Анімалістична пластика в колекції музею

56
В рамках Днів європейської спадщини в Полтаві представляємо музейний експонат
Левретки, що грають у м’яч. П’єр-Жуль Мен. Відливок з моделі, що була виготовлена в 1847 році.До Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка надійшла у 1919 році.
Левретки, що грають у м’яч. П’єр-Жуль Мен. Відливок з моделі, що була виготовлена в 1847 році. До Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка надійшла у 1919 році.
Познайомтеся, це Джиджи та Жизель, домашні улюбленці французького скульптора П’єра-Жуль Мена. Зверніть увагу на деталі скульптури, як майстер досконало знав анатомію собак та передавав їх характер. Складається враження, що ми зараз побачимо їх у русі та почуємо собачий гавкіт.

П’єр-Жуль Мен народився в Парижі 25 березня 1810 року. Його батько – Домінік, був досвідченим токарем по металу, який навчив сина не тільки основам ливарної справи, гравіюванню, а й принципам побудови скульптури. Хлопець розвивав свій інтерес до тварин у майстерні анімаліста Рене Компайре, багато часу проводив у зоопарку Планта, де робив замальовки.
1837 році П’єр-Жуль відкрив власну ливарну майстерню. А з 1838 року вже демонстрував свої роботи в Салонах Парижу та Англії, де отримав 6 премій різного штибу. За своє життя П’єр-Жуль Мен створив 150 моделей, а кількість відливків з цих форм дійшла до 1000 шт. Своєю якістю його вироби задавали високу планку для інших майстрів, диктували моду в сфері прикрашання інтер’єрів. Разом із зятем, скульптором-анімалістом Огюстом Каїном, майстер випустив комбінований каталог своїх творів, в якому кожна з його моделей отримала  ідентифікований номер. Під № 93 в цьому каталозі опублікована  та скульптура левреток, що тепер зберігається в музеї. Виконана в гіпсі модель виставлялася в Салоні 1848 року.

Популярність П’єра-Жуль Мена грунтувалася на  його індивідуальності. Він був дуже привабливою і люб’язною людиною. Завдяки своєму характеру зміг залучити до своєї ливарні найкращих майстрів. Його будинок став центром зустрічей художників, скульпторів та музикантів Парижа. Майстру було так само зручно розважати інтелігенцію міста, як і працювати у фартусі серед своїх ливарів. Його бронзи швидко продавалися по всій Європі та Америці. У 1861 році за внесок у французьке мистецтво скульптор був нагороджений Хрестом Легіону Д’Оннера.
Пьер-Жуль Мен помер у віці 69 років (21 травня 1879). Проте його майстерня існувала ще до 1892 року. Його ливарну справу продовжував Огюст Каїн, виготовляючи скульптури за моделями тестя.
Скульптури Мена користувалися успіхом і популярністю довше ніж роботи його колег. В наш час вони зберігаються по всьому світі, включно з такими музеями, як Лувр та Метрополітен. Нерідко їх можна зустріти в антикварних салонах та на аукціонах і навіть придбати.
Вікторія Гуржій