Власний мотив, або Де шукати сучасне мистецтво

167
22 серпня у великій виставковій залі музею відкрито виставку сучасного мистецтва “Власний мотив”. В експозиції живопис, графіка, інсталяції, відео, тексти. Виставка наповнена мистецькими висловлюваннями, створеними Анною Звягінцевою, Іваном Світличним, Ладою Наконечною, Лесею Хоменко, Микитою Каданом, SVITER-art group (Максим Роботов, Лєра Полянскова) в межах індивідуальних резиденцій для художників у селі Великий Перевіз Полтавської області.
Під час резиденцій учасники/-ці зосередилися на історичності ставлення до природи, її сприйняття та тлумачення в мистецьких репрезентаціях. Що визначає сьогодні шлях художників/-ць до природи, із якої перспективи, з якого кута огляду простягається власний погляд художника/-ці? Яке визначення має «краєвид» сьогодні?
З іншого боку, шлях художника/-ці до природи разом із естетичним ставленням одночасно є шляхом до історії. А для учасників резиденцій, до історій конкретного «краєвиду» села Великий Перевіз.
Великий Перевіз – це мальовниче село над річкою Псел на Полтавщині між Миргородом і Диканькою, поблизу Сорочинців та села Василівка (маєток Гоголів-Яновських), де з 1987 року знаходиться місце роботи і відпочинку київських художників Тамари та Олександра Бабаків. Саме тут народилась ідея створення творчої бази для митців. Резиденція «Великий Перевiз» заснована в 2010 р. художниками Тамарою та Олександром Бабаками i пiдприємцем Юрiєм Осламовським. Куратор проекту – Тамара Бабак. Як форма співпраці з художниками, резиденція найбільш точно відповідає завданню проекту – всебічному художньому дослідженню унікальної історичної місцевості. Це своєрідна творча лабораторія, де протягом року художники мають можливість втілювати в життя свої творчі задуми. Великий Перевіз розпочинався як пленери для живописцiв. Зараз в резиденцii працюють ще й графiки та медiaхудожники. Планується створення умов для роботи керамiстiв. Зазвичай резиденція триває 10-14 днів. Учасники в індивідуальному порядку запрошуються організаторами. Крiм визнаних майстрів, запрошуються молодi художники та студенти. Резиденція забезпечує житлом у будинку з усіма вигодами, майстернею, матеріалами, оплачує дорогу, виплачує стипендію. За час iснування в резиденцii працювали понад 50 митців з усiєї України – з Києва, Львова, Ужгорода, Одеси, Миколаєва, Донецька, Харкова. Географiя має розширюватися. Художники працюють як над своїми власними задумами, так i над запропонованими проектами. За час iснування резиденцiї вiдбулося 8 виставок — у Києві, Львові, Ужгороді. Видано 6 каталогiв. Резиденцiя «Великий Перевiз» наслiдує та розвиває культурну спадщину цих мiсць – тут працювали Федiр та Василь Кричевськi, Петро Костирко та ще багато видатних українських художникiв. Тут знiмав своi фiльми О. Довженко, жили та працювали В. Короленко та В. Вернадський. Можна говорити про те, що резиденцiя iснує в мiсцi, яке знаходиться в центрi iсторичного, культурного та духовного простору.