Полтавський архітектор Юрій Олійник

923
В одному із затишних куточків центральної частини старої Полтави (вул. Європейська, 5) височіє будівля Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка. Двоповерхова споруда з мансардою гармонійно вписалася в  навколишнє середовище.  Класична архітектура з арочними формами фасаду та вишукане внутрішнє оздоблення інтер’єрів дає особливий емоційний настрій відвідувачам закладу. Парадний хол, зали постійної експозиції музею, зала дитячої творчості імені Саші Путрі, прес-центр та велика, площею близько 500 м2виставкова зала,  складають комплекс головного мистецького осередку міста. Виставки, концерти, конференції та інші цікаві заходи, що відбуваються в цьому приміщенні давно стали  невід’ємною складовою культурного життя полтавців.
На мапі обласного центру будівля Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка з’явилася у 1999 році. Автором та головним архітектором проєкту став Юрій  Олійник. Замовником –  творче об’єднання «Мистецтво».
З ініціативою будівництва Галереї сучасного мистецтва ще в 1989 році виступив відомий полтавський митець Володимир  Колесніков (1951-2014). Це був грандіозний задум, втілення якого створювало величезні перспективи не лише для розвитку мистецтва, але й для прискорення темпів розвою  всієї української культури.  Для будівництва були виділені дві ділянки: по вул. Луначарського, 12,14 (тепер вул. 1100-річчя Полтави) та по вул. Фрунзе, 5,7 (тепер вул. Європейська).  На розгляд інвесторів Ю.П. Олійник представив два варіанти ескіз-ідей.
Перевага була віддана подальшій розробці ідеї, що формувала обриси невеликої паркової зони біля Будинку Полтавської міськради (кол. Будинок губернських присутствених місць), не порушуючи злагодженого ритму  історичної забудови ХІХ століття, зокрема,  таких будинків  як Міський особняк пастора Кірхи (вул. Фрунзе, 3 (тепер вул. Європейська) та ін.
Проєкт архітектора Ю.П. Олійника затвердили у 1992 році. Головним інвестором будівництва стала  ГО «Фонд захисту й підтримки талановитих дітей». Урочисте відкриття Галереї мистецтв відбулося 25 вересня 1999 року, а за кілька місяців сюди остаточно перемістили  Полтавський художній музей.
       Юрій Павлович Олійник народився 25 липня 1952 року в м. Кусари Азербайджанської РСР (тепер Азербайджан) у сім’ї військового. Батько – Павло Васильович, був капітаном протиповітряних військ,  мама, Єлизавета Юхимівна, займалась педагогічною діяльністю. До Полтави родина переїхала, коли Юрій перейшов у сьомий клас. Навчався він у школі №2, що розташовувалася в подільському районі міста. У 1975 році закінчив архітектурний факультет Полтавського інженерно-будівельного інституту.
Сьогодні Юрій Олійник відомий полтавський архітектор в здобутку якого понад 30 різноманітних проєктів. Їх реалізація внесла ряд якісних змін  в архітектурне обличчя Полтави. З 1990 року він член  НСАУ, відзначений  багатьма почесними грамотами: Полтавської облдержадміністації, Міністерства регіонального розвитку та будівництва України, Національної спілки архітекторів України.
Серед найвідоміших робіт Юрія Олійника, окрім комплексу Галереї мистецтв, є Свято-Троїцька церква Полтавського Хрестовоздвиженського монастиря, Троїцька церква в селі Тахтаулове, церква Різдва Божої Матері в селі Горбанівка, торгівельно-розважальний центр “Конкорд” у Полтаві, реконстукція могили І.П. Котляревського, реконструкція Панянського  бульвару з пам’ятником Українським загиблим козакам, роботи за кордоном України, в тому числі у Польщі, Німеччині, Латвії, Угорщині та інш.
25 липня 2022 року  Юрій Павлович Олійнік відзначає свій 70-літній ювілей.
Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка від усього колективу вітає шанованого ювіляра та зичить нових творчих злетів й значних проєктів, а також їх втілення на теренах незалежної, процвітаючої України.