День Соборності України

38

День Соборності України – свято, яке відзначається щороку в день проголошення акту воз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софіївський площі.
На честь Дня Соборності України працівники Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка разом із відвідувачами з’єднали вишивані рушники з приватної колекції родини Пілюгіних-Дмитренко і утворили «живий ланцюг злуки» як символ єдності духовної культури українського народу.
Рушник здавна вважався оберегом українців. Він супроводжував життя і смерть людини, зустрічав гостей з хлібом-сіллю, ним благословляли молодят і державних мужів.
Особливо вірили в магічну силу рушника, вишитого колективно. Так, під час епідемії або хвороби дівчата та жінки збиралися в одній господі і разом за ніч вишивали полотно. До сходу сонця вони освячували його у церкві. Згодом усе село проходило під рушником і епідемія відступала. Те ж саме практикували і під час війни. Вишиваючи рушник-оберіг, жінки молилися і тим самим вплітали у полотно свої прохання, щоб їхні чоловіки повернулися додому живими і неушкодженими. На рушниках, якими утворили «живий ланцюг єднання» домінують білий і червоний – кольори тріумфу і піднесення, на кожному вишите древо-життя – символ вселенського значення, який має, врешті, повернути українців до своїх витоків, до власної історії й мови, нагадати, що соборність українських земель має глибоке історичне коріння, спирається на споконвічну мрію народу на власну незалежну, соборну державу.