Алла Тимошенко: краса і мода у дзеркалі мистецтва

137
17 березня 2018 року в музеї пройшла авторська екскурсія Алли МиколаївниТимошенко «Краса і мода у дзеркалі  мистецтва».
А. М. Тимошенко –  зав. відділом науково-масової та виставкової роботи  музею, член НСХУ, досвідчений фахівець у галузі музейної педагогіки.
Головна тема екскурсії – захоплюючі взаємні впливи мистецтва і моди.
Уперше, ще в середині XIX століття, Теофіл Готьє – поет-романтик, художній критик і блискучий журналіст, – у своїй книзі «Мода як мистецтво» позначив особливі відносини між мистецтвом і модою. Він вважав, що модний одяг, в якому художники зображували своїх сучасників на полотнах, надихав їх на створення дивовижних образів. Оригінальні силуети конструювали тіла, надаючи їм особливої привабливості, колір і фактура, декор та прикраси збудували фантазію у пошуку ідеалу жіночої краси. Сформовану в той час високу майстерність ремесла haute couture (високої моди), Т. Готьє ставив в один ряд з мистецтвом.
У живопису будь-якої історичної епохи костюм грає, без перебільшення, одну з головних ролей. Перші корсети з металу і китового вуса, дерев’яні обручі для підтримки спідниць, жакети-пуховики, що наслідують лицарську збрую, фантазійні брошки, шпильки і вишивка – для прикраси волосся, сукні, взуття та рукавичок, плоєні коміри, які немов би відрізали голову від тіла, коштовне мереживо, розшите золотими нитками, і цнотлива білосніжна нижня білизна, що виставляється на показ. Як не дивно, саме ця масивна скриня з казковими скарбами досі є невичерпним джерелом натхнення для сучасних дизайнерів. Багато культових речей, які ми звикли вважати авангардними, –  родом з епохи бароко. Наприклад, благородна нитка перлів і маленьке чорне плаття Chanel.
Екскурсанти стали учасниками цікавої подорожі через століття, під час якої вони дізналися про особливості і примхи моди, зміни уявлень про красу і стиль протягом різних історичних епох на прикладі творів мистецтва, представлених в експозиції Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка.
Авторка екскурсії не лише відкрила таємниці модних символів – хутра на геральдичних портретах, тюрбану, фероньєрки, «драбинки кохання» (шнурування), спідниці «фріпон», драпірування, перлів, капелюхів, краваток, жіночого та чоловічого макіяжу та ін.
Кожен учасник екскурсії мав можливість перетворитись на модель, за допомогою аксесуарів «приміряти» на себе образ історичної епохи і сфотографуватись у новій подобі. Класична грецька зачіска надала можливість сучасної трансформації, хітон – віднайти власну «золоту» пропорцію, а спокусливі грим, зачіска, краватка – перевтілитись у Казанову.
Здійснивши подорож у часі, відвідувачі не лише отримали естетичне задоволення, а й пришли до висновку: нові тренди сучасної моди – це зазвичай оновлена класика. Знання історії мистецтва допомагають зробити ошатною повсякденність.
Марина Попкова