Про мистецтво: повільно, вдумливо та захоплено

83
Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка, який цього річ відзначив 100-річчя від дня свого  заснування,  став першим музеєм на Полтавщині, де  запровадили практику неквапливого і вдумливого занурення у   мистецтво, так званий день неспішного мистецтва. Заявлена година першого, 2018 року, Slow Art Day перетворилась на дві, які промайнули, як одна мить. Понад 50 задоволених учасників акції захоплено розповідали про свої несподівані відкриття, про те, що дізнались нове не лише про твори мистецтва та їх авторів, але й про себе. Особливе задоволення відвідувачі отримали від того, що перетворились із глядачів на активних учасників акції, справжніх дослідників мистецтва.  Поціновувачі мистецтва, як ніколи, були одностайні: дні повільного споглядання слід проводити частіше, ніж раз на рік, бо вони не лише призупиняють шалений темп життя та дають насолоду від мистецтва, а й сприяють появі активного зворотного зв’язку.
Ми дослухались до думок учасників Slow Art Day і вже восени 2018 провели перший позачерговий День неспішного мистецтва. А навесні 2019 року, натхнені минулорічними враженнями,  через сайт музею, соціальні мережі та зовнішню рекламу заздалегідь поширили інформацію про міжнародну акцію, закликаючи полтавців сказати «СТОП!» повсякденній метушні. У відповідь понад 40 охочих долучилися до Slow Art Day, під час  якого наші співробітники  працювали у ролі медіаторів і «провокативними» запитаннями біля обраних експонатів спонукали відвідувачів  замислитися і більш уважно роздивитись твори мистецтва, мотивували на внутрішні пошуки відповідей, розумінь, самоспогляданнь, і – найголовніше – відкрити щось важливе і неповторне усередині і для себе самого. І цього разу заявлена година промайнула, як одна мить. Під час другої години, за склянкою запашної кави з Gangster coffee shop, задоволені відвідувачі захоплено обмінювались  з організаторами своїми враженнями від отриманого досвіду, розповідали, що їм сподобалося, як повільне споглядання мистецтва вплинуло на них.
І ось знову, 15 грудня, не чекаючи щорічної міжнародної акції, музейники запросили полтавців на  антимарафон, або позачерговий день неспішного мистецтва.
Для неквапливого, неспішного споглядання було обрано три  твори мистецтва з експозиції:
  • порцеляна мейсенська – виробництва першої в Європі мануфактури з вироблення європейської порцеляни за німецькими рецептами суміші і німецькою технологією;
  • Копія з картини видатного живописця пізнього Ренесансу Тиціана«Товій з ангелом» (1538–1543 рр.) пензля невідомого художника італійської  школи XVII ст.
  • картина «З дипломом» (1890) В. М. Максимова ( 1844–1911), майстра побутового жанру, чия творчість співпала з найбільш яскравим періодом в історії російського реалістичного мистецтва, коли критичний реалізм в живописі досяг свого найвищого піднесення в роботах художників-«передвижників».
Відвідувачам було запропоновано оглянути твори з експозиції, насолодитись самим процесом споглядання, уважно прислуховуючись до своїх відчуттів і думок, а потім поділитися своїми враженнями на  колективному обговоренні. Охочі отримали персональну рекомендацію-порадник для вдумливого споглядання експоната.
Понад 20 полтавців разом з музейниками змогли по-новому подивитися на твори мистецтва, перетворивши споглядання на справжню практику усвідомленості.  І це не лише про нову глибину сприйняття сюжету, але і про дослідження себе, своїх емоцій і відчуттів, які виникають в процесі споглядання. Зацікавлена, дружня реакція співробітників музею на інтерес відвідувачів  надала  спілкуванню неповторних, індивідуальних рис і зробила  його таким, що максимально відповідає інтересам кожного.
Музейний антимарафон – це чудова вправа на вміння зупинитися і зосередитися, й отримати нагороду у вигляді приємних відкриттів.