «Цілком відверто», «Уфолог України», «Літературна Полтавщина»; для журналів «Астрая», «Добромисл»; оформив багато історичних та літературних видань серед яких збірки творів полтавських поетів і письменників: М. Казидуба, Ф. Гаріна, В. Скобельського, О. Овдієнко, Ю. Дмитренка, В. Семеняки та ін. Виступив як сценограф і автор лялькових персонажів для вистави Полтавського лялькового театру «Дорога до Віфлеєму». Проілюстрував дві книжки дитячого письменника Віктора Сердюка. У 2010 році відбулася виставка карикатур «50х50», на якій експонувалися твори Михайла Шлафера та Євгена Самойлова. Художник-карикатурист відомий своєю унікальною карикатурою “Ніколи не здавайся!”, на якій жаба душить журавля, котрий її до половини з`їв. Вірити та завжди мати надію на краще вчить нас Михайло Шлафер.
Збірці Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка належить сім робіт Михайла Шлафера з серії «Художник і муза» (2013). У притаманній карикатуристу особливій графічній манері, Михайло Львович «розповідає» нам історію відносин Митця і Музи. З гумором розкриває образотворчими засобами суть взаємодії, тонкі психологічні моменти: пошуку, бажання віднайти її; мить, коли Муза поруч; хизування досягненнями, і, як результат, втрату натхнення. З гумором гіпертрофуючи форму персонажів для передачі кумедності та, водночас, трагічності теми, карикатурист привертає нашу увагу до якості людської душі. Саме так, за допомогою гумору та таланту, Михайло Львович висвітлює, знайдені ним у житті, історії і цим, не лише тішить свого глядача, а ще й вчить його дивитися на проблеми з гумором і самоіронією. Таким чином, графічні історії, створені карикатуристом, стають повчальними для глядача, а сам Михайло Львович Шлафер постає перед нами вчителем-філософом, який ненав`язливо і по-доброму показує нам справжню суть життя.

31 грудня 2020 року Михайло Шлафер переніс інсульт. Лікарі зробили усе можливе, щоб врятувати йому життя. Кілька днів тому його виписали з лікарні. Попереду тривале дороговартісне лікування та реабілітація. Усі охочі підтримати Михайла Шлафера можуть надсилати благодійні кошти на картку Приватбанку: 4149 6090 0018 3212 (Шлафер Людмила Дмитрівна).

Ідея і малюнки: Михайло Шлафер. Автор тексту Віталій Скобельський. Озвучування: Леонід Сорокін. Виробництво ролика і мультиплікація Олександр Усачов. Відео вперше презентовано у Полтаві – на відкритті ХІІІ Міжнародної виставки карикатур “Карлюка-2013” 29 квітня 2013 року.