Пам’яті Олександри Великодної

88
21 квітня 2024 року виповнюється 110 років від дня народження уславленої української вишивальниці Олександри Великодної (1914-2002). З нагоди ювілею Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка пропонує увазі глядача віртуальну виставку однієї картини – портрет пензля Валерія Мозока –  «Заслужений майстер народної творчості Олександра Кузьмівна Великодна».
Традиційна ручна вишивка, якою здавна славилася Полтавщина є унікальним явищем української народної культури. У яскравому вінку славетних імен представників полтавської вишивки чільне місце належить Олександрі Кузьмівні Великодній. Її працьовитими руками було створено сотні сорочок, рушників, скатертин, серветок та сувенірних виробів. Вона володіла найрізноманітнішими, широко вживаними в нашому краї, техніками. Твори майстрині мають власний неповторний авторський почерк, що увібрав у себе безмежний досвід традиційної народної полтавської орнаментики.
Народилася Олександра Великодна у  1914 році на хуторі Карещина (нині с. Бухалівка Зіньківського району Полтавської обл.) поблизу відомого гончарного краю – Опішного. Під час Голодомору залишилася без батьків. З дитинства змушена була заробляти собі на хліб. Разом із сестрою працювала в промисловій артілі художньої вишивки в Опішному. Саме там вона опанувала вишивальне ремесло, яке стало головною справою всього її життя.
З 1938-го року понад 60 років Олександра Кузьмівна працювала у Виробничому об’єднанні «Полтавчанка»,  де відшліфовувалася її професійна майстерність.
Вона була маленькою на зріст, худорлявою жінкою, але коли одягала кольорову вишивану сорочку, то миттєво перетворювалася на розкішну панну. Завжди охоче позувала фотографам та художникам. Зокрема й заслуженому художнику України, полтавському живописцю та графіку Мозоку Валерію Леонтійовичу (1940-2008).
Валерій Мозок працював у різноманітних жанрах. Писав пейзажі, натюрморти та найбільше виявив свій талант у портретному живописі. За своє життя він створив цілу галерею портретів діячів української культури та мистецтва. Зображуючи на своїх живописних полотнах неповторні образи талановитих людей, художник проявляв великий професіоналізм, приділяв значну увагу  передачі характеру і психологічного стану портретованих.
Він особисто був знайомий з Олександрою Великодною, портрет якої написав у 1989 році. Нині твір зберігається у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв)імені Миколи Ярошенка.
Валерій Мозок. Заслужений майстер народної творчості Олександра Кузьмівна Великодна. 1989 р. Полотно, олія. 110х80.
Валерій Мозок. Заслужений майстер народної творчості Олександра Кузьмівна Великодна. 1989 р. Полотно, олія. 110х80
На полотні майстриня зображена на тлі традиційного рослинного килима. Засмагле обличчя обрамлене каштановим, з ледь помітною сивиною, пишним кучерявим волоссям. Вона одягнена у вишукану народну сорочку, оздоблену червоно-чорною вишивкою з квітковим орнаментом, на шиї – рясні низки намиста. Її замріяний погляд спрямований вниз, на вустах – ледь помітна посмішка. Жінка немов поринає у власний неосяжний світ приємних спогадів. Художник акцентує увагу глядача на білому полотні, розміщеному на колінах вишивальниці, на її натрудженій руці, яка стібок за стібком поступово виводить червоною ниткою орнамент свого майбутнього твору.

Матеріал підготувала Наталія Дмитренко

 

 

 

 

Останні події

Полтавський художній музей на мапі