Збережене мистецтво. Василь Лопата “Хресний шлях України”

426
Щороку 22 січня відзначається одне зі знакових свят українського державотворення — День Соборності України. Це свято відіграє значну роль в історії нашої країни. Навіки закарбувавши в пам’яті народній день, коли було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, воно є величним символом єдності українських земель, прикметною ознакою багатовікової боротьби за національні інтереси України. Шлях, пройдений українським народом, пройнятим ідеєю соборності — це шлях таких неймовірних страждань та випробувань і такого нескінченного терпіння, що порівнювати його можливо лише з Хресною дорогою Ісуса Христа. Одна й друга дороги завершилися Перемогою — Воскрес Христос, не вмерли й герої, що прокладали шлях до єдності, незалежності, до Воскресіння рідної землі. Філософське трактування величі цієї тотожності глибоко відчув і геніально показав у своїй серії кольорових ліногравюр на біблійну тему «Хресний шлях України» (1993) видатний український графік Василь Лопата. Одна із робіт цієї серії нині зберігається в музеї. Автор немов сплітає в ній з суворих ниток полотнищ українського буття та дивовижного пір’я крил ангела символічну сцену оплакування, в якій центром композиції є не постать янгола і не розпростерте жіноче тіло, а вогонь свічки-тризуба. Захищений янголом вогонь, вселяє надію і віру, дає розуміння того, що безпрецедентні втрати не були марними. Чіткими й стрімкими лініями, різким контрастом світла й пітьми майстер досягає загостреного звучання піднятої теми, будить в глядачах патріотичні почуття.

Василь Іванович Лопата — народний художник України, лауреат Державної (тепер Національної) премії імені Тараса Шевченка (1993), лауреат Міжнародної премії з екслібрису (Англія), Премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва (2008), володар багатьох інших мистецьких відзнак, найбільш відомий як «батько української гривні». Він — один із тих митців для яких художнє осмислення української історії та літератури стало справою всього життя. «Його любов до України до національного — говорив, свого часу про Василя Лопату, видатний український живописець, графік, педагог М.Г. Дерегус (1904-1997), — не поза, не ідея, не умоглядний висновок, а пристрасть, поклик душі, натхнення…».
Твори В.І. Лопати зберігаються в художніх музеях Києва, Чернігова, Дніпропетровська, Сум, а також в Українському музеї в Нью-Йорку, у Бібліотеці Конгресу США у Вашингтоні, музеях Росії.
У Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка знаходиться 65 робіт художника. Частина їх надійшла з Дирекції художніх виставок України в період 1982-1983 рр. Сам митець в музеї побував на початку 2000-х років, подарувавши тоді до музейної бібліотеки свою, щойно видану в видавництві «Дніпро» книгу «Надії та розчарування, або метаморфози гривні» (Київ, 2000). Працівники музею досі пам’ятають ту зустріч з художником, скромним чоловіком, в якому зовсім не вгадувався відомий майстер, тим паче автор нових українських паперових грошей. А згодом музей отримав від Василя Лопати цінний подарунок – 33 його графічних твори. Цей дар передала до музею дружина митця Регіна Володимирівна Лопата у 2014 р. Серед останніх надходжень знаходилась і кольорова ліногравюра із серії «Хресний шлях України» (31,5х44 Інв. No Гг -1101).
Сьогодні з нагоди Дня Соборності України музей пропонує ознайомитися з цим твором Василя Лопати в рамках спеціальної віртуальної виставки.
Зі святом шановні друзі музею, шанувальники мистецтва, патріоти України!
Світлана Бочарова