Рукотвори родини Пілюгіних: з глибин українських традицій

446
Фото О
Привітати родину Пілюгіних прийшло чимало поціновувачів їхньої творчості. Фото О. Розума

17 серпня у великій виставковій залі та прес-центрі музею відкрито художню виставку «Родинне древо». Вона присвячена Дню незалежності України і представляє творчість родини Пілюгіних з Решетилівки, що на Полтавщині.

Голова родини Євген та його дружина Лариса мають звання заслужених майстрів народної творчості України. Уся родина є членами Національної спілки художників України та Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Родина відзначена ще й на обласному рівні — як лауреати  премії імені І.П. Котляревського.

Цього року батько родини – Євген Іванович Пілюгін, голова Полтавського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, святкує своє 70-ліття.

В. Черкас. Творча родина Пілюгіних
В. Черкас. Творча родина Пілюгіних

В експозиції представлено творчий доробок родини: живопис, витинанки та гобелени Євгена Пілюгіна, вишиті рушники дружини Лариси, гобелени та витинанки  доньки Ольги, килими та традиційні іграшки з природних матеріалів доньки Наталії, а також творчі роботи наймолодшого з родини, онука Павла.

Живописні полотна Євгена Івановича – своєрідний погляд художника на красу полтавського села. Це квіткові композиції, поєднані з українськими краєвидами. Вивчення та відтворення квіткових сюжетів з натури слугують художнику для створення гобеленів. Також серед останніх творів – краєвиди Венеції.

Є. Пілюгін. "Земля"
Є. Пілюгін. “Земля”

Килими «Земля», «Святковий» та «Прадавня легенда» особливо яскраві, мають в основі композиції мотив «Дерево життя». Вагоме місце в експозиції займають витончені витинанки з кольорового паперу.

Вишиті рушники Лариси Михайлівни виконані традиційними техніками мережок та гладдєвих швів, характерних для Полтавщини. Традиційний народний мотив «Дерево життя» майстриня втілює в рушниках «Добробут» та «Родинний», де орнаментальні мотиви-символи вишиті білими нитками по білому лляному полотну з вкрапленням пастельних відтінків. Майстерно виконані рушникові орнаментальні композиції урочисто й піднесено славлять квітучу і щедру Україну.

Квіткові килими Наталії виконані в традиціях гладкого орнаментального рослинного килимарства Полтавщини. Працюючи науковим співробітником у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка,   уже 10 років поспіль вона досліджує традиції килимарства Полтавщини VIII-ХІХ століття на прикладі музейної колекції, створюючи під її впливом власні авторські килими.

О. Пілюгіна "Добробут"
О. Пілюгіна “Добробут”

Ольга творчо веде пошуки свого стилю, створюючи зразки сучасного монументального орнаментального килима. Це роботи «Добробут» та «Козацький». Звертаючись до традицій народного мистецтва, зберігаючи і збагачуючи українську орнаментику, її рослинні килими багатоголосим співом славлять наш квітучий край.

У зовсім новому напрямку вона розвиває тему сучасного українського гобелена – це роботи «Коляда», «Гніздечко», «Гомін землі», «Срібний день» та інші.

Ольга навчає дітей у родинній творчій майстерні основам образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, проводить майстер-класи з килимарства, вона автор посібника з художнього килимарства. Серед її учнів – син Павло, який робить перші кроки в мистецтві – родинна традиція продовжується. У 2015 році Павлик став переможцем Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості імені Саші Путрі з роботою “Кіт на святі”. На виставці представлений килим, який виготовила Наталія Дмитренко за   цим малюнком.

Родина веде активну виставкову діяльність, відома далеко за межами нашої держави – її запрошують до участі у різноманітних міжнародних проектах. Так, у 2012 році за запрошенням Посольства України у Болгарії у м. Софія відбулася виставка килимів під час святкового прийому у трьох залах Посольства з нагоди 21-ї річниці Незалежності України.

У 2014 році Посольством України у Франції родина була запрошена з виставкою до Українського культурного центру в Парижі.

У 2013 році Євген Пілюгін брав участь у святкуваннях днів української культури у Лондоні.

Творчі роботи родини Лариса Пілюгіна та Наталія Дмитренко представляли на 13-му та 16-му Міжнародному фестивалі культури і мистецтва у місті Бююкчекмедже в Туреччині.

У 2017 Євген Пілюгін став учасником Міжнародного фольклорного фестивалю у Венеції.

Збереження та відродження художніх ремесел України – головна мета творчої родини Пілюгіних, а  художні твори вражають своєю красою, високою майстерністю, збагачують національну культуру, вони ніби увібрали у себе живу душу українського народу, красу полтавської землі.