18 квітня у великій виставковій залі музею відбувся ексклюзивний показ документального повнометражного фільму «Малевич», приуроченого до 140-ої річниці від дня народження автора знаменитого «Чорного квадрата».
Це україно-італійський проект, результат спільної роботи української компанії Fresh Production Group та італійської Pilgrim Film, створений за фінансової підтримки Державного агентства України з питань кіно та Міністерства культури Італії. Зйомки проходили в Україні, Польщі, Білорусі та США.
Казимир Малевич є одним з десяти найбільш важливих художників сучасності, чия творчість початку XX сторіччя визначила розвиток мистецтва на 100 років уперед.
Сценарій до фільму написала арт-менеджерка, креативна директорка Українського інституту та дослідниця українського мистецтва ХХ століття Тетяна Філевська. У ході створення стрічки вона відвідала Лос-Анджелес, де в інституті Центру Ґетті продемонструвала кольорові оригінали розкадрувань сценарію, який Малевич планував екранізувати разом зі своїм колегою – режисером-авангардистом Гансом Ріхтером.
Як зазначив продюсер компанії Fresh Production Group Олег Щербина, ці матеріали довго залишалися невідомими, тому фільм є першою спробою продемонструвати широкому загалу задум митця.
Ще в архівах було знайдено документи, які вказували на місце знаходження будинку, в якому народився художник. Це вулиця Жилянська у Києві. Раніше було відомо тільки, де зростав Малевич – в його честь і названа вулиця у столиці.
У фільмі прозвучали філософські вірші Малевича. Їх читає Андрій Мостенко. Йому знадобилося більше трьох годин, щоб підібрати правильну інтонацію і передати потрібні емоції.
У стрічці беруть участь різні експерти з України, Нідерландів, Франції, Польщі, Білорусі, кожний з яких розказує про певну частину життя і творчості художника.
На думку глядачів, а їх у залі було понад 180, цей фільм є дуже важливим і актуальним для України, оскільки спростовує російські пропагандистські міфи щодо походження Малевича, повертає постать художника у контекст української культури. Через нові факти, маловідомі біографічні відомості можна побачити постать великого супрематиста з нової точки зору та дізнатися про його творчість в українському вимірі.